fot. Konrad Kosacz/elblag.net
Krew, która płynie w naszych żyłach, to bezcenne źródło życia. Wbrew krążącym stereotypom, nie ma nic strasznego w dzieleniu się życiodajnym płynem. Jeśli masz wątpliwości czy podzielić się swoją krwią, przeczytaj jak wygląda proces jej poboru.
Kiedy już zdecydujemy się na pierwszy krok, i dotrzemy do centrum krwiodawstwa, w pierwszej kolejności wypełnimy ankietę. Poprawnie wypełnione dane, zostaną bowiem wprowadzone do systemu, który w jednym miejscu gromadzi wszystkich krwiodawców.
Po załatwieniu tej formalności, zostaniemy skierowani do gabinetu ambulatoryjnego, gdzie sympatyczni, wykwalifikowani pracownicy pobiorą od nas próbkę krwi, dzięki której będzie można ustalić stan naszego zdrowia i jej grupę. Z wynikami udamy się do lekarza na szczegółowe badanie. Jeżeli wszystko będzie zgodne z ustalonymi normami, będziemy gotowi do najważniejszego punktu programu – zabiegu.
450 ml – taką ilość krwi aparatura pobierze z naszego organizmu. Potrwa to ok. 6-8 minut. Nie musimy obawiać się bólu. Nawet jeśli takowy się pojawi, z pewnością będzie go łatwo znieść. Po zabiegu, przez moment pozostaniemy w półleżącej pozycji – musimy mieć pewność, że czujemy się dobrze. Teraz nasza krew zostanie zamrożona, aby można było wykorzystać ją, kiedy ktoś będzie walczył o życie.
- Jasne, że należy pomagać, może ktoś kiedyś dzięki temu pomoże nam? Ja oddaję, bo jestem kierowcą i niestety na polskich drogach jest pełno debili, przez których jazdę mamy wiele wypadków i osób poszkodowanych. To dla nich oddaję krew. Oddaję też gdy ktoś ze znajomych lub rodziny tego "napoju" potrzebuje – mówi Marcin, który od dwóch lat oddaje swoją krew.
Ciekawostki dotyczące krwiodawstwa:
- Nie jest prawdą, że jeśli raz oddamy krew, organizm produkuje jej więcej, przez co musimy wykonywać zabieg częściej.
- Prawdą jest natomiast, że kobiety oddają krew rzadziej, ponieważ tracą ją podczas naturalnego procesu menstruacji.
- Przed zabiegiem dostajemy kawę, która może pomóc w podniesieniu ciśnienia, dzięki czemu łatwiej jest pobrać krew.
- Po zabiegu dostajemy czekolady nie w nagrodę za nasze cierpienie (bo nie cierpimy!), ale po to, aby zrekompensować w organizmie ubytki wartości odżywczych.
- Oddawanie krwi to dobry sposób na kontrolowanie swojego stanu zdrowia, gdyż przed każdym pobraniem nasza krew jest wnikliwie badana.
- Podczas wakacji zwiększa się zapotrzebowanie na krew, ponieważ dochodzi do większej liczby wypadków – w związku z tym więcej ofiar musi tę krew otrzymać. Ponadto osoby które są regularnymi krwiodawcami, wyjeżdżają na wakacje. W tej sytuacji bank krwi przyjmuje znacznie mniej życiodajnego płynu.
- W naszym regionie jest ok. 4000 osób oddających krew. Liczba ta jest zmienna.
- W Centrach Krwi najczęściej brakuje grupy 0 i B
- CO JEDNĄ MINUTĘ KTOŚ POTRZEBUJE KRWI - to możesz być Ty.