› zapowiedzi |
ponad rok temu
3.03.2017 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 3 / 100% |
A A A |
Kilkadziesiąt polskich miast, nie tylko Warszawa, Wrocław, czy Poznań, ale i m. in. Siemiatycze, Lębork, Elbląg, Węgorzewo, Jelenia Góra, Zgorzelec czy Rybnik, weźmie udział w Międzynarodowym Strajku Kobiet 8 marca – wspólnej akcji organizowanej przez kobiety z 35 krajów, walczące o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy państw.
Idea Międzynarodowego Strajku Kobiet Inicjatywa wspólnej akcji powstała w listopadzie 2016, kiedy organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3/10/2016 nawiązały kontakt z kobietami protestującymi w Ameryce Łacińskiej 19/10/2016 oraz w Korei Płd. 25/10/2016. Do grupy Paro Internacional de Mujeres/ International Women's Strike od listopada 2016 do chwili obecnej dołączyły kobiety z ponad 30 krajów świata, tj.: Argentyny, Australii, Boliwii, Belgii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Czech, Ekwadoru, Anglii, Francji, Niemiec, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Irlandii Płn., Irlandii, Izraela, Włoch, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Korei Płd., Szwecji, Togo, Urugwaju, USA i Turcji.
Pierwszym wspólnym działaniem Międzynarodowego Strajku Kobiet była akcja Mobilizacja/ Movilizacion 25/11/2016, kiedy wydały wspólną odezwę do rządów państw oraz rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych, zapowiadając Międzynarodowy Strajk Kobiet na 8 marca 2017, przyjmując wspólne hasło „Solidarność naszą bronią" i wspólną identyfikację wizualną, opracowaną przez Aleksandrę Jasionowską – autorkę grafiki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet – nie organizacji, działającą na zasadzie NO LOGO, nastawioną na skuteczne działanie w maksymalnym rozproszeniu, lokalnie, na wzór Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jego struktura jest trzystopniowa, obejmując jedno wspólne wydarzenie ponadnarodowe + wydarzenia narodowe (po jednym na każdy kraj) + wydarzenia lokalne w danym kraju.
Akcje 8 marca 2017 r. w Polsce i na świecie: - strajk totalny (zaprzestanie pracy oraz wykonywania pracy w domu) - strajk czasowy (zaprzestanie pracy na 1-2 godziny) - czarny ubiór, czarne elementy ubioru, wstążeczki, znaczki - bojkot firm posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć - bojkot lokalnych i narodowych mizoginów (protest przeciwko ich obecności w przestrzeni publicznej, protest w miejscu zamieszkania) - strajk zakupowy - blokady dróg - demonstracje, marsze, pikiety Dołączcie do wydarzenia i organizujcie się lokalnie! Czekamy na was!
Polskie postulaty MSK Skrót:
Żądamy:
1. Pełni praw reprodukcyjnych
2. Państwa wolnego od zabobonów
3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej
4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet
Rozwinięcie:
Żądamy: 1. Pełni praw reprodukcyjnych: - utrzymania standardów opieki okołoporodowej - dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji - dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży - dofinansowania in vitro - badań prenatalnych najnowszej generacji;
2. Państwa wolnego od zabobonów: - rzetelnej edukacji seksualnej - edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową - opieki medycznej, nie watykańskiej - likwidacji tzw. „klauzuli sumienia" - religii w parafiach i na koszt Kościoła - niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele - wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele;
3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej: - przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową - bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej - bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji - ochrony ofiar i izolacji sprawców - współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej - ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy 4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet: - zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet - realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami - skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych - podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia - równości płac bez względu na płeć.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |