› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Praca dla kobiet w Elblągu — jakie branże najpopularniejsze?

› bieżące 11 miesięcy temu    26.07.2023
Don Pedro
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Praca dla kobiet w Elblągu — jakie branże najpopularniejsze?

Współczesny rynek pracy nie stosuje już raczej podziałów ze względu na płeć. Pozostaje jednak faktem, że jedne zawody cieszą się większą a inne mniejszą popularnością wśród kobiet. Co więcej, na część stanowisk pracodawcy chętniej wybierają panie, z uwagi na ich specyficzne cechy. W jakich branżach kobiety mogą znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę w Elblągu? Czy jest jakieś rozwiązanie dla kobiet, które chcą łączyć pracę zawodową z wychowaniem dziecka?

Praca Elbląg: co rynek ma do zaoferowania kobietom?

Pod względem ofert pracy, Elbląg nadal nadgania średnią krajową – podczas gdy w Polsce stopa bezrobocia wynosi 5,4%, w Elblągu jest to 7%. Różnice nie są już tak wyraźnie widoczne pod względem średnich zarobków – w mieście jest to obecnie ok. 6500 zł brutto, co stanowi 90% średniej krajowej.

Wśród osób bez pracy kobiety stanowią większość, ale nie są to wielkie liczby (ok. 53%). Niestety to właśnie panie znacznie częściej pozostają długotrwale bezrobotne – taka sytuacja dotyczy ok. 46% wszystkich bezrobotnych kobiet (i dla porównania ok. 37% mężczyzn). Jednocześnie kobiety po 50 r.ż. znajdą w Elblągu pracę łatwiej niż mężczyźni w tym samym wieku – panie bez pracy po 50 stanowią ok. 19% wszystkich bezrobotnych kobiet w Elblągu, a panowie – 37% bezrobotnych mężczyzn.

Kobiety przeważają natomiast w rejestrach bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych i bez doświadczenia. Główną przyczyną długotrwałego niepodejmowania pracy przez elbląskie kobiety jest niemożność jej znalezienia po urlopie wychowawczym.

W jakich branżach można znaleźć najlepsze oferty pracy w Elblągu?

Na elbląskim rynku pracy kobieta może wiele, zwłaszcza jeśli jest to kobieta dysponująca odpowiednim wykształceniem i zdolnościami. Jeśli więc szukasz pracy w Elblągu, sprawdź, czy nie przebranżowić się w którymś ze wskazanych kierunków.

Na dobre zarobki i szybkie znalezienie pracy mogą liczyć przede wszystkim fizjoterapeutki i masażystki, psycholożki i psychoterapeutki, księgowe, fryzjerki, kucharki oraz nauczycielki (zwłaszcza przedmiotów zawodowych). Przedstawicielki tych zawodów są w Elblągu szczególnie poszukiwane z uwagi na ich deficyt.

Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć natomiast ekonomistki, bibliotekarki, farmaceutki, nauczycielki wychowania wczesnoszkolnego, opiekunki dziecięce, krawcowe, sekretarki, kosmetyczki oraz recepcjonistki.

Praca dodatkowa w Elblągu – czy to dobra opcja dla kobiet?

Dla kobiet pragnących połączyć pracę z wychowaniem dziecka lub poszukujących dodatkowego zatrudnienia w celu podreperowania domowego budżetu świetnym rozwiązaniem może się okazać praca dodatkowa. Sprawdź aktualne oferty na https://www.gowork.pl/praca/elblag;l.

Wielu pracodawców umożliwia elastyczne dopasowanie grafiku do indywidualnych potrzeb pracowników, oferując pracę w ramach umowy zlecenia rozliczanej godzinowo. Najczęściej dotyczy to handlu, branży beauty oraz hotelarstwa i gastronomii. To również dobra opcja dla kobiet poszukujących stałego zatrudnienia, które w międzyczasie mogą zajmować się pracą w niepełnym wymiarze godzin.

Jakich kompetencji oczekują od kobiet elbląscy pracodawcy?

Część pracodawców otwarcie mówi, że na pewnych stanowiskach lepiej sprawdzają się kobiety. Dysponują one cechami takimi jak zdolności negocjacyjne i mediacyjne, cierpliwość oraz wielozadaniowość – będą one przydatne podczas poszukiwania pracy w Elblągu.

Dodatkowymi atutami wartymi podkreślenia są m.in. znajomość języków obcych, prawo jazdy kat. B, a także ukończone w różnych dziedzinach specjalistyczne kursy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.