› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
24.05.2017 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Pierogi można lepić w pojedynkę, ale dużo więcej radości płynie ze wspólnego przygotowywania tego typu posiłku, tym bardziej jeśli odbywa się to w międzynarodowym zespole. Można wówczas wymienić się doświadczeniami, czegoś nauczyć, ale także pożartować. Wczoraj nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Elblągu robiły pierogi wspólnie z koleżankami z Anglii i Słowenii.
Elbląska Ósemka bierze udział w programie Erasmus+ sektor Edukacja szkolna. Koordynatorem projektu jest Washingborough Academy z Lincoln (Wielka Brytania), natomiast jego partnerami elbląska Ósemka oraz Osnovna šola z niewielkiej miejsowości Brusnice, położonej w odległości około 10 km od miasta Nove Mesto (Słowenia) .
Projekt rozpoczął się w październiku 2016 roku, a jego zakończenie przewidziane jest na koniec roku 2018. Jego podstawowymi założeniami jest popularyzacja czytania oraz pisania wśród uczniów. Ponadto w jego ramach zakłada się promowanie zdrowego odżywiania, jak również regionalnych potraw oraz czytanie literatury, w której występuje wątek kulinarny. Od kilku dni w Elblągu przebywają biorące udział w projekcie nauczycielki z Wielkiej Brytanii i Słowenii. Miały już okazję zobaczyć zamek w Malborku, dzisiaj (24 maja) złożyły wizytę w elbląskiej szkole muzycznej, po czym pojechały do Gdańska, aby zobaczyć Stare Miasto.
Wczoraj, 23 maja, wspólnie z koleżankami ze Szkoły Podstawowej nr 8 brały udział we wspólnym lepieniu pierogów. Bardzo dużą pomoc w zakresie przyrządzania tej polskiej potrawy okazały panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Karszewa "Pióropusznikowy Gaj". Przypomnijmy, że pierogi są uważane powszechnie za potrawę typowo polską, narodową, jednak przyjmuje się, że pomysł nadziewania kawałków ciasta różnymi rodzajami farszu i ich gotowania, pieczenia lub smażenia pochodzi z Chin, skąd przez Ruś dotarł do naszego kraju.
Nie zabrakło żartów oraz "wymiany kulturowej" w postaci krótkiego kursu języka polskiego i słoweńskiego. Okazało się, że język słoweński ma wiele podobnych wyrazów do języka polskiego, natomiast nauczycielki z Anglii mówią bardzo wyraźną, wręcz książkową angielszczyzną. Nie musimy dodawać, że po powrocie do swoich krajów nauczycielki nie tylko wspomną o naszej narodowej potrawie, ale także zaserwują ją swoim najbliższym. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |