› poradnik |
ponad rok temu
20.08.2021 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Próchnica zębów u dzieci jest poważnym schorzeniem, które może doprowadzić nawet do całkowitej utraty uzębienia. Dlatego konieczne jest podjęcie działań, które mają na celu jej zapobieganie. Im wcześniej zostaną one wdrożone, tym większa szansa na powodzenie. Zobacz, jak wygląda profilaktyka przeciwpróchnicowa u dzieci.
Profilaktyka próchnicy u dzieci opiera się na codziennej higienie jamy ustnej. W jej trakcie usuwane są resztki jedzenia oraz bakterie, które bytują na zębach. Malucha trzeba zaopatrzyć w:
Oprócz tego dobrze jest zaopatrzyć się w nici dentystyczne oraz płukanki do ust. Rodzaj preparatu trzeba dostosować do wieku dziecka. Starsze dzieci mogą korzystać ze specjalnych szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych lub języka. Wszystkie potrzebne akcesoria można nabyć w drogerii internetowej Ziko Dermo.
Mycie zębów powinno odbywać się codziennie rano i wieczorem. Wskazane jest także szczotkowanie po każdym posiłku – bakterie żywią się resztkami jedzenia, które pozostają po posiłku. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego należy poprzestać przynajmniej na minimum dwukrotnym myciu.
Dzieci powinny myć zęby pod okiem rodziców. Konieczne jest pilnowanie czasu mycia (minimum 3 minuty) oraz wykonywania odpowiednich ruchów (wymiatających). Małym dzieciom zęby powinien myć tata lub mama. Rodzice powinni pamiętać, aby czyścić jamę ustną również noworodkom. Służą do tego specjalne gumowe szczoteczki. Wystarczy zwilżyć je przegotowaną wodą.
Niezmiernie ważne są też prawidłowe nawyki dietetyczne. Z jadłospisu należy wyeliminować produkty, które zawierają cukier – zwłaszcza glukozę, sacharozę, maltozę i fruktozę. Wpływają one niekorzystnie nie tylko na zęby, ale także na cały organizm. Warto ograniczyć też:
Do picia należy podawać dziecku tylko wodę. Ważne jest, aby maluch nie jadł nic po wieczornym umyciu zębów. Niewskazane jest też podjadanie między posiłkami.
Konieczne są też regularne kontrole u stomatologa. Warto zaznaczyć, że do dentysty trzeba chodzić nie tylko w sytuacji, w których pojawia się ból zęba. W czasie wizyty lekarz wykonuje profesjonalne zabiegi higieniczne (np. usuwanie kamienia nazębnego, fluoryzacja, lakowanie), które zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |