› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Mariola Sznajder: „Wójt to nie tylko polityk. To przede wszystkim człowiek” (+ wideo)

› region ponad rok temu    19.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 6 / 100%
A A A
Mariola Sznajder: „Wójt to nie tylko polityk. To przede wszystkim człowiek” (+ wideo)

„Nasza gmina potrzebuje zmian – zmian służących mieszkańcom. Nasza gmina potrzebuje człowieka, który słucha mieszkańców” – mówi kandydatka na urząd wójta gminy Milejewo.

Nazywam się Mariola Sznajder. Jestem mieszkanką Milejewa, a zarazem kandydatką na wójta i bardzo ważne są dla mnie losy naszej gminy. Zależy mi na dobrym kontakcie z Państwem poprzez wspólne rozmowy, spotkania i wydarzenia społeczno-kulturalne. Cenne są dla mnie wszelkie wskazówki i porady, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą lokalną społeczność.

W mijającym roku starałam się pokazać mieszkańcom gminy, że w krótkim czasie można zrobić tak wiele. Byłam inicjatorką i współorganizatorką wielu imprez skierowanych do mieszkańców gminy, dla różnych grup wiekowych. O tym napiszę na końcu, natomiast najpierw chciałabym przedstawić Państwu mój program wyborczy.

Zobacz spot wyborczy

 

MILEJEWO POTRZEBUJE ZMIAN!

Miejsce Spotkań mieszkańców Milejewa

W Milejewie nie mamy miejsca, gdzie moglibyśmy się spotykać, porozmawiać przy kawie. Nie posiadamy obiektu, w którym nasze dzieci mogłyby zająć się zabawą zarówno latem, jak i zimą. Zrobię wszystko, aby takie miejsce powstało w byłym budynku gminnego gimnazjum, które do tego celu idealnie się nadaje. Dzieci mogłyby spędzić tu wolny czas na zabawie z rówieśnikami, podczas gdy dorośli w tym samym czasie mieliby możliwość porozmawiać. Miejsce to pełniłoby zarazem funkcję Gminnego Domu Kultury – obchodzilibyśmy tu różnego rodzaju uroczystości związane z życiem naszej gminy. Mielibyśmy możliwość zapraszać gości z innych gmin, nawiązując przy okazji współpracę skutkującą korzyściami po obu stronach. Istnienie takiego miejsca daje oczywiście bardzo duże możliwości. Można by prowadzić tu zajęcia zumby, fitness, zorganizować niewielką siłownię, pracownię fotograficzną i filmową, muzyki ludowej czy też robótek ręcznych. Wszystko zależy od zapotrzebowania i inwencji mieszkańców gminy. Bardzo ważne jest dla mnie budowanie więzi społecznych, a bez wątpienia sprzyja temu Gminny Dom Kultury. Milejewo zasługuje na więcej! Czas na zmiany!

Żłobek w Milejewie

Nie ulega wątpliwości, że powstanie w naszej gminie żłobka byłoby inwestycją, która spotkałaby się z bardzo pozytywnym przyjęciem tej części naszych mieszkańców, którzy mają małe dzieci. W tej chwili są oni zmuszeni do odwożenia (i odbierania) swoich pociech ze żłobków znajdujących się w Elblągu. Żłobek w Milejewie to znaczne oszczędności: czasu i pieniędzy. Idealnym miejscem, w którym może powstać taki obiekt jest budynek byłego Gimnazjum w Milejewie. Zrobię wszystko co w mojej mocy, aby to miejsce powstało, tym bardziej, że rządowy program „Maluch +” umożliwia dofinansowanie tego typu inwestycji. Czas na zmiany!

Plac zabaw dla dzieci w Milejewie

Wybuduję dla mieszkańców Milejewa plac zabaw dla dzieci – może nie tak okazały, jak ten w Pasłęku, ale na tyle duży, nowoczesny i dobrze pomyślany, że będzie stanowił gminną perełkę – miejsce, w którym nie tylko dzieci, ale i dorośli będą mogli odpocząć po obowiązkach dnia codziennego, a jednocześnie podtrzymywać więzi społeczne. Takie miejsce to także dodatkowe miejsca pracy, choćby w lodziarni, czy niewielkim barze – restauracji, który mógłby powstać obok, wzorem tych w Pasłęku.

