› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Obejrzyj filmik z relacją wdowy po skazanym w Sprawie Elbląskiej

› bieżące 11 miesięcy temu    17.07.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 Obejrzyj filmik z relacją wdowy po skazanym w Sprawie Elbląskiej  fot. nadesłane

Redakcja Elbląg. Net publikuje filmik „Maria Pawlik opowiada o Sprawie Elbląskiej”, którego autorką jest Maryna Pawlik, wnuczka bohaterki filmu. - Ten obraz stanowi niesamowite źródło historyczne dla badaczy zajmujących się okresem stalinowskim – uważa dr Daniel Czerwiński, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Maryna Pawlik, mieszkająca na stałe w Kanadzie postanowiła dowiedzieć się więcej o swojej babci i swoim dziadku. Maria i Stanisław Pawlikowie znali się od dziecka jeszcze we Francji, ale decyzję w ślubie podjęli w Elblągu. Potem Stanisława Pawlika wraz z innymi reemigrantami z Francji bezpieka w 1949 roku bezpodstawnie oskarżyła o podpalenie hali w Zakładach Mechanicznych im. gen. Karola Świerczewskiego. Dziadek Maryny po brutalnym śledztwie został skazany na 10 lat więzienia. Więcej czytaj tutaj.

Dzięki członkom Stowarzyszenia Oise-Elbląg Maria Pawlik zapoznała się z książką „Po dwóch stronach barykady. Miłość za żelazną kurtyną” elblążanki Grażyny Wosińskiej. Pani Maria utożsamiła się z losami Agaty Karapińskiej, bohaterki powieści. Odżyły wspomnienia, którymi zainteresowała się wnuczka Maryna Pawlik, mieszkająca na stałe w Kanadzie. W internecie rozpoczęła ona poszukiwania informacji o Sprawie Elbląskiej i nawiązała kontakt z autorką książki

- wyjaśnia Jadwiga Hryniewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Elbląg-Oise i dodaje, że Marie-Claire Garreau, sekretarz generalny Stowarzyszenia Oise-Elbląg była przyjaciółką Marii Pawlik, która już niestety nie żyje. Zmarła przed ponad trzema miesiącami zakażona koronowirusem.

Efektem współpracy Maryny Pawlik, także z naukowcami z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdański jest nagranie wideo, okraszone licznymi fotografiami ze zbiorów prywatnych. Maria Pawlik po francusku opowiadała o swoich losach. Na filmie są napisy w języku polskim, dzięki tlumaczeniu Jadwigi Hryniewicz oraz IPN w Gdańsku.

Film stanowi niesamowite źródło historyczne dla badaczy zajmujących się tym okresem. Maria Pawlik opowiada o Sprawie Elbląskiej (czytaj  więcej tutaj), ale przedstawia też losy Polaków we Francji i powody, jakie kierowały nimi przy podejmowaniu decyzji o powrocie do kraju

- ocenia dr Daniel Czerwiński z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Zapraszamy do obejrzenia wideo „Maria Pawlik opowiada o Sprawie Elbląskiej”.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.