› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

Marlena Szwemińska uhonorowana tytułem Wolontariusz Powiatu Elbląskiego

› bieżące 10 miesięcy temu    1.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Marlena Szwemińska uhonorowana tytułem Wolontariusz Powiatu Elbląskiego

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Elblągu zostanie wręczona Nagroda Starosty Elbląskiego „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego”, którą w tym roku przyznano Marlenie Szwemińskiej.

Pani Marlena Szwemińska zamieszkała w Oleśnie, gmina Gronowo Elbląskie jest dyplomowaną nauczycielką i pedagogiem specjalnym z wieloletnim stażem. Jest współautorką podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej pt. „ Elbląg i okolice. Aktywna historia regionu”. Na co dzień współpracuje z wieloma instytucjami i środowiskami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Jest organizatorem warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz udziela pomocy rodzicom i dzieciom niepełnosprawnym. Prowadzi prelekcje i szkolenia dla seniorów w ramach Uniwersytetu III Wieku. Jest wielkim społecznikiem i propagatorem kultury na wsi, gdzie aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

W 2011 r . w rodzimym Oleśnie powołała do życia i prowadzi Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”. Jego celem jest integracja mieszkańców oraz działalność edukacyjna i artystyczna. W tym celu wraz z mężem w 2010 r. stworzyli „Stodolarnię” – miejsce gdzie lokalną kulturę tworzy wiejska młodzież i dzieci. W miejscu tym od kilku lat odbywają się warsztaty ceramiczne, plastyczne i teatralne, spotkania, wspólne wieczorki poetyckie, koncerty. Od 2012 r. przy „Stodolarni” działa stworzone przez Panią Marlenę Lokalne Muzeum Kultury Ludowej. Od 2010r. cyklicznie organizuje spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych, podczas których mają okazję  m.in. zaprezentować przygotowane przez siebie spektakle teatralne. Dużą popularnością cieszą się również kulturalne imprezy plenerowe organizowane przez Stowarzyszenie.

Za swoje zaangażowanie, pomysły i dotychczasową działalność otrzymała szereg nagród i odznaczeń m.in.: Nagrodę prezydenta m. Elbląga w 2002r.,  w  2007 r. Tytuł Osobowość Roku, Złoty Medal za Wieloletnia Służbę w 2012r., odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej w 2013 r. oraz Nagrodę Starosty Elbląskiego dla zasłużonych działaczy kultury.

To tylko niektóre z osiągnieć społecznych i wolontariackich  jakimi może poszczycić się Pani Marlena, wielka wewnętrzna wrażliwość i bezinteresowność sprawiły, że Kapituła Nagrody Starosty Elbląskiego „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego” przyznała Pani Marlenie Szwemińskiej Nagrodę „Wolontariusz Powiatu Elbląskiego” – Edycja 2017.

Marek Murdzia

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ada
10 miesięcy temu ocena: 100%  1
Gratulacje. Pamiętam to miejsce, które stworzyła. Niepowtarzalne!
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.