› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Modzele – nie tylko nieestetyczne, ale i problematyczne!

› poradnik ponad rok temu    23.04.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Modzele – nie tylko nieestetyczne, ale i problematyczne!

Modzele to zrogowacenia naskórka, przybierające zwykle charakterystyczny owalny kształt i żółtawą barwę. W początkowych fazach rozwoju nie powodują dolegliwości bólowych, jednak nieleczone, z czasem mogą do nich prowadzić. Modzele są nie tylko nieestetyczne, ale zaniedbane mogą również przyczyniać się do problemów z pękającym naskórkiem i powstawania w pęknięciach zakażeń o charakterze bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym.

Modzele i hiperkeratoza

Powodem powstawania modzeli jest nadmierna hiperkeratoza, czyli rogowacenie naskórka. Najczęściej dotyka obszary takie jak pięta, paluch, przednie krawędzie stopy ora głowy drugiej, trzeciej i czwartej kości śródstopia. Skóra w tych miejscach staje się zgrubiała oraz może przybierać owalny kształt i żółtawą barwą – w ten sposób najłatwiej rozpoznać modzele.

Co jest przyczyną hiperkeratozy? Zwykle są to deformacje w układzie kostno-stawowym, ale również niewłaściwie dobrane obuwie, zbyt częste usuwanie martwego naskórka np. przez ścieranie i pumeksowanie stóp. Modzele powstające w skutek nadmiernego rogowacenia początkowo nie dają objawów bólowych. Z czasem mogą towarzyszyć im odciski, nerwobóle, zanik tkanki tłuszczowej osłabiający amortyzację kości śródstopia. Skóra traci elastyczność. Nieodpowiednio pielęgnowana może pękać, prowadząc tym samym do zakażeń, których leczenie jest o wiele bardziej skomplikowane niż wyeliminowanie samych modzeli i profilaktyka zapobiegająca ich powstawaniu.

Określenie problemu

Bardzo ważne jest rozpoznanie problemu we wczesnej fazie i wyeliminowanie go. Kiedy zauważymy modzele lub podejrzewamy, że to właśnie one pojawiły się na stopach, powinniśmy w pierwszej kolejności skontaktować się z podologiem. Niezwykle istotne jest zdefiniowanie problemu, ale również określenie jego przyczyny i pozbycie się jej. Podolog przystępując do leczenia, przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem i określi, czy modzele występują z powodu niewłaściwie dobranego obuwia, samodzielnego i zbyt częstego usuwania zrogowaceń czy deformacji w układzie kostno-stawowym. Jeśli za modzele na stopach odpowiadają te ostatnie trudno będzie się ich pozbyć. Podolog zaleci jednak odpowiednią pielęgnację i obejmie pacjenta opieką, aby utrzymać stopy w dobrym stanie.

Jak usunąć modzele

Modzele można usunąć już przy pierwszej wizycie w gabinecie podologicznym. Może jednak zdarzyć się, że takich zabiegów koniecznych będzie kilka. O ile podolog usunie zrogowaciały naskórek, o tyle trudno będzie od razu wyeliminować nadmierną hiperkeratozę. Dlatego tak ważna jest opieka specjalistyczna: podolog znajdzie przyczynę powstawania problemu i dobierze indywidualny program leczenia modzeli. Jeśli przyczyną jest nieodpowiednie obuwie, może zalecić zrezygnowanie z uciskającego modelu lub noszenie specjalnych wkładek profilaktycznych. Specjalista określi również, ile zabiegów jest nam potrzebnych. Jeśli koniecznych będzie kilka, ważne, by nie powtarzać ich w krótkich odstępach czasu. Optymalnie zbieg usuwania modzeli powtarza się w odstępie miesiąca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.