› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

O tych rzeczach powinna pamiętać idealna opiekunka

› bieżące 7 miesięcy temu    24.11.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
O tych rzeczach powinna pamiętać idealna opiekunka

Wielu osobom wydaje się, że opieka nad dziećmi to praca dla osób bez kwalifikacji. W rzeczywistości jednak to bardzo trudne zadanie, które wymaga ogromnego zaangażowania, ale również nie pozwala spoczywać na laurach. Wiedzą o tym także rodzice, którzy chcą, by osoby, które sprawują pieczę nad ich pociechami, były do tego jak najlepiej przygotowane. Dlatego, by dostać posadę w żłobku, nie wystarczy wykazać się chęcią do pracy. Co zatem należy zrobić, aby być opiekunką, którą pragną mieć w swojej placówce wszyscy pracodawcy? Oto nasze wskazówki.

Chęć do kształcenia się

Jeżeli dopiero planujesz poszukiwania pierwszej pracy, to możesz nie mieć świadomości, że aby móc opiekować się dziećmi w żłobku, potrzebne są niezbędne kwalifikacje. Wymagane jest minimum wykształcenie średnie oraz udokumentowane dwuletnie doświadczenie w pracy z maluchami do lat trzech. Jeżeli go nie posiadasz, konieczne jest odbycie specjalnego kursu, który opiera się nie tylko na teorii, ale także musi zawierać minimum 80 godzin zajęć praktycznych. Więcej możesz dowiedzieć się na stronie https://www.zawodniania.pl/faq/.

Jednak podstawowy kurs to nie wszystko. Aby być konkurencyjną na rynku pracy i móc zajmować się swoimi podopiecznymi jak najlepiej, warto skończyć dodatkowe kursy z zakresu pierwszej pomocy, animacji, zabaw czy rozwoju dziecka lub psychopedagogiki.

Trzymanie ręki na pulsie

Nie tylko kursy są dobrym sposobem na to, aby rozwijać się w zawodzie opiekunki. Warto śledzić także nowinki z zakresu pedagogiki, przeglądać artykuły czy książki dotyczące sposobów wychowania oraz wspierania rozwoju dziecka. Warto skupić się nie tylko na wiedzy naukowej, ale także orientować się, jakie zabawki, książeczki czy bajki są obecnie popularne wśród Twoich podopiecznych. Może to znacznie ułatwić komunikację, organizować zabawy zgodnie z zainteresowaniami maluchów lub zaalarmować rodziców w przypadku, gdy dane treści są nieodpowiednie do wieku dzieci.

Kontakt i współpraca z rodzicami

Choć opiekunka zdecydowanie odgrywa ogromną rolę w wychowaniu malucha, to jednak jej praca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez dobrej komunikacji z rodzicem. Ważne, by na bieżąco zawiadamiać o wszelkich postępach, ale także problemach dziecka, by móc odpowiednio zareagować na nie poprzez współpracę. Dobry kontakt z rodzicem pozwoli lepiej zrozumieć dziecko, ale także oczekiwania opiekuna prawnego względem metod wychowawczych stosowanych wobec malucha. Bardzo często również opiekun w żłobku jest pierwszą osobą, która ze względu na swoją wiedzę i doświadczenia może wychwycić niepokojące sygnały bądź nieprawidłowości w zachowaniu. Ważne, by przy tym zachować najwyższą dyskrecję i kierować się przede wszystkim dobrem najmłodszych.

Rozwijanie swojej kreatywności

Praca opiekunki z pewnością nie należy do nudnych, gdyż niemal codziennie czekają na Ciebie nowe wyzwania. Najmłodszym nie łatwo zorganizować angażujące zajęcia, które będą dostosowane do ich wieku, rozwijające i przyciągną uwagę. Dlatego dobra opiekunka nieustannie szuka inspiracji na zabawy i ćwiczenia, które pomogą jej podopiecznym się rozwijać. Warto proponować dzieciom przeróżne zajęcia nie tylko ruchowe, ale także plastyczne, z wykorzystaniem muzyki, obrazków oraz zabawy sensoryczne. Tak szeroka gama proponowanych przez Ciebie zajęć może sprawić, że maluchy nie będą się nudzić.

Więcej o zaletach zawodu posiadania uprawnień opiekunki na https://www.zawodniania.pl/dlaczego-warto/.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.