› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Odciski i otarcia. Co robić, kiedy się pojawią?

› bieżące miesiąc temu    28.04.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Odciski i otarcia. Co robić, kiedy się pojawią?

Zazwyczaj dopadają nas, kiedy zakładamy na stopy nowe buty. Nierozchodzone jeszcze obuwie może przyczynić się do powstania bolesnych uszkodzeń skóry. Niekiedy wystarczy niewielki uraz mechaniczny, aby doszło do starcia zewnętrznej warstwy skóry, a nawet powstania charakterystycznego bąbla z płynem surowiczym. Co robić w takiej sytuacji? Jak zminimalizować ten problem?

Gdy boli i piecze. Pozbądź się tego!

Niestety otarcia i pęcherze bywają bardzo bolesne. Wymagają szybkiej interwencji, ponieważ łatwo może dojść do otarć głębokich. Wówczas skóra jest jeszcze bardziej starta i pojawia się mocne krwawienie. Trzeba uważać, aby nie doszło do zakażenia. Wtedy niezbędna jest pomoc lekarza specjalisty. 

W przypadku niewielkiego urazu pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie rany. Można do tego użyć soli fizjologicznej i jałowego gazika. Czynność tę wykonujemy bardzo delikatnie, aby nie dopuścić do jeszcze większego uszkodzenia. Następnie zabezpieczamy ranę specjalnym opatrunkiem, który także powinien być jałowy. Zmieniamy go średnio co dwa dni. Dbamy, aby miejsce otarcia czy odcisku było zawsze nawilżone. Niektórzy zalecają również, pozostawienie takiego skaleczenia bez opatrunku. Rana zacznie się szybciej goić. 

A może plasterek?

Pewną ulgę i ochronę przed dalszym powiększaniem się rany przynoszą plastry na odciski. Wówczas uszkodzone miejsce będzie chronione i nie dojdzie do większego uszkodzenia skóry. Niektóre z produktów pomagają przyspieszyć gojenie chorego miejsca. Są wygodne i można je mieć zawsze przy sobie, aby z nich skorzystać, kiedy pojawi się taka potrzeba. 

Lepiej przeciwdziałać niż leczyć!

Otarcia na stopach to bardzo nieprzyjemne i bolesne rany. Dlatego warto przewidywać, że mogą wystąpić i temu przeciwdziałać. Nie należy nosić za ciasnych i zbyt dużych butów. Stawiamy też na materiały wysokiej jakości. Ryzyko powstania problemu jest wówczas mniejsze. Można też profilaktycznie stosować wspomniane plastry na odciski. Pewnym pomysłem jest również noszenie skarpetek do obuwia, które powoduje obtarcia. Stopy są wówczas lepiej chronione, a buty z czasem staną się nieco bardziej rozciągnięte i wygodniejsze.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.