Wszyscy mieszkańcy gminy Milejewo zasługują na transport zbiorowy

Wiem jak ważne jest odpowiednie skomunikowanie naszej gminy z innymi ośrodkami, przede wszystkim zaś z największym miastem znajdującym się w pobliżu – Elblągiem. Zorganizuję transport zbiorowy do miejscowości, które w tej chwili są odcięte od świata. Sprawię, że bus będzie docierał bezpośrednio do tych miejsc, umożliwiając mieszkańcom tych miejscowości swobodny dojazd do Elbląga, a tym samym uniezależniając ich od konieczności posiadania samochodu, bądź też kilku samochodów w celu zapewnienia możliwości swobodnego przemieszczania się, choćby do szpitala. Jest do dla mnie sprawa istotna, jednocześnie zupełnie niezauważana przez obecne władze gminy. Czas na zmiany!

Modernizacja dróg w gminie Milejewo

Doskonale zdajemy sobie sprawę ze stanu naszych dróg. Zrobię wiele, aby zadbać o odcinki, które wymagają najpilniejszej naprawy, przy czym nie ograniczę się do łatania dziur – pragnę kompleksowych inwestycji w tym zakresie, które powinny być realizowane przy współpracy z ośrodkami naukowymi (politechniką) – celem wypracowania najlepszych rozwiązań. W tym względzie za wzorcowy uznaję system modernizacji i naprawy dróg, który funkcjonuje w Elblągu pod nazwą „weekendowych napraw dróg”. W ten sposób doskonale odnowiona została ulica Warszawska, która przez lata była jedną z najgorszych w tym mieście. Nasza gmina zasługuje na lepsze drogi. Czas na zmiany!

Środki zewnętrzne kołem zamachowym rozwoju gminy Milejewo

Pozyskam środki z Unii Europejskiej, które przy zaangażowaniu niewielkich wkładów własnych, umożliwią nam inwestycje w gminną infrastrukturę, edukację i kulturę. Między innymi podejmę działania zmierzające do pozyskania środków unijnych na termomodernizację szkoły i remont sali gimnastycznej Stworzę naszym mieszkańcom nowe możliwości rozwoju. Czas na zmiany!

Bezpłatne zajęcia dodatkowe w Szkole Podstawowej w Milejewie

Korzystając z własnych kontaktów i doświadczeń wprowadzę dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, robotyki i programowania w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Milejewie. Nasze dzieci będą mogły rozwijać tak potrzebne dziś umiejętności na miejscu, bez konieczności uczęszczania do szkół w Elblągu. Czas na zmiany!

Fundusz sołecki w gminie Milejewo

Podejmę działania, aby utworzyć w naszej gminie fundusz sołecki, czyli zagwarantować w budżecie gminy pieniądze na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto przykładowo:

  • zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,

  • naprawić chodniki,

  • zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),

  • posadzić drzewa, krzewy,

  • wyremontować wiatę przystankową

to m.in. na te cele mogą przeznaczyć pieniądze pochodzące z funduszu sołeckiego.

Aktywizacja mieszkańców naszej gminy

Chciałabym, żeby gmina Milejewo była miejscem, które tętni życiem. W ciągu ostatniego roku byłam organizatorką lub współorganizatorką wielu imprez w naszej gminie i myślę, że na tym polu jest wiele do zrobienia. Nasz mała Ojczyzna powinna tętnić życiem. Zaproponuję wiele rozwiązań, aby ziścić ten punkt mojego programu wyborczego. Wprowadzę cykliczne wydarzenia plenerowe, zainicjuję lepsze wykorzystanie orlika (obecnie to miejsce świeci pustkami), zorganizuję dedykowane zajęcia w świetlicach, które zaktywizują mieszkańców.

Kandydaci na radnych z mojego zespołu będą reprezentantami wszystkich mieszkańców i będą pracować dla wszsytkich mieszkańców gminy Milejewo

 

Więcej informacji w gazetce wyborczej KWW Marioli Sznajder

 

 

Mój program jest realny. Razem możemy naprawdę wiele

W ostatnim roku byłam inicjatorką i współorganizatorką wielu imprez skierowanych do mieszkańców gminy, dla różnych grup wiekowych. To utwierdziło mnie w przekonało jak ważna jest praca społeczna, jak ważne jest budowanie i pielęgnowanie więzi społecznych wśród mieszkańców.

