› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Poseł Elżbieta Gelert o Deklaracji Styczniowej

› polityka 5 miesięcy temu    6.02.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
1 zdjęćposeł Elżbieta Gelertposeł Elżbieta Gelert fot. Marcin Mongiałło

5 lutego 2019 r. parlamentarzyści PO – senator Jerzy Wcisła oraz posłowie: Elżbieta Gelert i Jacek Protas – zorganizowali w elbląskim biurze parlamentarnym Platformy Obywatelskiej konferencję prasową, na której omawiali bieżące wydarzenia polityczne. Jednym z poruszanych zagadnień była konwencja Koalicji Obywatelskiej, na której zaprezentowana została Deklaracja Styczniowa. O dokumencie tym opowiedziała posłanka Elzbieta Gelert.

Deklaracja Styczniowa została zaprezentowana 26 stycznia 2019 r., a więc w 100-lecie wyborów parlamentarnych w Polsce, w których po raz pierwszy wzięły udział kobiety.

Przypomnjmy, że 26 stycznia 1919 roku Polki po raz pierwszy udały się do urn wyborczych. Zaledwie kilkanaście dni później pierwsze parlamentarzystki zasiadły w ławach poselskich. Były to: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa. Polki otrzymały bierne i czynne prawo wyborcze jako jedne z pierwszych na świecie – przed Amerykankami, Francuzkami,Włoszkami, Hiszpankami...

O czym mówi Deklaracja Styczniowa? Jak wskazuje posłanka Elzbieta Gelert równość miedzy kobietami i mężczyznami po 100 latach od tamtych wyborów "w dalszym ciągu nie jest taka, jakbyśmy oczekiwali". 

Kobiety mają około 20% niższe płace na tych samych stanowiskach co mężczyźni; również dostęp kobiet do kariery jest bardzo ograniczony

– zauważyła posłanka Elżbieta Gelert.  

Koalicja Obywatelska w Deklaracji Styczniowej mówi o dostępie do edukacji seksualnej, do in vitro, o prawach osób LGBT, o dostępie samotnych matek do programu 500 plus, o dostępie do antykoncepcji; o tym, żeby więcej kobiet było we władzach spółek Skarbu Państwa – wyliczała parlamentarzystka. 

Parytety dotyczą też czasem mężczyzn. Gdzieś w Polsce nie zarejestrowano list wyborczych, bo była za mała liczba mężczyzn

– zauważyła.

Zdarzają się i takie przypadki. W październiku 2014 roku na Oposzczyźnie w okręgu wyborczym w Białej i Lubrzy na 10 kandydatów do rady powiatu było tylko 3 panów. Powiatowa komisja odrzuciła listę. Przypomnijmy, że w czasie wyborów samorządowych w 2014 roku po raz pierwszy nałożono na komitety wyborcze obowiązek zapewnienia obu płciom przynajmniej 35 procent miejsc na listach wyborczych.

26 stycznia 2019 r. w w hali Expo na warszawskim odbyła się konwencja Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „Kobieta, Polska, Europa”. Na wydarzeniu obecni byli politycy Platformy Obywatelskiej, w tym Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz czy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) oraz były premier Jerzy Buzek. W trakcie zgromadzenia przedstawiono Deklarację Styczniową.

Pełny tekst Deklaracji Styczniowej 

 • Poseł Elzbieta Gelert
ilość zdjęć 1 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ polak
5 miesięcy temu ocena: 100%  1
pogonić debila i babę w laczkach ,za ten syf co ma w szpitalu na zbity pysk!!!!!!!!Bankruci polityczni niech zamkną japę i schowają się w szambie nie wychylając głowy
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.