› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nestorka elbląskich pielgrzymów: „Gdyby Polacy pielgrzymowali na Jasną Górę byliby lepsi”

› sylwetki ponad rok temu    6.08.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 2 ocen 1 / 100%
A A A
Nestorka elbląskich pielgrzymów: „Gdyby Polacy pielgrzymowali na Jasną Górę byliby lepsi” fot. Grażyna Wosińska

Teresa Zbrzeźniak, lat 82 jest najbardziej znaną pątniczką w Elblągu, jeszcze niedawno uczestniczyła w elbląskich pielgrzymkach na Jasną Górę. Ma chyba największe, bo trzydziestoletnie doświadczenie. Nic jej nie przeszkadzało, nawet przestrogi lekarzy, bo – jak mawia – Matka Boska nad nią czuwa. 

 Wszystko zaczęło się od tego, że rodzina w 1983 roku zaprosiła Teresę Zbrzeźniak i  jej męża do udziału w warszawskiej pielgrzymce pieszej na Jasną Górę. 

Byłam tak zachwycona atmosferą życzliwości, że postanowiłam uczestniczyć w następnych 

- wspominała. 

Potem była już nie warszawska, ale warmińska. W czasach komuny władza czyniła wszystko, by zniechęcić do pielgrzymowania. 

Z warmińskimi pątnikami wędrowałam do punktu zbornego wszystkich grup do Gietrzwałdu ze słynnym sanktuarium. Około ośmiu kilometrów przed celem milicjanci zagrodzili nam drogę. Oznajmili, że to koniec pielgrzymki. 

Po wielu dyskusjach łaskawie zgodzili się, ale wolno było nam iść tylko polami i lasami. Problem w tym, że od trzech dni lało, a błoto nie do przebycia. Nie zapomnę czterech młodych mężczyzn niosących wózek i matki z dzieckiem na rękach. 

Na miejscu okazało się, że po wielu przygodach wszystkie grupy dotarły do celu

- opowiadała pani Teresa.  

Milicja starała się zdyskredytować pątników wśród mieszkańców mijanych miejscowości.

Prowokatorzy pili alkohol i wszczynali awantury. Także okradali. Gdy w jednej z wsi poprosiłam kobietę o wodę, ona stwierdziła, że pątnicy ukradli jej kankę na mleko. Odpowiedziałam, że to nie pielgrzymi, bo oni są tak zmęczeni drogą, że nie wezmą dodatkowego ciężaru. Gdy wyjmę list z torebki, wydaje mi się lżejsza. Mieszkańcy szybko się przekonali kto jest przyczyną ich kłopotów.

- tłumaczyła pątniczka.

Wiele wydarzeń pani Teresa będzie pamiętała do końca życia: 

Opowiem o ocaleniu przed burzą i deszczem. Na obiad zatrzymaliśmy się na wielkiej polanie. Widać było dachy domów z pobliskiej wsi. Gdy jedliśmy zupę przywiezioną przez gospodarza patrzyliśmy przerażeni na czarne chmury na niebie z błyskawicami. Rozlegały się grzmoty. Spadło tylko kilka kropel deszczu. 

Z ciekawości zapytałam we wsi czy odczuli burzę. Dowiedziałam się, że dwie stodoły spłonęły i dwa konie zostały zabite. Pątnicy komentowali, że Matka Boże rozpostarła nad nami parasol. 

Teresa Zbrzeźniak specjalnie na każdą pielgrzymkę pisała słowa do znanych piosenek. O czym opowiadają? 

Do marszu każdego pobudzi piosenka "Hej sokoły". By stała się aktualna napisałam: „Hej pielgrzymka, hej pielgrzymka, to jest taka witaminka. Na kłopoty i zmartwienia o których się zapomina”. 

Pisałam też nieco poważniejsze słowa na melodię „Oto dziś dzień krwi i chwały”. Zawsze śpiewam przez mikrofon te piosenki, nie tylko w swojej grupie Salvator-Redemptor. Jestem zapraszana także do innych grup Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. Zawszę się martwię, by nie mieć chrypki. 

Pani Teresa uważa, że po pielgrzymce człowiek się zmienia. 

Gdyby Polacy pielgrzymowali na Jasną Górę byliby lepsi. Podczas wędrówki panuje życzliwość, nikt się nie kłóci. To zupełnie inny świat

- przekonuje. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 7
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Viki
ponad rok temu ocena: 0%  2
Z tego wynika, że pierwszy raz na pielgrzymkę poszła mając już 48 lat! Mimo to udało jej się tyle razy w nich uczestniczyć. Ciekawe!
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzysiek
ponad rok temu ocena: 67%  1
To nie jest żadna Teresa Zbrzeźniak, to po prostu nasza kochana siostra fiu fiu
odpowiedz oceń komentarz 6 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.