Marzeniem wielu miast, gmin i organizacji pozarządowych jest budowanie wspólnoty poprzez wspólne działania. Cieszę się, że mieszkańcy tak licznie włączali się w organizowane przeze mnie imprezy. A ja, dzięki Wam podejmowałam nowe wyzwania.

Jak powiedział amerykański chrześcijański mówca motywacyjny Zig Zigglar:

„Człowiek może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego czego inni pragną”

Najważniejsze są dzieci

W pierwszej kolejności swój czas poświęciłam rozwojowi dzieci. Udało mi się przeprowadzić cykl zajęć z robotyki i programowania w kilku miejscowościach. Pomimo napotkanych trudności, związanych z udostępnieniem świetlic gminnych, zajęcia z robotyki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Edukacja poprzez zabawę jest najlepszą formą dotarcia do najmłodszych. Pokazałam, że dzieci z gmin wiejskich mogą mieć równy dostęp do nowoczesnych technologii jak dzieci w mieście. Dlatego też jestem za stwarzaniem im takich możliwości rozwoju. Ten wspaniały, atrakcyjny i nowoczesny sposób nauczania poprzez zabawę możemy wprowadzić również w naszych placówkach.

Poczuj się wyjątkowo i niepowtarzalnie – kobieca metamorfoza Milejewa

Kolejne moje działania skierowane były do pań. Z okazji Dnia Kobiet zorganizowałam zabawę, w której tematem był konkurs wiedzy na temat Milejewa. Nagrodą była wizyta w salonie piękności. Specjaliści z zakresu wizażu i stylizacji fryzur wykonali dla trzech zwyciężczyń profesjonalne uczesanie i makijaż. Było dużo śmiechu, ale nie zabrakło też łez szczęścia. Jako organizatorka nie spodziewałam się, że ta edycja odbije się takim echem. Po publikacji materiału i prezentacji efektów na stronie internetowej, kobiety dzwoniły z pytaniem, kiedy następna edycja metamorfozy.

W zielarskiej chacie

Z mieszkankami gminy spotkałam się również podczas wyjątkowych warsztatów w zagrodzie edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”, znajdującej się na terenie sąsiedniej gminy Młynary. Na zorganizowanym przeze mnie wyjeździe, nauczyłyśmy się robić, pod okiem gospodyni Ewy Nisiewicz, ziołowe baby szafiary „lalki motanki” i poznałyśmy ich historię. W ziołowej chacie smakowałyśmy produktów lokalnych – nalewki pokrzywowo-miętowej i konfitur z jarzębiny.

Udział w tym spotkaniu uświadomił nam potrzebę tworzenia takich miejsc na terenie naszej gminy.

Takie miejsca łączą w ramach „wsi z pomysłem” osoby indywidualne, gospodarstwa agroturystyczne, lokalne przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, tworząc wspólnie markę miejscowości i jej lokalne, unikalne produkty. Przyciągają również turystów oraz integrują mieszkańców.

Integracja społeczna poprzez sport

Kolejnym moim pomysłem, skierowanym do kobiet, miały być zajęcia z zumby. Zainteresowanie ze strony pań było duże. Niestety wójt gminy nie wyraził zgody na wynajęcie sali w remizie OSP w Milejewie. W oficjalnym piśmie z urzędu przeczytałam, że podobne zajęcia już się odbywają, a udostępnienie sali więcej niż dwa razy w tygodniu uniemożliwia wykorzystanie jej na inne cele. Z moich spostrzeżeń wiem, że sala nie jest wykorzystywana w pełnym zakresie, a stworzenie tego typu zajęć dla kobiet byłoby idealnym rozwiązaniem na zaoszczędzenie im czasu na dojazdy do elbląskich klubów fitness.

