› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

Nasza sonda: Dlaczego bierzesz udział w wyborach prezydenckich?

› bieżące ponad rok temu    10.05.2015
Grażyna Wosińska
komentarzy 3 ocen 2 / 50%
A A A
Nasza sonda: Dlaczego bierzesz udział w wyborach prezydenckich?

Od siódmej rano elblążanie odwiedzają obwodowe komisje wyborcze, by postawić znak x, obok nazwiska swojego kandydata na prezydenta. Najczęściej w godzinach porannych głosują uczestnicy mszy św. niedzielnych po skończonym nabożeństwie. Rzadko osoby przed trzydziestką. Nikt nie ma problemu z odnalezieniem swojego wymarzonego prezydenta na karcie do głosowania. Wszyscy pamiętają też o zabraniu dowodu osobistego. Biorącym udział w wyborach często towarzyszą dzieci. Zapytaliśmy elblążan, gdy już byli po głosowaniu, dlaczego biorą w nim udział? Najczęściej odpowiadali, że to ich obowiązek.
 

Barbara Klep, lat 77, emerytka

Zawsze tak i teraz głosuję po mszy świętej. Obowiązek głosowania spełniłam, czas więc na niedzielny odpoczynek w gronie rodziny.

 Adam Kuczuro, lat 44, wykształcenie wyższe, administracja

Głosuję, by moja 14 - letnia córka nie wyjechała z Elbląga za pracą. Chcę, by w Polsce były warunki do rozwoju gospodarki i własnego biznesu. Mam prawo do wyboru głowy państwa, więc z niego korzystam.
 

Barbara Kozłowska, lat 53, rencistka

Wybory prezydenta to ważne wydarzenie, więc obowiązkowo biorę w nim udział. Nie wyobrażam sobie, by w tym dniu pozostała w domu.
 

Jerzy Sentkowski, lat 73, emeryt

To mój obowiązek jako obywatela. Głosuję, bo mam nadzieję, że po wyborach życie w naszym kraju zmieni się na lepsze.
 

Marianna Pietruszewska, lat 80, emerytka

Zawsze brałam udział w wyborach, by decydować w pewnym sensie o losach kraju. Nie mam wątpliwości, że warto.

***

Niektórzy uczestnicy sondy chcieli zostać anonimowi lub nie pozwolili się sfotografować. - Głosuję tylko dlatego, by taki jeden z … (cisza wyborcza - red.) nie doszedł do władzy – tłumaczył mężczyzna, lat 30. Z kolei pan Marian, emerytowany nauczyciel wybrał się na głosowanie, by jego kandydat wygrał. Natomiast Daniel Łukaszewski, lat 41, handlowiec głosuje, bo to jego obowiązek, tak jak i Danuta Graban, emerytka. - Jaki obowiązek – denerwuje się pan Konstanty, kombatant. - Udział w wyborach to prawo, o które walczyli żołnierze niezłomni, jak rotmistrz Pilecki. Gdyby w Polsce były demokratyczne wybory w 1945 roku, nie uczestniczyłby w konspiracji i nie został zamordowany przez bezpiekę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 100%  3
Gdzie zmierzasz. Dokąd idziesz gdzie zmierzasz tu jest twe miejsce i twe serce tu tkwią korzenie twego dzieciństwa nie daj się ponieść poniewierce. Pieniądze bogactwo to nie wszystko tu są twe ślady na tej ziemi wiem że harówka tu wieczna trwa praca od świtu i aż się ściemni. Ciężko zdobywa się tu chleb lecz jakże niezwykły jest jego smak czasem skropiony potem i łzą lecz to nasz chleb choć czasem go brak. Tu nasza Ojczyzna tu nasz dom choć biedny ale własny kąt kto raz pokocha tą ziemię niezwykłą to prędzej umrze niż odejdzie stąd. Tu Biało-czerwona na wietrze faluje i Orzeł Biały tnie powietrze tu Polska mowa jak Wisła płynie czy serce może chcieć coś jeszcze. Tu ciągle słychać nokturny Fryderyka i pokłon mu składają wierzby Mazowsza od wieków na Wawelu dzwon Zygmunta bije bo ta ziemia od innych jest droższa. Ojczyzno nasza kraju nasz pachnący miętą i kwiatem lipowym Na widok Orła hołd mu złóż pochyl swe czoło i czapki z głowy. Henryk Siwakowski
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krochmal
ponad rok temu ocena: 100%  2
Wyjechali na Wyspy. Elbląg miastem emerytów i rencistów. Jeszcze 10 lat i to miasto straci statut miasta powiatu grodzkiego, będziemy konkurowac zamiast z Olsztynem, Toruniem , Słupskiem czy Gdynią, z taki miastami jak Malbork, Sztum, Braniewo czy Ostróda, choć ta ostatnia i Malbork mam wrażenie że już przegoniły Elbląg w rozwoju i usługach dla mieszkańców. Ciekaw jestem jaka jest obecnie średnia wieku? 52-53?
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bo
ponad rok temu ocena: 100%  1
a gdzie są młodzi ludzie ????
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.