› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Obóz językowy – krótka charakterystyka wyjazdów edukacyjnych

› bieżące ponad rok temu    22.08.2018
Don Pedro
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Obóz językowy – krótka charakterystyka wyjazdów edukacyjnych

Wielu rodzicom może wydawać się, że skuteczna nauka odbywa się jedynie w szkolnych salach w czasie typowych zajęć z danego języka. Jednak okazuje się, że nie jest to wcale tak idealny sposób na naukę języków obcych i w dalszej perspektywie - na swobodną komunikację.

Ostatnio coraz częściej praktykowanym sposobem na praktyczną naukę jest udział w obozie językowym przygotowanym pod kierownictwem szkoły językowej, z udziałem doświadczonych we współpracy z dziećmi lektorów, który wplatają elementy języka obcego w codziennie, na pierwszy rzut oka niepozorne sytuacje.   

Jak przygotować dziecko na obóz językowy?

Największym wyzwaniem dla rodziców są samodzielne wyjazdy ich dzieci na kolonie, szkolne wycieczki czy choćby zorganizowany obóz językowy (zobacz https://www.berlitz.pl/obozy-jezykowe-dla-dzieci). Warto zatem już wcześniej przygotować pociechę na tego typu rozłąkę i nauczyć ją nieco samodzielności i śmiałości do nawiązywania kontaktów z innymi uczestnikami takich wyjazdów. W przypadku, gdy grupa dzieci zna się wcześniej, np. z klasy lub ze szkoły,  sytuacja jest łatwiejsza.

W przypadku obozów językowych bardzo często o uczestnictwie w danych zajęciach z konkretna grupą dzieci decydują ich indywidualne umiejętności językowe. To właśnie na ich podstawie odbywa się podział, a następnie - część lekcji. Inne, te bardziej praktyczne odbywają się już w większych grupach i mają związek z codziennymi sytuacjami. Przekazują one także wiedzę i umiejętności niezbędne w czasie całego wyjazdu. Aby zminimalizować stres dziecka, warto przed takim obozem przypomnieć sobie znane już wcześniej podstawy języka. Jeśli dziecko nabędzie te wszystkie zdolności, możemy być przekonani, że wróci ono do nas z uśmiechem na ustach i niezapomnianą dawką wspaniałych przygód.  

Zalety obozu językowego

Nauka w innych warunkach niż szkolne sale jest dodatkowym bodźcem, który zachęca do nauki i tworzy bardziej przyjazne okoliczności. W czasie obozu językowego młodzi kursanci nie tylko poznają nowy język, ale też swoje możliwości w nowych sytuacjach. To jednak nie wszystkie zalety takich wyjazdów edukacyjnych. Jakie jeszcze korzyści mają obozy językowe?

 • Kursanci uczą się współpracować w grupach z osobami, których wcześniej nie znali,
 • poznają nowy język w codziennych sytuacjach,
 • mają stały kontakt z native-speakerami, którzy przekazują im wiedzę i zachęcają do jej wykorzystywania w praktyce,
 • na pierwszym miejscu stawia się komunikację, co ośmiela dziecko do posługiwania się nowym językiem,
 • w czasie obozu odbywają się także liczne zajęcia sportowe, które zachęcają dziecko do aktywnego spędzania czasu wspólnie z innymi uczestnikami obozu.

Wyjazdy edukacyjne są doskonałym sprawdzianem, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Ci pierwsi uczą się w ciekawy sposób pod okiem doświadczonej kadry, poznają nowe możliwości spędzania czasu i rówieśników z różnych części kraju. Dorośli natomiast nabierają zaufania do swoich pociech i są jeszcze bardziej dumni z ich nowych umiejętności, wiedzy i samodzielności, która jest niezbędna w czasie takich wyjazdów, a niezwykle trudna do nabycia w domowych warunkach. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.