› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Pomagają kobietom w kryzysie – zbiórka kosmetyków na Dzień Kobiet

› bieżące ponad rok temu    8.03.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Pomagają kobietom w kryzysie – zbiórka kosmetyków na Dzień Kobiet fot. Nadesłane

W ramach ogólnopolskiego Projektu Shoebox, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Zwierznie zebrali dziesiątki artykułów higienicznych, które trafią do odbiorczyń w Międzynarodowym Dniu Kobiet. Inicjatywa pomaga kobietom w trudnej sytuacji materialnej: ubogim, bezdomnym czy ofiarom przemocy domowej. Beneficjentem pomocy będzie Stowarzyszenie Junona z pomorskiego Piekła (powiat sztumski).

Project Shoebox to akcja, która narodziła się w 2016 roku w Wielkiej Brytanii. Jej inicjatorka, Kate Kenyon zauważyła, że potrzeby schronisk dla kobiet obejmują nie tylko podstawy, takie jak żywność czy pomoc psychologiczna. Mieszkanki takich miejsc cierpią na brak produktów higienicznych i pielęgnacyjnych. W 2017 roku Shoebox po raz pierwszy pojawił się w Polsce. Od tego momentu w akcję zaangażowały się dziesiątki osób, niosąc pomoc prawie 4000 kobiet. W tym roku po raz pierwszy dołączyło też województwo warmińsko-mazurskie – a wszystko za sprawą wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie.

- Trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez podstawowych kosmetyków: szczotki i pasty do zębów, mydła czy antyperspirantu. – mówi Iwona Sokół, nauczycielka z SP Zwierzno i wolontariuszka – Tymczasem wokół nas żyją kobiety, które z różnych przyczyn nie mają do nich dostępu. Czy to ze względu na bardzo ograniczone dochody, czy po prostu takie, które straciły wszystko np. odchodząc od przemocowego partnera. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić zbiórkę w szkole, żeby przekazać nie tylko pomoc materialną, ale też trochę uwagi, współczucia i wsparcia.

Skala problemu rośnie z roku na rok. Alicja Marcinek, Agata Frydrychowicz oraz Magdalena Owsiana (założycielki Komitetu Społecznego Project Shoebox) zauważają, że potrzeby organizacji, które pomagają beneficjentkom programu, wzrosły prawie dwukrotnie. W 2023 roku do zebrania jest niemal 2000 pudełek dla ponad 30 organizacji.

W jednym pakunku znajdują się podstawy: artykuły higieny menstruacyjnej, pasty, szczoteczki, szampon, żel pod prysznic, dezodorant, a także kremy, balsamy, perfumy czy kosmetyki kolorowe. Shoebox jest też prezentem, który wywołuje uśmiech na twarzy obdarowanej. Takie własnie doświadczenia ma Natalia Wyszyńska ze Stowarzyszenia Junona w Piekle, do którego trafi pomoc ze Zwierzna.

- W prowadzonym przez nas Schronisku przebywają zarówno panie samotne jak i matki z dziećmi. Są to osoby w różnym wieku, mierzące się z problemami uzależnienia, doświadczenia bycia karaną, niezaradności.  Czują się zbędne, wykluczone, zapomniane. Project Shoebox pomaga kobietom znajdującym się w kryzysie bezdomności choć na chwilę przypomnieć sobie o swojej wartości Te kosmetyki to przekaz, że gdzieś tam w Polsce jakaś inna kobieta pomyślała o tym, by wesprzeć tę, która jest w potrzebie.

Zbiórka rzeczowa Projektu Shoebox już się zakończyła. Wciąż otwarta jest jednak zrzutka online. Zebrane pieniądze posłużą do zaspokojenia konkretnych potrzeb organizacji, z którymi współpracuje projekt.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.