› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Nikola Fiedor wzięła udział w koncercie „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”

› relacje ponad rok temu    27.12.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Nikola Fiedor wzięła udział w koncercie „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”

11-letnia Nikola Fiedor wzięła udział w koncercie „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”, który został zorganizowany 27 grudnia 2019 r. w ceu upamiętnienia wielkiego powstańczego zwycięstwa sprzed 101 lat. Mieszkanka Jegłownika wystąpiła na dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu, gdzie zaśpiewała piosenkę „Biegną tysiące druhów do Poznania” (ze słowami Romana Wilkanowicza, współorganizatora powstania wielkopolskiego). 

W plenerowym koncercie z elementami widowiska wystąpiło, oprócz Nikoli, wielu znakomitych polskich artystów. Na scenie pojawili się m.in.: Justyna Szafran, Natalia Świerczyńska, zespół Audiofeels, Krzysztof Kiliański, Halina Frąckowiak, Mateusz Ziółko, Grzegorz Wilk, zespół Luxtorpeda, Rafał Brzozowski, zespół Good Staff, i Jacek Kowalski. Wszyscy oni razem z publicznością wykonali pieśni powstańcze, które ponad sto lat temu towarzyszyły powstańcom wielkopolskim prowadzącym walkę z Niemcami.

Przypopmnijmy, że powstańcy w krótkim czasie (powstanie wybuchło 27 grudnia 2018 r.) opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Zryw Polaków co prawda zakończył się 16 lutego 1919 r., ale przez długi czas sytuacja pozostawała bardzo napięta. Prawdziwy przełom nastąpił kilka miesięcy później. 28 czerwca 1919 r. odbyła się oficjalna ceremonia podpisania traktatu wersalskiego. Przyznał on Polsce większość pruskiej części Wielkopolski (dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego), z wyjątkiem Piły, Trzcianki, Międzyrzecza, Skwierzyny i Wschowy. Ponadto do Polski włączono przylegające drobne fragmenty prowincji śląskiej w rejonie Rawicza i Ostrzeszowa. Tereny zajęte przez powstańców zostały zatem włączone w skład odradzającego się państwa polskiego (za: Wikipedia). 

W trakcie koncertu na telebimie były odtwarzane przekazy historycznych wydarzeń, cytaty ze wspomnień powstańców, rekonstrukcje historyczne oraz materiały archiwalne. Koncert był widowiskiem artystycznym, zorganizowanym z wielkim rozmachem. Wzięło w nim udział około 100 rekonstruktorów, a ekipa techniczna składała się z ponad 50 osób (13 kamer).

Koncert emitowany był na żywo, 27 grudnia 2019 r. (początek o godz. 19.00), na antenie TVP3 Poznań. Był również retransmitowany tego samego dnia w TVP1 o godz. 21:30.

Przypomnijmy, że na początku września bieżącego roku Nikola Fiedor wygrała pierwszy odcinek kolejnej edycji programu muzycznego „Szansa na sukces”! Mieszkanka Jegłownika zaśpiewała wówczas piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. „Od rana mam dobry humor”.

Nikola Fiedor ma 11 lat. Szlify muzyczne zdobywa w Studiu Artystycznym Katarzyny Panicz. Na swoim koncie ma pierwsze miejsce (w swojej kategorii wiekowej) na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Orfeusz” we Włoszech, nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Gdyni, wyróżnienie na festiwalu w Opolu, jest laureatką konkursu „8 Wspaniałych”, koncertowała w wielu krajach, w m.in. w Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz cały koncert (z występem Nikoli Fiedor)Występ Nikoli rozpocznyna się od 28 minuty.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.