› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pierogi wigilijne nie wszędzie takie same

› bieżące ponad rok temu    22.12.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Pierogi wigilijne nie wszędzie takie same

Bez pierogów nie wyobrażamy sobie Wigilii. I choć jest to danie popularnie spożywane w dni powszednie, to jednak w wersji świątecznej nabiera ono nowego niemal smaku. Czy wiesz, że w zależności od regionu, pierogi wigilijne przyrządzane są w różny sposób?

Kluczem jest farsz

Na co dzień spotykamy pierogi ruskie, z mięsem bądź z kapustą i grzybami. Istnieje również wiele innych wariacji, jak na przykład pierogi ze szpinakiem, z soją, zbójnickie, babuni, czy w wersji na słodko: z jagodami, z truskawkami czy po prostu z białym serem i rodzynkami. Najpopularniejsze w Polsce są pierogi z kapustą i grzybami, jednak w wielu domach spożywa się pierogi wyłącznie z kapustą. Na Kaszubach pierogi na Wigilię przyrządza się z farszem rybnym. W niektórych domach można na Wigilii spotkać pierogi z nadzieniem z ziemniaków, sera (np. popularne ruskie), ale również z farszem gryczanym. W Rosji oraz Ukrainie popularne są natomiast pielmeni oraz wareniki.

Z kolei we Włoszech na Wigilię spożywa się tortellini z nadzieniem z sera, grzybów i mięsa. Te najpopularniejsze pierogi z kapustą i grzybami można również przyrządzać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, jak zostaliśmy nauczeni w domu, jakich grzybów używamy, czy nawet jak wyrabiamy ciasto.

Warto również wypróbować przepisy na pyszne pierogi wigilijne z http://www.winiary.pl/kat.aspx/4556/pierogi-na-wigilie

Uszka

Nie można również zapomnieć o uszkach wigilijnych, które uwielbiane są szczególnie przez dzieci za sprawą ich fantazyjnego kształtu przypominającego…prawdziwe uszka. Popularne uszka zawierają farsz grzybowy, jednak zdarzają się również takie z nadzieniem serowym, mięsnym. Najczęściej uszka podawane są z barszczem, jednak nie jest to ogólnopolska zasada. Dla przykładu w Krakowie uszka są lekko podsmażane i następnie podawane nie w barszczu czerwonym lub zupie grzybowej, a na osobnym talerzyku. Polecam również sprawdzony przepis na smaczne i domowe uszka wigilijne: http://straga.pl/swietauroczystosci/boze-narodzenie/uszka-z-grzybami-wigilijne/

Praktyczne rady

Jeśli mamy małe dzieci, warto je zaangażować w lepienie pierogów lub uszek (o ile są już na tyle duże, iż będą w stanie to zrobić). Będzie to dla nich świetna zabawa, a dla nas duża pomoc i wygoda, której zazwyczaj tak brakuje w świątecznym ferworze. Poza tym dzieci chętniej zjedzą potrawę, w której przygotowaniu osobiście brały udział.

Gdy za dużo….

Zarówno pierogi, jak i uszka to doskonały produkt do mrożenia. W czasie świąt, gdy na stole mamy tak duży wybór pysznych potraw, zazwyczaj kosztujemy każdej z nich w niewielkich ilościach. Zamrożone dania wigilijne z wielkim smakiem zjemy natomiast po kilku tygodniach, gdy zapomnimy już o świątecznych ucztach. Warto mrozić pierogi czy uszka w formie niewielkich porcji na jeden obiad. Choć pierogi czy uszka to jedne z wielu tradycyjnych potraw wigilijnych to jednak większość z nas właśnie te dania uważa za najbardziej charakterystyczne i najbardziej wyczekiwane w kontekście świąt Bożego Narodzenia.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.