› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Mata do jogi. Wybierz najlepszą

11 miesięcy temu    28.07.2023
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Mata do jogi. Wybierz najlepszą

Jeszcze kilka lat temu osoba chcąca kupić matę do jogi miała bardzo ograniczony wybór. Na szczęście ten stan rzeczy dawno uległ już zmianie, a w ofercie sklepów dla joginów znaleźć można od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu wariantów godnych rozważenia. Jeśli dodamy do tego maty dostępne w sklepach sportowych, asortyment jeszcze się poszerza. Nie oznacza to jednak, że każdy produkt oznaczony jako mata do jogi będzie równie dobrym wyborem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

1. Mata do jogi - materiał

2. Wielkość i grubość maty

3. Czy poziom zaawansowania ma znaczenie?

Oczywiście, poza kwestiami omówionymi niżej możesz sugerować się także tym, jak konkretna mata do jogi się prezentuje. Maty różnią się kolorem i wzorami, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Z punktu widzenia praktyki jogi barwy nie mają jednak znaczenia.

Mata do jogi - materiał

W pierwszej kolejności warto skupić się na materiale, z jakiego została wykonana profesjonalna mata do jogi. Mata z konkretnego materiału może mieć zupełnie inne właściwości niż pozornie podobny produkt z innego tworzywa. Sprawdźmy zatem popularne możliwości.

 • Maty kauczukowe

Kauczukowa mata to jeden z popularniejszych wyborów, zwłaszcza wśród bardziej zaawansowanych joginów. Jest chętnie wybierana przede wszystkim ze względu na doskonałą przyczepność i właściwości antypoślizgowe, sprawdzi się więc wówczas, gdy preferujesz dynamiczne style jogi. Materiał, niestety, nie wykazuje tak dużej trwałości jak choćby maty z tworzyw sztucznych. Z czasem może zacząć się kruszyć.

 • Maty korkowe

To kolejny naturalny materiał na naszej liście. Korek ma właściwości antybakteryjne i antystatyczne, dlatego doceniają go alergicy. Powierzchnia maty zyskuje przyczepność ze wzrostem wilgotności. Minusem, podobnie jak w przypadku kauczuku, jest trwałość – z czasem korek kruszy się i wyciera.

 • Maty z tworzyw sztucznych

Maty z PVC czy TPE zapewniają dobrą przyczepność na sucho, jednak trzeba pamiętać, że nie wchłaniają wilgoci. Jeśli więc praktyka jogi będzie intensywna i zaczniemy się pocić, powierzchnia może zacząć się ślizgać. Z czasem, w trakcie użytkowania, powierzchnia wyrabia się i osiąga swoje optymalne właściwości antypoślizgowe.

Wielkość i grubość maty

Kolejnym ważnym aspektem jest grubość i wielkość maty. W zakresie grubości standardowa oferta mat pozwala wybierać między 0,9 mm a 8 mm. Cienka mata jest zdecydowanie lżejsza i bardziej poręczna, ale może nie zapewniać właściwej amortyzacji podczas praktyki. Grubość wpływa także na elastyczność i sprężystość.

Zadbaj także, aby wielkość maty dopasować do swojego wzrostu. Przyjmuje się, że długość maty powinna przekraczać o ok. 10 cm wzrost ćwiczącego.

Czy poziom zaawansowania ma znaczenie?

Jeśli szukasz dobrej maty do jogi, zastanów się, w jaki sposób będziesz z niej korzystać. W przypadku chęci ćwiczenia dynamicznej jogi, antypoślizgowa, dobrze wchłaniająca wilgoć i trwała mata to podstawa. Takimi cechami charakteryzują się maty naturalne oraz maty z mikrofibry. W przypadku osób początkujących i jogi statycznej sprawdzą się maty uniwersalne. Jeśli szukasz podstawowej maty, wybierz matę z tworzywa sztucznego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.