› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Probiotyki – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

› bieżące ponad rok temu    5.03.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Probiotyki – czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Probiotyki zaliczane są do grupy suplementów diety, choć bez wątpienia należą do odrębnej kategorii tego rodzaju produktów. W odróżnieniu od pozostałych, ich wpływ na organizm nie ogranicza się tylko i wyłącznie do uzupełnienia niedoborów określonego rodzaju substancji i składników odżywczych. Ich stosowanie pozwala bowiem przywrócić równowagę wewnętrzną organizmu w sytuacjach, w których na skutek działania różnych czynników dochodzi do jej zaburzenia, m.in. na skutek zmiany diety, przewlekłego stresu czy też długotrwałej antybiotykoterapii. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Bakterie w organizmie i ich wpływ na jego funkcjonowanie

Omawianie działania probiotyków nie sposób nie rozpocząć od przybliżenia znaczenia obecności bakterii w organizmie człowieka. Okazuje się bowiem, że choć utożsamiane wyłącznie z negatywnym działaniem, bakterie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są niezwykle ważne. Mowa tu zarówno o tzw. dobrych bakteriach, jak i bakteriach patogennych. Warunkiem jest jednak zachowanie równowagi pomiędzy ich szczepami.

Siedliskiem bakterii zarówno probiotycznych, jak i bakterii patogennych, chorobotwórczych jest układ pokarmowy człowieka, a dokładniej jelita. To w nich znajduje się tzw. mikroflora jelitowa, którą tworzą obydwa rodzaje bakterii. Poza tym, że wpływa ona w znaczący sposób na funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka, przyczynia się także do odporności organizmu. Dzieje się tak jednak tylko wtedy – co warto podkreślić – kiedy równowaga pomiędzy bakteriami probiotycznymi a patogennymi zostaje utrzymana. Jeśli jednak na skutek wspomnianych wcześniej czynników (m.in. przewlekłego stresu, zażywania antybiotyków) dochodzi do jej zaburzenia, a więc bakterii chorobotwórczych zaczyna przybywać, wówczas mikroflora przestaje spełniać swoje funkcje. W takich sytuacjach można zaobserwować zwiększoną podatność na zachorowania. Mogą pojawiać się także różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, nudności (1).

Na ratunek probiotyk!

Wspomniane wcześniej skutki wyjałowienia mikroflory jelitowej, mogą nie tylko przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia czy powstawania trudności w podejmowaniu codziennych obowiązków, ale też zwiększać ryzyko wystąpienia różnego rodzaju schorzeń. Dlatego w sytuacjach, w których istnieje zagrożenie zaburzenia mikroflory jelitowej, warto sięgnąć po produkty umożliwiające przywrócenie jej równowagi. Mowa oczywiście o probiotykach, np. LinexProbiotex, Trilac, czyli szczególnym rodzaju suplementów diety. Probiotyki typu LinexProbiotex Bactilac to produkty zawierające specjalnie wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych. Dostarczenie ich do organizmu dzięki zastosowaniu probiotyków pozwala przywrócić właściwą liczbę tzw. dobrych bakterii i tym samym odzyskać wewnętrzną równowagę (2).

Linex, probiotyk Trilac lub Probiotex, podobnie jak pozostałe preparaty tego rodzaju, mogą być stosowane zarówno po przebytej antybiotykoterapii, jak i jako suplement diety w przypadku zmiany jej zasad. To dobra metoda na rozwiązanie problemów żołądkowo-jelitowych w postaci chociażby biegunki. Probiotyki typu Linex Trilac oraz preparaty wspomagające leczenie biegunki - Stoperan, Smecta - doskonale poradzą sobie zarówno z biegunką poantybiotykową, jak i biegunką wywołaną zmianą diety. Tego rodzaju probiotyki (BactilacLinex, probiotyk Probiotex) warto mieć pod ręką w trakcie podroży. Ich zastosowanie pozwala bowiem osłabić biegunkę i w pełni korzystać z uroków poznawania nowych smaków, także kuchni egzotycznej.

Bibliografia

  1. Przybylska-Feluś M., Rola bakterii w układzie pokarmowym, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/96300,rola-bakterii-w-przewodzie-pokarmowym. Data dostępu: 21.02.2019.
  2. Wnęk D., Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki. Data dostępu: 21.02.2019.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.