› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Najważniejsze informacje o oleju rzepakowym

› poradnik ponad rok temu    2.08.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Najważniejsze informacje o oleju rzepakowym

Na pewno robisz dość często zakupy w supermarkecie, czy nawet w lokalnym, osiedlowym sklepiku - i z pewnością bardzo często podczas tych zakupów mijasz półki wyłożone olejem rzepakowym. Oczywiście, to, jak często z niego korzystasz, to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Czy wiesz jednak, jak wieloma pozytywnymi właściwościami cechuje się ten rodzaj oleju (nawet w porównaniu do innych tłuszczów roślinnych)? Jeśli nie - zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Przygotowaliśmy porcję ciekawych faktów na temat tego oleju, często określanego jako “płynne złoto”.

Olej rzepakowy charakteryzuje się wyjątkowymi walorami prozdrowotnymi

Olej rzepakowy to prawdziwe bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, a do tego zawiera także bardzo wiele antyoksydantów. Jego regularne spożywanie usprawni więc pracę mózgu, wesprze podczas diety odchudzającej, a także poprawi kondycję skóry. Antyoksydanty są dodatkowo niezwykle ważne w profilaktyce chorób nowotworowych. Substancje, które znajdują się w oleju rzepakowym ponadto zapobiegają chorobom serca, a także redukują poziom tak zwanego “złego” cholesterolu. 

W oleju rzepakowym kryje się również bardzo wiele witamin, takich jak: A, B, E czy też K. Szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na dwie ostatnie z wymienionych witamin, ponieważ olej rzepakowy jest ich prawdziwą skarbnicą. Witamina E zawiera bowiem między innymi γ-tokoferol, który jest silnym antyoksydantem, a dodatkowo chroni przed nadmiarem wolnych rodników. Z kolei witaminy z grupy K (których olej rzepakowy jest najbogatszym źródłem ze wszystkich olei) zapobiegają rozwojowi osteoporozy, a także korzystnie wpływają na krzepliwość krwi.

Mnóstwo różnych zastosowań kulinarnych

Olej rzepakowy ma naprawdę bardzo wiele zastosowań w kuchni. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz danie obiadowe, czy pyszną i lekką sałatkę, sprawdzi się on doskonale. Świetnie nadaje się do różnego rodzaju ryb (zmniejsza ich kaloryczność nawet o 10%), można wykorzystać go także przy przygotowaniu sosów, czy też dressingów. Można także polewać nim różnego rodzaju gotowane warzywa - świetnie komponuje się z kalafiorem.

Jaki olej do smażenia będzie najlepszy? Naturalnie będzie to właśnie  olej rzepakowy. Nie wpływa on na smak smażonych produktów, a do tego cechuje się bardzo wysoką temperaturą dymienia, co pozwala na bezpieczne smażenie bez ryzyka uwolnienia się niekorzystnych zdrowotnie związków chemicznych i substancji.

Z oleju rzepakowego przygotujesz domowy majonez, możesz także… pić go samodzielnie. Zapewnisz swojemu organizmowi niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy - jeśli zaś wypicie łyżki “czystego” oleju wydaje Ci się zadaniem niewykonalnym, zawsze możesz namoczyć w łyżce oleju kawałek dobrego pieczywa i zjeść go ze smakiem.

Kilka ciekawostek na temat oleju rzepakowego

Olej rzepakowy bywa często wykorzystywany także w kosmetyce! Dodaje się go między innymi do kremów, mydeł, czy balsamów. Zawarte w nim witaminy bardzo korzystnie wpływają na skórę. Proste kosmetyki z olejem rzepakowym, takie jak na przykład mydło, możesz samodzielnie przygotować w domu. Poleca się również olejowanie włosów tym rodzajem oleju. Można go ewentualnie dodać do swojej ulubionej maski na włosy by zwiększyć efekt pielęgnacyjny.

Badania dowodzą, że regularnie spożywany olej rzepakowy korzystnie wpłynie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i mentalne. Poprawia on bowiem nastrój i zapobiega powstawaniu stanów lękowych.

Jeśli często korzystasz z oliwy z oliwek, być może zaskoczy Cię informacja że olej rzepakowy cechuje się bardzo zbliżonym składem biochemicznym i podobnymi właściwościami zdrowotnymi. Z tego też powodu często określany bywa “oliwą północy”.

Na koniec mała podpowiedź: zakupiony olej rzepakowy przechowuj zawsze w chłodnym i suchym miejscu, w szczelnie zamkniętej butelce. Unikaj przechowywania oleju w pobliżu źródeł światła i ognia.

A więcej ciekawych i istotnych informacji na temat tego oleju znajdziesz w serwisie olejrzepakowy.com gdzie prowadzona jest akcja „ Olej Rzepakowy Skarbem Europy” mająca na celu zwiększyć świadomość konsumentów o dobroczynnych właściwościach wypływających z korzystania na co dzień z tego oleju.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.