› bieżące |
ponad rok temu
6.11.2012 Konrad Kosacz komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Już w niedzielę, 11 listopada w całej Polsce obchodzone będzie po raz 94. Narodowe Święto Niepodległości. W Elblągu po raz kolejny rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nabierze szczególnego charakteru. Elbląski samorząd wraz z organizacjami pozarządowymi przygotował dla mieszkańców ciekawe propozycje uczczenia tego święta.
Gra miejska
Tegoroczne obchody rozpoczną się o godz. 9.45 grą miejska dla dzieci i młodzieży pn. „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto”. Przedsięwzięcie to koordynowane przez ZHP kierowane jest do miłośników Elbląga i chętnych, którzy chcą się wykazać znajomością historii miasta. Gra „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto” została stworzona z myślą o aktywnych, wykazujących się pomysłowością elblążan. Spośród osób, które zgłoszą swe uczestnictwo w grze zostaną wybrane sześcioosobowe zespoły w przedziałach wiekowych: 10-12 lat, 13-15 lat oraz 16-20 lat. Najmłodsze grupy wezmą udział w rozgrywkach, odbywających się na elbląskiej starówce. Ich zadaniem będzie „zdobyć", „podbić" jak największy obszar wyprzedzając w tym swoich przeciwników.
Dla starszych graczy (od 13 lat) rozszerzono obszar rozgrywki, na teren całego miasta. Aby wygrać, należy zdobyć jak najwięcej dzielnic – sektorów Elbląga, walcząc przy użyciu broni, jaką są refleks, znajomość topografii miasta i szczęście w rzutach kostką.
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
Ważnym elementem tegorocznych obchodów będzie także uroczysta Sesja Rady Miejskiej o godz. 11.00 w Ratuszu Staromiejskim z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, instytucji i kombatantów.
Msza święta
Zapraszamy elblążan również na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny o godz. 13 w Katedrze pw. św. Mikołaja, którą odprawi Ks. Bp dr Jan Styrna Biskup Elbląski.
Parada Niepodległości
Kolejną propozycją skierowaną do mieszkańców Elbląga jest Parada Niepodległości. W przemarszu udział wezmą przedstawiciele władz lokalnych, instytucji, organizacji kombatanckich, uczniowie szkół, mieszkańcy Elbląga, a także aktorzy z Teatru im. Aleksandra Sewruka, którzy wcielą się w postacie historyczne: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. O oprawę muzyczną parady zadba Orkiestra Wojsk Lądowych.
Parada rozpocznie się o godz. 14.00 pod Ratuszem Staromiejskim i przejdzie ulicami: Stary Rynek, Wigilijna, Giermków, Hetmańska, 12-lutego, Teatralna, a zakończy się na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka.
Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka
Uroczyste obchody w naszym mieście zakończy część artystyczna na Placu Kazimierza Jagiellończyka. W programie m.in. scenka historyczna w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska. Na zakończenie na wszystkich czekać będzie gorąca i pyszna wojskowa grochówka.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się w te przedsięwzięcia!
Program obchodów:
godz. 9.45 - rozpoczęcie Gry Miejskiej pn. „Zaryzykuj – poznaj swoje miasto”,
zakończenie godz. 13:30 w Ratuszu Staromiejskim, ul. Stary Rynek 25.
godz. 11.00 – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej,
Ratusz Staromiejski, ul. Stary Rynek 25.
godz. 13.00 – Uroczysta Msza Święta w Intencji Ojczyzny,
Katedra p.w. Św. Mikołaja.
godz. 14.00 – „Parada Niepodległości” - parada rozpocznie się pod Ratuszem Staromiejskim i przejdzie ulicami Elbląga. Zakończenie parady - Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka:
– koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska”,
– występ aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka,
– wojskowa grochówka.
Organizatorzy: Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga, Ks. Bp dr Jan Styrna Biskup Elbląga, Gen. Dyw. Janusz Bronowicz Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz Stowarzyszenie Historyczno - Poszukiwawcze „DENAR”.
Współorganizatorzy: Elbląski Oddział Abstrakcyjny, Stowarzyszenie Elbląg Europa i ZHP Hufiec Elbląg.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |