› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Mobilne KTG dla mieszkanek Elbląga

› bieżące ponad rok temu    9.11.2021
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Mobilne KTG dla mieszkanek Elbląga fot. UM Elbląg

Urząd Miejski w Elblągu we współpracy z innowacyjną firmą Nestmedic S.A. rozpoczyna pilotażowy program w zakresie telemedycyny. W ramach programu ciężarne kobiety zamieszkałe w Elblągu, mogą bezpłatnie wypożyczyć system do zdalnego monitorowania dobrostanu płodu – KTG Pregnabit.

- Jest to wspólna inicjatywa elbląskiego samorządu i Marszałka Województwa. Jesteśmy trzecim samorządem w Polsce – po Wrocławiu i Kurowie, który taki projekt wprowadza. Zachęcam elblążanki do korzystania. Będzie 10 urządzeń KTG do wykorzystania rotacyjnego. Dzięki nim przyszłe mamy będą miały możliwość monitorowania płodu i szybkiej reakcji, w przypadku gdy zajdą jakieś niepokojące okoliczności. Przewidywany koszt pilotażu w 2021 roku to 6.500 zł. – mówił podczas konferencji prasowej, prezentującej projekt Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

KTG Pregnabit jest to urządzenie telemedyczne pozwalające na przeprowadzenie badania KTG w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w szpitalu.

- Informacje do Medycznego Centrum Telemonitoriugu są przekazywane przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Pomoc polega na tym, że pani w ciąży, która korzysta z urządzenia są udzielane porady. Jeśli jest taka potrzeba, to zespół z ośrodka telemedycyny wzywa karetkę, aby przetransportować kobietę do szpitala. To program kierowany do pań w pojedynczej ciąży, po 35 tygodniu i ciąża ta jest zagrożona. Uważam, że każda kobieta, która skorzysta z programu będzie się czuła bezpieczniej pod takim nadzorem – podkreślał Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

O bezpłatne wypożyczenie urządzenia KTG Pregnabit mogą ubiegać się kobiety w ciąży pojedynczej, od 35 tygodnia ciąży, zamieszkałe w Elblągug. Pierwszeństwo mają kobiety z ciążą podwyższonego ryzyka.

- Weryfikacja wstępna będzie się odbywała w Departamencie Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Elblągu. Należy zadzwonić pod numer 55 239 30 28 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00, pracownik departamentu zada trzy pytania wstępne: czy jest pani mieszkanką Elbląga, czy ciąża jest pojedyncza, i który jest to tydzień ciąży. Następnie personel medyczny Medycznego Centrum Telemonitoringu przeprowadzi szczegółową ankietę przez personel medyczny. Kobieta dowie się, w jaki sposób będzie dostarczone urządzenie, jak i z jaką częstotliwością będzie miała z niego korzystać – zaznaczyła Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych.

Do niewątpliwych zalet korzystania z urządzenia należą: wzrost poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad ciążą, komfort i wygoda wykonania badania, wysoka dokładność i niezawodność pomiaru oraz wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.