› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Planowanie ślubu: jaki powinien być idealny lokal weselny?

› poradnik 10 miesięcy temu    15.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Planowanie ślubu: jaki powinien być idealny lokal weselny?

Planujecie wesele? Nie bez powodu te najlepsze sale weselne rezerwuje się nawet rok wcześniej. Dobra sala weselna to perełka, którą wcale nie tak łatwo znaleźć.

Dobra sala weselna to nie tylko sala przestronna, elegancka i z miejscem do tańczenia. Tak naprawdę musi spełniać jednocześnie wiele warunków. I o żadnym nie można zapomnieć!

Dobra lokalizacja
 

To połowa sukcesu. Sala weselna musi być położona na tyle blisko kościoła lub urzędu, by dojazd do niej był łatwy nawet dla gości, którzy przyjechali z daleka i nie znają miasta. Z drugiej strony wesele przy autostradzie nie będzie udane, nawet jeśli sala będzie klimatyzowana i dźwiękoszczelna. Każdy ma chęć raz na jakiś czas wyjść na dwór, choćby na papierosa. Dobrze jest znaleźć taką salę, do której jest łatwy dojazd, która nie jest umiejscowiona bezpośrednio przy drodze i jednocześnie nie jest daleko od kościoła. Tak, to nie jest proste i właśnie dlatego sale rezerwuje się z bardzo dużym wyprzedzeniem.

wesele-sala.jpeg

Elegancja
 

To podstawa wesela. Wesele to nie parapetówka, ani domówka sylwestrowa. Tu obowiązują stroje wieczorowe, panie obowiązkowo mają makijaże i wyjściowe fryzury, panowie zakładają garnitury lub fraki. Tak ubrani goście nie mogą się bawić byle gdzie. Sala, nawet pusta, musi wyglądać godnie i dostojnie. Odrapana podłoga i tynk spadający ze ścian to dwa dobre powody, by takiej sali nie rezerwować. I nie ma znaczenia, że na podłogę mało kto patrzy, a brzydkie miejsca na ścianach można zasłonić dekoracjami.

Wielkość
 

Wielkość sali ma znaczenie. I nie prawda, że im większa, tym lepsza. Dużo gości na małej przestrzeni to ścisk i niepotrzebne nerwy. Mały parkiet nie pomieści wszystkich chętnych do zabawy. Duża sala przy małej liczbie gości robi wrażenie, jakby połowa zaproszonych nie dotarła. Chociaż salę wynajmuje się dużo wcześniej, warto choćby wstępnie oszacować liczbę gości i na tej podstawie szukać idealnej sali. Duży wybór znajdziemy na stronie lokale-wesele.pl.

sala-duza.jpeg

Nocleg
 

Może być potrzebny gościom, którzy przyjadą z daleka. Nie każdy ma siłę bawić się do białego rana, a nawet jeśli ma, to może chcieć po takiej zabawie odpocząć. Ustronne miejsce na pewno przyda się tym, którzy przyjadą z dziećmi. Możliwością przyłożenia głowy do poduszki nie pogardzą także osoby starsze. Dlatego rezerwując salę, dobrze jest sprawdzić, czy dysponuje ona miejscami noclegowymi i w jakiej ilości. Jeśli nie dysponuje, to czy gdzieś w pobliżu jest hotel, motel lub zajazd.

Menu
 

Menu weselne to nie byle jakie menu. Chociaż utarło się, że na weselu podaje się bigos, flaki, kotlety lub sztukę mięsa i kilka innych potraw, to warto ustalić wcześniej, co oferuje sala weselna w ramach opłaty od „talerzyka”, a za co trzeba będzie dopłacić. Szczególnie istotne jest ustalenie, ile będzie potraw ciepłych, czy będzie zimny bufet, oraz czy w cenę wliczony jest alkohol i tort. Obecnie panuje moda na dodatkowe propozycje dla gości. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Atrakcje weselne, gdzie znajdziesz pomysły na ciekawe rozwiązania tego typu.

wesele-menu.jpeg

Ukryte koszty
 

Kryją się praktycznie wszędzie. Dlatego warto ustalić wcześniej, czy i ile dopłacicie za:

 • eleganckie pokrowce na krzesła
 • serwowaną na życzenie gości kawę i herbatę
 • chleb i sól, którymi wita się państwa młodych
 • utrzymanie porządku w toaletach (tak, zdarza się, że trzeba zapłacić dodatkowo osobie, która będzie całą noc dbała o sprawne funkcjonowanie urządzeń sanitarnych)
 • żywe kwiaty na stole

To tylko przykładowa lista ukrytych kosztów. Tak naprawdę dodatkowe wydatki mogą czaić się wszędzie. Jeśli cokolwiek przyjdzie wam do głowy, pytajcie kierownika sali przed podpisaniem umowy.

Nagłe wypadki
 

Zdarzają się często. Nie muszą, ale mogą i dobrze by było, gdyby obsługa sali była na nie przygotowana. Dlatego warto upewnić się, czy jest plan awaryjny na wypadek:

 • Nagłej przerwy w dostawie prądu. W dobrej sali powinien być agregat prądotwórczy. Pół nocy bez muzyki i świateł może rozłożyć na łopatki każdą imprezę.
 • Zasłabnięcia jednego z gości. Przydałby się jakiś ustronny kącik, niekoniecznie jeden z pokoi noclegowych, bo te mogą być zajęte.
 • Uszkodzenia wyposażenia lokalu lub zniszczenia choćby świeżo odmalowanej ściany. Przykład może ekstremalny, ale warto wiedzieć, kto za takie niespodzianki płaci.

slub-para-swieca.jpeg

I na koniec
 

Aspekty niby banalne, ale często się o nich zapomina:

 • Czy lokal dysponuje szatnią?
 • Czy jest przewidziana zniżka dla dzieci i obsługi wesela (fotograf, kamerzysta, DJ? Oferty znajdziesz na filmy-wesele.pl)?
 • Ilu kelnerów obsługuje wesele? Jeden na trzydziestu gości to niestety mało.
 • Czy można przynieść własny alkohol/ciasta/wyroby wędliniarskie?
 • Czy przez całą noc będzie obecny kierownik sali lub ktoś pełniący tę funkcję?
 • Ile kosztuje przedłużenie wesela? Dobre wesele wcale nie musi skończyć się punktualnie.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.