› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Maria Kosecka: Przemoc na co dzień

› polityka ponad rok temu    7.12.2015
Informacja prasowa
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A
Maria Kosecka: Przemoc na co dzień

Wśród problemów życia codziennego pierwsze miejsce zdobywa sobie przemoc. Zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, bowiem ten przejaw patologii umyka naszej uwadze albo - co jest niepokojące - do tego rodzaju złych zachowań przywykliśmy i nie reagujemy na nie.

Czarno widzę przyszłość narodu, który nie szanuje ludzi słabszych: seniorów, dzieci, inwalidów. Martwię się o naszą przyszłość, ponieważ przykłady przemocy mnożą się, a my nie reagujemy. 

Przemoc rówieśnicza
O przemocy w szkołach słyszymy od dawna. Ostatnie badania wykazały, że przemoc największe żniwo zbiera w szkołach podstawowych. Pojawiło się już specjalne okreslenie tego zjawiska - przemoc rówieśnicza. Z badań wynika, że ofiarami tego typu przemocy są osoby, z różnych powodów odbiegające od stereotypu przeciętnego ucznia. Najczęściej ofiarami są dzieci z biednych rodzin, ale nie brakuje wśród ofiar uczniów wyróżniających się w nauce, nieradzących sobie w zajęciach sportowych, o innym odcieniu skóry, o obco brzmiącym nazwisku.

Część elbląskiej kadry pedagogicznej nie zawsze potrafi zapobiegać patologii i likwidować złe nawyki, które uczniowie z pewnością przynieśli z rodzinnych domów. Bo agresja i chęć dręczenia bliźniego nie przychodzi na świat wraz z nowym życiem. Tego ludzie uczą się podczas kontaktów z rodziną i najbliższym otoczeniem. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie, na starość trąci...  Niewłaściwie rozumiane pojęcie "wychowanie bezstresowe" może również prowadzić do demoralizacji.

Seniorzy się skarżą
Hałaśliwe zachowanie, przekleństwa, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nawet zaczepki to najczęstsze powody skarg seniorów. Do brzydkich incydentów dochodzi nawet w obrębie jednej kamienicy, gdzie obrażają ludzi starszych osoby znane niemal od urodzenia. Często słyszę skargi na nastolatków palących papierosy na klatkach schodowych oraz na ich rodziców, którzy przymykają na to oko i nie potrafią takim sytuacjom zapobiec. Nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób wspierają późniejsze zachowania swych pociech, które wynalazły choćby metodę "na wnuczka".

Przemoc nie może być lekarstwem
Kiedy już bezkarnie mały łobuz przebrnie przez podstawówkę i weźmie się za robotę zarobkową, na resocjalizację jest trochę za późno. Karuzela się rozpędziła. Dlatego słyszymy, że mąż znęca się nad rodziną, inny wydziela małżonce grosze z własnego portfela, nie smakuje mu słona zupa albo uchyla się od płacenia alimentów. Znerwicowane kobiety swoje żale wylewają na dzieciach,  niepełnosprawnych, sąsiadkach, koleżankach z pracy... I koło się zamyka, a ofiar przybywa.

Na naszych oczach rodzi się nowa warstwa społeczna. Są to ludzie nieprzestrzegający podstawowych norm społecznych, katolicy, którzy zapomnieli o Dekalogu, homo sapiens, którzy od lat nie wzięli do ręki żadnej książki. Za to potrafią dręczyć innych, bo to im sprawia satysfakcję. Że istnieją inne wartości, nie wiedzą. Satysfakcję sprawia takim ludziom dokuczenie innym. Jeśli nie mają odwagi stanąć twarz w twarz z ofiarą, instalują się w świecie wirtualnym, licząc na anonimowość.

Jest to apel do osób, które z racji wykształcenia i sprawowanych funkcji mają realny wpływ na wychowanie: Proszę znaleźć sposób na skuteczne przeciwstawienie się wszechogarniającej nas przemocy zanim będzie za późno, zanim zaburzone osobniki kompletnie zawładną naszymi ulicami, szkołami i zakładami pracy oraz światem wirtualnym.

Maria Kosecka

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 3
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lokalny patriota
ponad rok temu ocena: 71%  5
Szkoda, że nikt nie weźmie pod uwagę zawartego tam apelu. Ale później gdy stanie się krzywda pojawią się zatroskani decydenci i będą opracowywać kolejne programy, które wylądują na szczycie wypełnionej takimi samymi programami, szafy.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  4
Jakaż uczona debata . Pani Kosecka znów zaszalała zapominając wszak że pierwszą formą ucisku i terroru jest terror ekonomiczny związny z systemem kapitalistycznym i faktem że Polska jako Państwo pozwala na teroor ekonomiczny stosowany wonec swoich obywateli a dopiero z tego ucisku i terroru rodzi się patologia w rodzinie . Niestety znów pod bardzo mądrym tekstem widzę podpis Pani Koscekiej i znów brzęczą mi w uszach jej słowa że ona jako komisja mi czegoś zabrania. Miło krytykować innych gdy terror stosują trudniej jak widać samemu nie terroryzować innych gdu się ma po temu okazję i tym mało optymistycznym akcentem zakończę ocene tej laurki złozonej z samych frazesów . Drogi Elblążanienie jest jedne sposób by osmieszyć autorów takich opinii - dać im pole do pokazanai jak są mocni w świecie realnym. A wtedy bardzo dobrze widąc że takich ludzi nei ma w świecie realnym są to zatem internetowe efemerydy kórym się wydaje że zminiają świat swoim narzekaniem.
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 67%  3
Wpisy poniżej pewnego poziomu ,obraźliwe czy wyszydzające są pewną formą nienawiści .Takie zachowania można nazwać przemocą .Radził bym skupić się na dobrych działaniach i pożytecznych .Warto mówić o przemocy temat jak najbardziej na czasie
odpowiedz oceń komentarz 8 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yataman
ponad rok temu ocena: 35%  2
A przemoc psychiczna jaka czynisz swoim pisaniem? To co nic?
odpowiedz oceń komentarz 7 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 58%  1
Wreszcie ktoś zajął się sprawą, która jest zmorą naszej codzienności. Tak przywykliśmy do chamstwa i znieczulicy, że obojętnie przechodzimy obok frustratów i chamów. A przyzwolenie na przemoc to przestępstwo, na które nie ma paragrafu w kodeksie karnym oraz groźba eskalacji przemocy. Media niedawno doniosły, że piewszym europejskim mordercą seryjnym jest 29-letni Polak z Opola. Nasza obojętność na przejawy przemocy zbiera bardzo robaczywe owoce.
odpowiedz oceń komentarz 11 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.