› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Ponad 2 mln zł na profilaktykę raka szyjki macicy

› bieżące ponad rok temu    4.12.2016
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Symbolem walki z rakiem szyjki macicy jest wstążka w kolorach morskim i białym.Symbolem walki z rakiem szyjki macicy jest wstążka w kolorach morskim i białym. fot. logo – RPO Warmia i Mazury na lata 2014–2020

2 166 859,03 zł – tyle pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 zostanie rozdysponowanych w subregionach: elbląskim, olsztyńskim oraz ełckim na działania uświadamiające wagę problemu, jakim jest rak szyjki macicy.

Stawiamy na edukację prozdrowotną, zachęcającą kobiety do badań profilaktycznych, jak również na przeprowadzanie badań cytologicznych, np. w cytobusie. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wiele kobiet tłumaczy, że nie korzysta z badań właśnie z tego powodu, że nie ma dostępu do lekarza – mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk.

Ocenia się, że co roku z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce około 3 500 kobiet. Głównym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu. To właśnie dlatego 5 na 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się raka, nie ma szans w tej walce. Wykryć nowotwór może ginekolog podczas rutynowego badania cytologicznego.

Rak szyjki macicy jest chorobą podstępną, gdyż w początkowym stadium nie powoduje żadnych objawów, co nie zmusza kobiety do wizyty u ginekologa. Taka wizyta natomiast i szybkie wykrycie nowotworu znacznie zwiększają szansę na przeżycie. Jednym z pierwszych objawów jest krwawienie: międzymiesiączkowe, po stosunku czy badaniu ginekologicznym, jak również po menopauzie. Mogą również pojawić się krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. W późniejszym stadium mogą pojawić się bóle w dole brzucha. Najczęściej dopiero wtedy kobieta skłonna jest do zarejestrowania się na wizytę u ginekologa. Niestety, późne wykrycie odbija się w negatywny sposób na skuteczności leczenia.

Symbolem walki z rakiem szyjki macicy jest wstążka w kolorach morskim i białym.

Przyjmowanie przez kobietę antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, zwłaszcza jeśli równolegle pali ona papierosy. W 70 procentach przypadków czynnikiem wywołującym nowotwór szyjki macicy jest infekcja pewnymi szczepami wirusa brodawczaka ludkiego (HPV). Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większa ekspozycja na wirusa. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechniony. Istnieje ponad 100 jego typów, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Niestety, około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Warunkiem zdobycia dofinansowania z RPO jest to, by badania dotyczyły kobiet w wieku od 29 do 59 lat oraz były w 50% skierowane do mieszkańców miejscowości poniżej 20 tys., w szczególności na obszarach wiejskich.

Wnioski można składać do 12 grudnia 2016 roku. Konkurs „Aktywne i zdrowe starzenie się” zostanie rozstrzygnięty 31 marca 2017 roku.

O dofinansowanie mogą starać się: - podmioty lecznicze - jednostki samorządu terytorialnego - związki i stowarzyszenia - jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego - organizacje pozarządowe lub organizacje non-profit posiadające doświadczenie w realizacji programów zdrowotnych - podmioty ekonomii społecznej posiadające doświadczenie w realizacji programów zdrowotnych - pracodawcy

Warunkiem jest posiadanie kontraktu z NFZ w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy lub współpraca z podmiotem, który taki kontrakt posiada.

Szczegółowe informacje: http://rpo.warmia.mazury.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 5
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.