› bieżące |
ponad rok temu
1.06.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Kwas foliowy to jedna z pierwszych witamin, o które pyta się kobiety w ciąży lub starające się o dziecko – Czy bierze? Od kiedy? Czy brała przed ciążą? Które konkretnie tabletki stosuje? Te i wiele innych pytań staje się kluczowe, kiedy chodzi o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma niedobór kwasu foliowego zarówno dla kobiet, noworodków, jak i dla innych osób.
Witamina B9, znana najbardziej pod nazwą popularnego kwasu foliowego, folacyny czy folianu jest substancją niezbędną do życia. Odpowiada za wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ciała ludzkiego, a szczególne znaczenie ma dla układu nerwowego. Dodatkowo razem z witaminą B12 bierze udział w tworzeniu i dojrzewaniu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, a więc ma również swój udział w dotlenianiu całego organizmu. Kluczowe znaczenie ma fakt, iż organizm człowieka nie potrafi wytwarzać go samodzielnie, gdyż jest substancją całkowicie zewnątrzpochodną, a dodatkowo nie udaje się go magazynować w organizmie. Właśnie dlatego niedobory kwasu foliowego są częste.
Trzeba pamiętać, że folacyna występuje w surowych warzywa i owocach (przykładowo w szpinaku, szparagach, kalafiorze, kapuście, pomidorach, fasoli), ale także w ryżu, kiełkach pszenicy czy wątróbce. Niestety produkty spożywcze, które są przechowywane, ale też przetwarzane (gotowane czy pieczone) szybko tracą dużą część zawartości folacyny.
Nawet, gdy wiemy, w jakich produktach szukać witaminy B9, łatwo doprowadzić do jej niedoboru. Dzieje się tak, gdyż występująca w naturalnych produktach jest przyswajalna w ok. 50 procentach, a z kolei sztuczna, przyjmowana w tabletkach, wchłania się prawie w całości. Podstawowym skutkiem niedoboru kwasu foliowego jest anemia, a w jej konsekwencji, niedostatecznie dotlenienie komórek. Ponieważ folacyna ma swój udział w tworzeniu hormonów szczęścia, to jej brak często stwierdza się u osób cierpiących na depresję lub też nieradzących sobie ze stresem. Niedobór powoduje również większą podatność na rozwój nowotworów, a także różne objawy psychofizyczne – uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem czy drażliwość. Szczególne znaczenie ma oczywiście dla rozwoju płodowego – w profilaktyce wad cewy nerwowej, ale też zapobiega powstawaniu rozszczepienia podniebienia i wargi oraz wrodzonych wad serca u płodu.
Folacyna jest tematem numer jeden dla kobiet właśnie z uwagi na swoje znaczenie dla rozwoju płodu. Działa najbardziej w trakcie pierwszych czterech tygodni życia dziecka w macicy kobiety, dlatego już na kilka miesięcy przed zajściem w ciąży trzeba zadbać o jego prawidłowy poziom. A dla kobiet, które już są w ciąży, jest absolutnie niezbędny. Jednak nie tylko kobiety w okresie okołociążowym są narażone na niedobór kwasu foliowego. Skoro jest tak istotny dla rozwoju komórek całego ciała, to należy zadbać o jego prawidłowy poziom u niemowląt, zwłaszcza wcześniaków o niskiej wadze urodzeniowej. Dodatkowo jego poziom powinni kontrolować również palacze, osoby spożywające alkohol, osoby starsze czy chorzy na padaczkę. Wszystkie te czynniki również mogą wpływać na jego niedostatek.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |