› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Nastolatki z Elbląga na gigancie - kiedy, dlaczego?

› bieżące ponad rok temu    23.02.2015
Joanna Siudak
komentarzy 1 ocen 23 / 91%
A A A
Nastolatki z Elbląga na gigancie - kiedy, dlaczego?

15-letni Filip W. notorycznie uciekał z domu. Elbląska policja zatrzymała go w pędzącym Alfa Romeo. Za pieniądze ze sprzedaży skradzionego telewizora chłopak postanowił zabawić się ze znajomymi. Na szczęście w Elblągu liczba nieletnich uciekinierów spada. Statystyki pokazują, że w roku 2014 liczba nastolatków, którzy uciekli z placówek wychowawczych, zmniejszyła się o prawie 400-sta. To optymistyczne zestawienie, ale każda ucieczka dla rodziny, którą problem dotknął, pozostaje dramatem. Kiedy? Dlaczego? I jaki jest efekt ucieczek? O tym w dalszej części artykułu.

W roku 2013 elbląska policja odnotowała 875 ucieczek nieletnich z placówek wychowawczych. W roku 2014 liczba ta zmniejszyła się do 490. W podsumowaniach policji oddzielną grupę stanowią ucieczki z domów rodzinnych. Tu odnotowano w 2013 roku – 32 ucieczki, w roku 2014 było ich niewiele więcej, bo 45.

Ten dzień na ucieczkę będzie w sam raz

Są dni, w których do ucieczek dochodzi częściej. Rodzice, którzy mają problemy wychowawcze z nastoletnimi dziećmi, kilka dat w kalendarzu powinni zakreślić na czerwono.

- Sylwester, zakończenie roku szkolnego, koncerty popularnych gwiazd i oczywiście całe wakacje. Przy okazji dużych imprez, do komendy policji wpływa najwięcej zgłoszeń dotyczących ucieczek nieletnich. Na szczęście większość przypadków to tak zwani dwudniowi uciekinierzy

- komentuje Jakub Sawicki, rzecznik elbląskiej policji. Dla jednego motywem do ucieczki będzie wiadomość, że nie przejdzie do kolejnej klasy. Dla innych – fakt, że rodzice nie zgodzili się na wyjazd z grupą znajomych. Jednak główną przyczyną ucieczek z domów pozostaje brak akceptacji wśród najbliższych. Ważne, żeby w każdym przypadku podjąć szybko działanie. Chyba przez filmy sensacyjne, wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że policja rozpoczyna poszukiwanie osób zaginionych po tym jak upłynie 48 godzin. To mit, dementuje Sawicki i dodaje:

- Zaginięcie można zgłosić w każdej chwili. Policja do czynności sprawdzających przystępuje natychmiast. Rodzic powinien przyjść ze zdjęciem zaginionego. Trafia ono do lokalnych mediów, a to często pomaga w szybkim i skutecznym ustaleniu, w którym miejscu znajduje się zaginiony.

Ucieczki sprzyjają przestępstwom

Kradzieże, bójki i wybryki chuligańskie – to najczęstsze przestępstwa, przez które młodzież trafia do policyjnych kartotek. Jak wskazuje Sawicki:

- Ucieczki w znacznym stopniu sprzyjają dokonywaniu przestępstw. Na tak zwanym gigancie, nastolatki czują się wolni, a co za tym idzie bezkarni.

Jest to błędne przekonanie. Bo nieletni za swoje czyny odpowiadają przed sądem rodzinnym. Z analiz wynika, że przestępstwa popełniają najczęściej gimnazjaliści, częściej chłopcy niż dziewczęta. I tu warto kolejny raz wrócić do statystyk dotyczących przestępczości na terenie Elbląga. W 2013 roku w elbląskiej komendzie odnotowano 320 czynów dokonanych przez nieletnich. Rok później było ich dużo mniej, bo tylko 117.

– Na ten wynik wpływa świadome planowanie działań policji. Coroczna ankietyzacja pozwala lokować patrole policyjne w miejscach, które elblążanie wskazują jako niebezpieczne – podsumowuje Jakub Sawicki.

31 % mieszkańców w badaniu na temat bezpieczeństwa w Elblągu, za największe zagrożenie w swoim miejscu zamieszkania, uznało agresywne zachowanie młodzieży. Policja uspokaja, że ma tego świadomość. A działania prewencyjne będą kontynuowane i to w stopniu natężonym.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jujo
ponad rok temu ocena: 40%  1
400-sta. To po polsku ?
odpowiedz oceń komentarz 2 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.