› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Pierwsze wielkie odkrycia dziecka

› bieżące ponad rok temu    30.10.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 7 / 86%
A A A
Pierwsze wielkie odkrycia dziecka

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się harmonijnie, bez problemów osiągając kolejne etapy rozwoju. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wtedy pojawia się stres i wątpliwości. Można je rozwiać, jeśli zdobędziemy odpowiednią wiedzę o rozwoju dziecka.

Pierwszy świadomy uśmiech

Dzieci uśmiechają się już od pierwszych chwil życia. Czasami uniesione kąciki ust możemy zauważyć jeszcze wcześniej: w życiu płodowym na zdjęciach USG. Większość młodych rodziców zachwyca się słodkim wyrazem twarzy jednak dopiero tuż po narodzinach, gdy maluszek ssie pierś lub butelkę, śpi czy robi siusiu.

Nie o taki uśmiech tutaj chodzi. Miarą prawidłowego rozwoju jest pierwszy świadomy uśmiech, który pojawia się około szóstego-ósmego tygodnia u większości dzieci. Powodem do niepokoju jest jednak sytuacja, kiedy uśmiech nie gości na twarzy do ukończenia trzeciego-czwartego miesiąca życia.

Utrzymywanie główki

Utrzymywanie główki to umiejętność, która większości dzieci nie przychodzi łatwo. Maluchy muszą włożyć wiele wysiłku w podniesienie głowy, która początkowo stanowi ¼ masy ciała. Nic dziwnego, że kilkutygodniowy malec jest w stanie podnieść główkę na kilka chwil, by następnie zaryć nosem w materacu lub kocyku.

Często pierwsze chwile leżenia na brzuszku kończą się płaczem, a w większości wypadków głośnym protestem, dlatego specjaliści zalecają, by kłaść malca na krótko i kilkakrotnie w ciągu dnia. Więcej na ten temat.

Malec zaczyna samodzielnie utrzymywać główkę w okolicy trzeciego miesiąca życia. Do drugiego miesiąca życia bezwzględnym obowiązkiem rodzica jest noszenie niemowlaka i powstrzymywanie jego głowy.

Płacz ze łzami

Noworodek krzyczy. Na jego policzkach nie zobaczymy łez. Malec dopiero zaczyna płakać ze łzami około piątego tygodnia życia. W jego rozwoju to bardzo ważny moment, który zazwyczaj nie jest tak dobrze pamiętany jak pierwszy uśmiech, ale równie istotny. Następuje tuż po skoku rozwojowym, kilku dniach, które rodzice pamiętają jako czas „marudzenia”, gorszego jedzenia i przerywanego snu.

Znalezienie rączek

Niemowlę w trzecim miesiącu życia „odnajduje” swoje rączki, zaczyna się im bacznie przypatrywać, bawić się nimi. Jest to dla niego wielkie odkrycie, a jednocześnie świetna zabawa. Nic dziwnego, że spędza na niej sporo czasu.

By jednak umiejętność ta nabrała znaczenia, konieczne jest „otwarcie” dotąd silnie ściśniętych piąstek, co oznacza gotowość na odkrywanie świata i otaczającej rzeczywistości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.