› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Minister Ziobro kazał przyjrzeć się procesowi kierowcy elbląskiej karetki

› sąd ponad rok temu    14.06.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Minister Ziobro kazał przyjrzeć się procesowi kierowcy elbląskiej karetki  fot. archiwum Elblag.net

Elżbieta Hojarska, matka zabitego w wypadku drogowym mężczyzny napisała skargę do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości na sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu. Prowadził on sprawę przeciw kierowcy karetki, który zdaniem kobiety jest zabójcą drogowym. Ziobro nakazał Patrycji Wojewódce, prezesowi Sądu Rejonowego przyjrzeć się sprawie. 

29 lipca 2015 roku na skrzyżowaniu ulic: 12 Lutego i Grota-Roweckiego doszło do zderzenia karetki pogotowia z hondą civica. Karetka przekoziołkowała kilka razy i uderzyła w lampę uliczną.

Kierowca, jak i pasażerowie karetki - lekarz i ratownik medyczny, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W hondzie znajdowały się cztery osoby. 37-letni mężczyzna, siedzący obok kierowcy, zginął na miejscu. Pozostali odnieśli poważne obrażenia.

Ponad rok trwał proces kierowcy karetki. Zapadł na niego nieprawomocny wyrok jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Pani Elżbieta jako oskarżyciel posiłkowy i jej adwokat zgłaszali szereg wniosków dotyczących: opinii biegłych sądowych, a potem powołania nowych oraz udziału w innych wypadkach oskarżonego. Sędzia prowadzący sprawę większość próśb odrzucił jako niezasadne i powodujące tylko przedłużenie procesu.

Matka zabitego jeszcze przed wyrokiem napisała skargę na sędziego prowadzącego sprawę do Zbigniewa Ziobry. Liczyła na to, że dzięki temu proces będzie prowadzony obiektywnie i zapadnie ostatecznie wyrok bezwzględnego więzienia.

Jak się dowiedzieliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało pismo Elżbiety Hojarskiej prezesowi Sądu Rejonowego w Elblągu, Patrycji Wojewódce.

(...) skutkowało ono zbadaniem zarzutów przez przewodniczącego Wydziału II Karnego. Pani prezes w oparciu o wyjaśnienia sędziego referenta i przewodniczącego Wydziału II Karnego nie znalazła podstaw do objęcia sprawy swoim nadzorem, gdyż wkraczałoby to w kwestie merytoryczne, zastrzeżone dla Sądu. (...)

Dodatkowo przekazano skargę przewodniczącemu Wydziału II Karnego celem rozważenia, czy zawiera ono wnioski istotne dla biegu postępowania w sprawie II K 140/16 (proces kierowcy karetki)

- wyjaśnia sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Informacja o załatwieniu sprawy nie dotarła do ministra Ziobry.

W przypadku skarg o charakterze administracyjno-porządkowym stosowana jest opisana wyżej procedura. Niekiedy Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje poinformowania o sposobie załatwienia skargi, tak jednak nie było w opisywanej sprawie

- tłumaczy Koronowski.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ elbl.
ponad rok temu ocena: 0%  6
Tu ewidentnie zawinił kierowca karetki. A gdyby tak ktoś niepełnosprawny przechodził przez przejście, to jakie wówczas było by tłumaczenie . Jednego jedzie ratować a drugiego zabija bo znalazł się w nieodpowiednim miejscu!!!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ehhh
ponad rok temu ocena: 100% 5
czlowieku co ty wypisujesz za bzdury innni widzieli karetke potrafili sie zatrzymac ale mlody myslal ze zdarzy widac ze ty od karakana
~ KTOS
ponad rok temu ocena: 86%  4
MYŚLĘ ZE TO NIE ZDANIE KOBIETY A ZDANIE SADU SIE LICZY PANIA TARGAJA ZLE EMOCJE ZWIAZANE Z UTRATA BLISKIEGO.. ZAS KIEROWCA RATOWNIK TO NIE ZABOJCA DROGOWY TYLKO CZLOWIEK KTORY SPIESZYL SIE RATOWAC ZDROWIE INNEGO CZLOWIEKA!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jam
ponad rok temu ocena: 92%  3
z tym "zabojca drogowym" to przesadziła
odpowiedz oceń komentarz 12 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obiektywny
ponad rok temu ocena: 83%  2
jakiego znowu wiezienia... co za kobieta... Jesi juz to nieumyslne spowodowanie smierci. Obaj kierowcy sa winni! Ale nikt tutaj nie zasluzyl na kare wiezienia
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jakiJak?
ponad rok temu ocena: 50% 1
jak obaj??
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.