W Milejewie mężczyźni też potrafią się bawić

W „Karpiowych Zawodach Wędkarskich”, których byłam pomysłodawcą i współrealizatorem, uczestniczyli dziadkowie, ojcowie i synowie. Dopisała nam pogoda. Zmagania na 6-hektarowym stawie hodowlanym z karpiami, ważącymi po kilka kilogramów oraz pyszny poczęstunek sprawiły, że humor nie opuszczał nikogo do końca zawodów. W rywalizacji o puchar „Karpiowych Zawodów Wędkarskich” Milejewa wzięło udział 18 zawodników. Były dzieci, ich rodzice i dziadkowie. Całe rodziny z terenu gminy Milejewo świetnie się bawiły. Był grill i słodkie przekąski. Zawody wygrał Pan Kamil z Milejewa, który złowił największą rybę – karpia o wadze 3,64 kg. Nagrody wręczono 5 zwycięzcom, pozostali uczestnicy za udział w zawodach otrzymali symboliczne nagrody pocieszenia.

Wyjątkowa atrakcja w skali kraju

Takich zawodów już dawno nie widzieli mieszkańcy nie tylko gminy Milejewo, ale także Elbląga i okolic. W sierpniu bieżącego roku w Ogrodnikach odbyła się Runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Super Enduro. Gospodarzem imprezy był mieszkaniec Ogrodnik, pasjonat motocrossu i lider zawodów – Mieszko Gotkowski. Kilkaset osób podziwiało zmagania najlepszych w kraju sportowców uprawiających motocross. Do naszej gminy przyjechały sławy tego sportu, między innymi: wicemistrz świata Emiliusz Juszczak, jak również Oskar Kaczmarczyk, który plasuje się w ścisłej czołówce mistrzostw świata. Aby obserwować zawody przyjechali nawet ludzie z południa Polski. Ja również miałam w tym swój udział. Ufundowałam i wręczyłam nagrodę dla najlepszego amatora tych zawodów.

Wsparcia w zawodach udzielili mieszkańcy, strażacy z Ogrodnik i Milejewa oraz stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy. Ich przedstawiciele serwowali uczestnikom i kibicom swoje domowe specjały. Takie imprezy powinny być wspierane zarówno przez włodarzy gminy, jak i samych milejewian. Mieszkańcy nie zawiedli, szkoda natomiast, że zabrakło włodarza gminy.

Śnieżne szaleństwo

W niezapomniane wrażenia, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, obfitował zorganizowany przeze mnie kulig, który odbył się w miejscowości Zastawno, dzięki zaangażowaniu Gospodarstwa Agroturystycznego Witalis. Oprócz przejażdżek saniami lub sankami w konnym zaprzęgu było ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski oraz jedliśmy słodkie wypieki, popijając je kubkiem gorącej herbaty. Wszyscy biorący udział w kuligu byli zachwyceni. Dobrze zorganizowana zabawa daje powody do radości oraz przywołuje miłe wspomnienia, które łączą mieszkańców.

Piknik Rodzinny. Frekwencja dopisała

Z całymi rodzinami spotkałam się w gospodarstwie agroturystycznym „Pod Lasem” w Piastowie. Frekwencja była imponująca. To kolejny dowód na to, że mieszkańcy naszej gminy chcą uczestniczyć w życiu społecznym. Kilkaset osób wyśmienicie bawiło się na imprezie. Były, m.in. przejażdżki konne, przejażdżki bryczką, zabawy z animatorem, strzelanie z wiatrówki, klocki lego, poczęstunek, w tym słodkości dla najmłodszych.

Impreza ta dostarczyła nam wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Były spotkania po latach, wspaniałe konkursy i zabawy, wspólne rozmowy. To właśnie utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, jak ważne są tego typu działania.

Za współorganizację tej imprezy pragnę podziękować Mirosławowi Szulc z Piastowa, Tadeuszowi Felczak z Ogrodnik, Waldemarowi Sobocińskiemu z Zajączkowa oraz strażakom z OSP Ogrodniki, którzy służyli pomocą.

Mamy głowy pełne pomysłów i chęci do ich wdrażania. Niezależnie od sympatii: koniecznie idźcie na wybory! Wybór nalezy do Was! 

Mariola Sznajder

 

Więcej informacji: mariolasznajder.pl

 

Artykuł sponsorowany przez KWW Marioli Sznajder

Zobacz spot wyborczy

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.