› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

No i wyszło szydło z worka. Rzucamy „mięchem” że aż miło

› moda i styl życia ponad rok temu    4.04.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 5 ocen 7 / 100%
A A A
No i wyszło szydło z worka. Rzucamy „mięchem” że aż miło

Ile wystarczy słów, by się porozumieć bez trudu? Po polsku czterech. Oczywiście tych najbardziej wulgarnych. Uwaga, tekst dozwolony od lat 18. Wystąpią w nim w roli głównej bardzo brzydkie słowa na "k", na "ch" oraz na "j" i na "p". W 2011 roku powstał Słownik polszczyzny rzeczywistej”, potwierdzający to co wiadomo od dawna - że my Polacy mamy bardzo giętki i elastyczny język.

Zastępują nam przecinki i kropki. Słownik polszczyzny rzeczywistej to aktualny język, który ma tę zaletę, że jest prosty w użyciu. Słowo „ku..a” ma ok. 70 funkcji i 40-50 znaczeń. Jest takim dżokerem, można je wykorzystywać w różnych kontekstach. Może oznaczać: „a niech to”, „no co Ty”, „niestety”, „w rzeczy samej”, „żona”. Niektórym ludziom wystarczą cztery słowa i trochę składni. To nowy język, a nie wulgaryzmy, i stąd jego rozprzestrzenienie.

A jakich my brzydkich słów używamy?
Wystarczyło zapytać, a odpowiedź przyszła po minucie;) Jeden ze znajomych odpowiada wręcz poetycko: „Kwiecień plecień bo przeplata, wj...ł zimę, zamiast lata. Taki z niego ch..”. Albo „Tusk dop...ł takie podatki, że nawet wiosna z kraju spier...a.. - odpisała z kolei znajoma. Zatem to już zupełnie normalne i zwyczajne, że komentując otaczającą nas rzeczywistość używamy bardzo mięsistych zwrotów, a opisując coś naprawdę wyjątkowego używamy słowa „wykur...ty” czy „wyje...y”. Znacznie lepiej wychodzi nam narzekanie i komentowanie. Dziś, jeśli coś nam się nie podoba mówimy dosadnie i krótko: „Idź pan w ch...”, albo „ja j...ę”. Sami widzicie, że wystarczą 4 słowa, by wyrazić całą gamę emocji.

Tym, którzy na co dzień posługują się nieprzyzwoitą „polszczyzną rzeczywistą” również w przestrzeni publicznej, przypominamy, że za taki proceder, zgodnie z art 141 Kodeksu Wykroczeń, grozi kara grzywny do 1500 złotych. Czasem więc warto ugryźć się w język i przemilczeć chęć powiedzenia „o ku...a”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ alicja
ponad rok temu ocena: 0%  5
Przeklinają osoby z bardzo ubogim słownictwem i o niskim poczuciu własnej wartości.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ marycha
ponad rok temu ocena: 0%  4
pogratulować znajomych
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ qiuck
ponad rok temu ocena: 0%  3
Pier...kur...to jeb...referendum i tych poj....referendystów ;)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !ML
ponad rok temu ocena: 0%  2
No k.. znowu ten ML, ja pi....
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mariusz Lewandowski
ponad rok temu ocena: 0%  1
Jak miło że Pani Agnieszka dostrzegła tę zmianę języka potocznego ale pytanie kiedy tak naprawdę przyznamy się do tego publicznie i przestaniemy udawać poprawność językową ? Czego zaś Pani nie dostrzega - związków frazeologicznych traktowanych jako obrazki - wulgaryzm w określonym kontekście staje się znakiem graficznym i właśnie to jest ta jego najciekawsza funkcja bo niesie w sobie informacje daleko bardziej zrozumiałą niż pół stronicowa rozprawka . Ciekawe tylko czy uda się taką elastyczna rolę dodać na przykład melodią ? Ot dylemat dla polonistów i językoznawców .... Ja w każdym razie polecam Pani Redaktor sięgnięcie do źródła w postaci nagrań zespołu Dr. Hackenbush bo to chyba jednak była pierwsza od czasów Brechta apoteoza marginesu i jego słownictwa. Szkoda że to tym nie porozmawialiśmy z Panem Szwedem. Ale może jeszcze będzie czas .
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.