› poradnik |
ponad rok temu
14.05.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Cholina jest witaminą, która – choć odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka – często bywa bagatelizowana. Jej odpowiedni poziom w organizmie kobiety jest ważny szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój płodu, a później niemowlęcia. Poznaj więc właściwości choliny i sprawdź, w jakich produktach spożywczych występuje.
Cholina (znana również jako witamina B4) to organiczny związek chemiczny, który stanowi prekursor acetylocholiny – neuroprzekaźnika ważnego dla mózgu. Odgrywa przy tym znaczącą rolę w życiu płodowym, dlatego istotne jest, aby kobieta w ciąży przyjmowała odpowiednią ilość tego składnika.
Badania naukowe pokazują, że cholina – podobnie jak kwas foliowy – zmniejsza ryzyko występowania wady cewy nerwowej. Na tym jednak jej dobroczynne działanie się nie kończy.
Cholina:
Kobieta spodziewająca się dziecka powinna przyjmować 450 mg choliny na dobę – szacuje się, że w celu zapewnienia tej ilości powinna zjeść dziennie 4 jajka. Niestety statystyki pokazują, że nawet 90% ciężarnych nie spożywa zalecanej dawki tej witaminy, a tym samym naraża się na niekorzystne skutki jej niedoboru.
Jeżeli zależy Ci na prawidłowym rozwoju płodu, musisz zadbać o odpowiednią dietę. Najlepszymi naturalnymi źródłami choliny są takie produkty spożywcze jak:
Chociaż witaminę B4 można znaleźć w wielu produktach spożywczych, sama dieta często nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Dlatego w okresie wzmożonego zapotrzebowania na cholinę preparaty witaminowe powinny stanowić uzupełnienie codziennego jadłospisu. Suplementy zawierające odpowiednią ilość witaminy B4 zaleca się wprowadzić już w okresie prekoncepcyjnym (tzn. w okresie starań o dziecko) i przyjmować aż do końca karmienia piersią.
Pamiętaj, że zdrowa dieta w połączeniu z preparatami zawierającymi cholinę jest w stanie uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na ten ważny dla rozwoju płodu składnik. Spożywaj więc spore ilości zalecanych produktów spożywczych i jednocześnie przyjmuj suplementy zawierające witaminę B4 w dawce ok. 125 mg.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |