› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Menopauza w wieku 30 lat – czy to jest możliwe?

› zdrowie i uroda ponad rok temu    20.04.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Menopauza w wieku 30 lat – czy to jest możliwe?

Budzisz się mokra od potu, w ciągu dnia dopada Cię migrena i zawroty głowy, kilka razy zdarzyły Ci się też fale gorąca i duszności – jak nic, to wszystko oznaki menopauzy. Ale jak to jest możliwe, skoro masz dopiero 30 lat?! Sprawdź, czy masz powody do niepokoju!

Menopauza a klimakterium, objawy menopauzy

Sama menopauza to tak naprawdę jeden dzień, w którym kobieta po raz ostatni w życiu miesiączkowała (przy czym fakt taki można stwierdzić po upłynięciu 12 miesięcy bez okresu). Średnio dzień ten przypada ok. 50 roku życia.

Mówiąc o objawach menopauzy, mamy zazwyczaj na myśli tak naprawdę dolegliwości towarzyszące całemu klimakterium – czyli okresowi przed i po menopauzie, który może trwać nawet kilkanaście lat. Najczęstszymi objawami zbliżającej się menopauzy są uderzenia ciepła, nocne poty, rozdrażnienie i huśtawki nastroju, nawracające bóle głowy, problemy ze snem.

Często kobiety w okresie okołomenopauzalnym narzekają też na utrudnione pożycie seksualne, którego powodem jest suchość pochwy – przez co nie czerpią z seksu przyjemności, a libido zaczyna spadać. Można temu zapobiec, stosując odpowiednie nawilżające globulki dopochwowe, np. HydroVag.

Większość symptomów klimakterium można załagodzić – informacji na ten temat szukaj na stronie hydrovag.pl.

Czym jest przedwczesna menopauza?

Klimakterium (czy też inaczej przekwitanie) to proces stopniowego wygasania czynności jajników, przechodzenia kobiety w stan niepłodny. Pierwsze objawy mogą pojawić się na kilka lat przed menopauzą (ok. 45 roku życia), a ustępują na kilka lat po niej.

O przedwczesnej menopauzie można mówić, gdy miesiączkowanie zatrzymuje się w zbyt młodym wieku, ok. 30 roku życia. Często nie towarzyszą temu żadne objawy charakterystyczne dla klimakterium. Dlatego też jeśli okres spóźnia się już za długo, a inne przyczyny takiego stanu (np. ciąża) zostały wykluczone – nie zwlekaj z wizytą u ginekologa!

Czy przedwczesną menopauzę można wyleczyć?

Lekarz przeprowadza wtedy wszelkie niezbędne badania hormonalne, które pozwalają na postawienie właściwej diagnozy. Jeśli podejrzenie przedwczesnej menopauzy się potwierdzi, podawane są estrogeny i progesteron. Skutkiem terapii powinno być zatrzymanie procesu wygasania czynności jajników oraz przywrócenie okresu – nie zawsze jednak kończy się ona sukcesem.

Przedwczesną menopauzę mogą powodować różne choroby szkodzące jajnikom (np. świnka!) oraz gospodarce hormonalnej (np. zapalenie tarczycy). Prawdopodobnie skłonności do wczesnego zakończenia okresu płodności można także odziedziczyć w genach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Pp
ponad rok temu ocena: 0%  2
Ostatnia miesiaczka 33 lata, obecnie mam 35. Ciaza wykuczona. Mam nadzieje ze spokoj juz mam do koca zycia...
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aurora
ponad rok temu ocena: 0%  1
mimo zaledwie 33lat też mnie dopadły pierwsze objawy menopauzy, uderzenia gorąca, szybko się męczę, mam przesuszoną skórę, no i dokucza mi suchość pochwy. na tę ostatnią pomaga mi mucovagin. na uderzenia gorąca dobre są ziołowe herbatki
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.