› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

O czym należy pamiętać przed zakupem zegarka mechanicznego?

› bieżące 9 miesięcy temu    3.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
O czym należy pamiętać przed zakupem zegarka mechanicznego?

Zegarek w dobie smartfonów to elegancki dodatek do ubrania, który podkreśla nasz styl oraz jest wyrazem naszej osobowości. Tak jest teraz, tak było też od XVIII wieku aż do lat '70 ubiegłego wieku. Co działo się w międzyczasie? We wspomnianym okresie wybuchła tak zwana rewolucja kwarcowa i zegarki z naciągiem manualnym powoli odchodziły do lamusa ustępując napływającym z Chin tanim automatycznym zegarkom. To był ciężki czas dla przedsiębiorstw produkujących zegarki mechaniczne – wiele z nich upadło, a te największe połączyły siły aby przetrwać na rynku. I właśnie te przedsiębiorstwa wygrały niewyrównaną walkę – obecnie zegarki mechaniczne wracają do łask jako te najbardziej eleganckie i wartościowe.

Jeśli też jesteś miłośnikiem klasyki to na pewno wiesz, że zegarek mechaniczny jest towarem luksusowym. Jego produkcja jest o wiele bardziej skomplikowana niż w przypadku zegarków na baterie i wymaga dużego nakładu czasu – co przekłada się na wysoką cenę.

Musisz to wiedzieć, gdy planujesz kupić zegarek. Jeśli należysz do grona majsterkowiczów i doceniasz mistrzostwo wykonania zegarka na pewno powinieneś zwrócić uwagę czy szkło, którym pokryta jest tarcza zostało również do osłonięcia dekla, czyli spodniej części zegarka. Umożliwi ci to obserwowanie pracy idealnie zsynchronizowanych trybików mechanizmu bez konieczności rozkręcania czasomierza.

Warto zwrócić uwagę czy wybrany przez ciebie model jest wodoodporny, bo w świecie zegarków mechanicznych jest to niezwykle rzadko spotykane, a wpłynie na żywotność twojego zegarka. Wodoodporność przekłada się jednak na wyższą cenę, która i bez tej funkcji należy do wysokich. Dlatego mechaniczne czasomierze są przeznaczone raczej do eleganckich stylizacji i są oznaką prestiżu i zamożności.

Decydując się na zakup zegarka z manualnym naciągiem warto zwrócić uwagę na wymaganą częstotliwość nakręcania go za pomocą umieszczonej z boku koperty koronki – czyli po prostu pokrętła. Na rynku są dostępne mechanizmy, które wymagają nakręcania co 2 dni, ale są również takie, które potrafią działać nieprzerwanie przez 8 dni. Dla niektórych osób nakręcanie zegarka staje się w pewnym sensie rytuałem i lubią to robić jak najczęściej traktując jako jeden z elementów rutyny. Inne osoby po prostu o tym zapominają i im rzadsza jest konieczność nakręcania, tym dla takich osób lepiej. Tutaj wszystko zależy od upodobań konkretnego człowieka, nie ma plusów ani minusów częstotliwości nakręcania, jednak warto pamiętać, że i tutaj mamy wybór.

Zegarki mechaniczne ze względu na wysoką cenę są często niedostępne w popularnych sklepach stacjonarnych – w przypadku kradzieży byłaby to olbrzymia strata. Łatwiej jest zapoznać się z ofertą tych wyjątkowych czasomierzy w sklepach internetowych, np. e-zegarek.pl.

Właściciele zegarków mechanicznych uważają, że są to zegarki z duszą i zwracają uwagę na niezwykłą wytrzymałość oraz wysoką jakość czasomierzy. Właściwie nie zdarzają się niezadowoleni klienci. W końcu jak można narzekać na ponadczasową klasykę i wyraz elegancji w najczystszej postaci?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.