› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Na czym polega przewaga mammografu cyfrowego nad analogowym?

› zdrowie i uroda ponad rok temu    10.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na czym polega przewaga mammografu cyfrowego nad analogowym?

Mammograf to urządzenie wykorzystywane w profilaktyce leczenia raka piersi. Dzięki niemu można wykonać badanie (mammografia), które pozwoli wykryć raka na wczesnym etapie rozwoju. Zwiększenie wykrywalności raka piersi jest kluczową sprawą w Polsce. Niżej omawiamy technologię, która jest wykorzystywana w tych kluczowych dla życia badaniach.

Mammografia jest radiologiczną metodą diagnostyczną piersi, która pozwala na wczesne rozpoznanie zmian w piersiach, a także patologii sutka i innych groźnych dla zdrowia patologii. Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu, wykorzystując do tego promienie rentgenowskie. Obecnie, dostępne są trzy rodzaje sprzętów służących do przeprowadzenia takiego obrazowania - mammografy analogowe, ucyfrowione i cyfrowe. Standardem w polskich szpitalach stają się te ostatnie z nich. Na czym polega ich przewaga nad dwoma pozostałymi grupami mammografów? 

Większe zaufanie pacjentek

Nowoczesne aparaty cyfrowe wyróżniają się dużo większą skutecznością wykrywania nawet najmniejszych patologii piersi, przez co wzbudzają one zaufanie u pacjentek, które decydują się na wykonanie mammografii. Przekonanie o efektywności cyfrowych obrazów ma swoje podstawy. Przede wszystkim wyniki badań z mammografów cyfrowych pozwalają na dalszą analizę przy użyciu technik komputerowych i uzyskanie bardzo dokładnego obrazu piersi. Dla lekarzy kluczowa jest obecność takich systemów jak PACS, co w dużym stopniu wspomaga pracę, ponieważ zapewnia dostęp do badań na odległość. Argumentem przemawiającym na rzecz aparatów cyfrowych jest też szybki rozwój dodatkowych aplikacji usprawniających badania. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych i ciekawych narzędzi. Bardzo pomocnym rozwiązaniem jest wyposażenie cyfrowych mammografów w m.in. możliwość wyrównania linii klatki piersiowej podczas projekcji wyników na monitorze, jak również umieszczanie obrazu w odpowiedniej skali - co ułatwia widoczność tkanki.

Philips Healthcare jest producentem wysokiej klasy mammografów cyfrowych, które można zobaczyć na ich stronie. 

Wyższa jakość sprzętu - większe zadowolenie badanych

Oprócz technologicznej przewagi, mammografy cyfrowe są także bardzo komfortowe zarówno dla lekarzy, którzy używają ich jako narzędzia swojej pracy, jaki i pacjentek, które mogą liczyć na dużą wygodę podczas badania. Zaawansowane mechanizmy kompresji piersi i bliższe przyleganie detektora do ciała, polepszają jakość uzyskanych obrazów i diagnostyki. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.