› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Program „Rodzina 500+”. Jakie zmiany są planowane?

› bieżące ponad rok temu    21.06.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 2 / 100%
A A A
Program „Rodzina 500+”. Jakie zmiany są planowane?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska przedstawiła w Sejmie wczoraj, 20 czerwca,  propozycje zmian w programie „Rodzina 500+”.

Mają one zapobiegać nielicznym, ale niepożądanym zachowaniom niektórych świadczeniobiorców. Polegają one m.in. na dopasowywaniu przez niektórych rodziców dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.

Odpowiedzią na tą pierwszą nieprawidłowość jest propozycja wyłączenia stosowania mechanizmu utraty dochodu w przypadku utraty zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym pozarolniczej działalności gospodarczej przez daną osobę oraz ponownego zatrudnienia się tej osoby w krótkim odcinku czasu (trzech miesięcy) u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponowne rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zmiana sposobu ustalania dochodu osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – minister na podstawie badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych ogłaszać będzie dochód w drodze obwieszczenia.

 

Kolejny mechanizm, który też chcemy zmienić, otóż chcemy zlikwidować mylne deklaracje o samotnym wychowywaniu dziecka poprzez wprowadzenie wymogu ustalenia alimentów od drugiego z rodziców.

 

Likwidacja nadużyć związanych z niezgodnymi ze stanem faktycznym deklaracjami o samotnym wychowywaniu dziecka będzie możliwa dzięki wprowadzeniu wymogu ustalania alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica - zgodnie bowiem z konstytucyjną zasadą pomocniczości, świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica dziecka. Przypomnę może, że analogiczne rozwiązanie jest stosowane od ponad dwunastu lat przy przyznaniu zasiłku rodzinnego i przez te dwanaście lat było realizowane właśnie w tym kształcie, w którym proponujemy przyjąć jako rozwiązanie również przy świadczeniu wychowawczym.

 

 

Kolejne jest to weryfikacja praw do świadczenia pod kątem miejsca zamieszkania i nałożenia tu też obowiązku składania osobistych wyjaśnień.

 

 

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci świadczenie wychowawcze przysługuje jeżeli osoba wnioskująca lub pobierająca to świadczenie zamieszkuje na terytorium Polski przez okres, w którym ma otrzymywać świadczenie wychowawcze. Stąd między innymi zmiany jakie proponujemy w zakresie weryfikacji spełnienia warunków uprawniających do świadczenia wychowawczego, a w szczególności właśnie warunku dotyczącego zamieszkiwania w Polsce, ponieważ świadczenie to nie przysługuje emigrantom, którzy na stale wyjechali z Polski i zamieszkują za granicą.

 

 

Organ właściwy wypłacający świadczenie, w przypadku wątpliwości będzie mógł wezwać osobę otrzymującą świadczenie do osobistego złożenia odpowiednich wyjaśnień. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie wstrzymana, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie odmówi udzielenia bądź nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie. W przypadku udzielenia wyjaśnień świadczenie wychowawcze wypłacane będzie od miesiąca, w którym wpłynęły wyjaśnienia, do końca okresu, w którym została wydana decyzja i na który przysługuje świadczenie wychowawcze.

- mówiła w Sejmie Elżbieta Rafalska.

Projekt zmian przewiduje również przeniesienie od 1 stycznia 2018 roku, z rąk samorządów województw do kompetencji wojewodów świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego i świadczeń wychowawczych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.

Elżbieta Rafalska zapowiedziała anulowanie planowanego od 1 listopada 2017 roku wzrostu kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń rodzinnych oraz wzrostu wysokości świadczeń rodzinnych,

Inną istotną zmianą ma być przyspieszenie terminu składania wniosków o świadczenie wychowawcze. 

Od 2018 roku wnioski o świadczenie wychowawcze, świadczenie rodzinne i świadczenie z funduszu alimentacyjnego na nowe okresy zasiłkowe będzie można składać drogą elektroniczną wcześniej już od 1 lipca, ale to w następnym roku, natomiast w tej chwili już drogą tradycyjną od 1 sierpnia – tak jak dotychczas, czyli od 1 sierpnia będzie można składać wnioski on-line, będzie można składać wnioski te tradycyjne, drogą tradycyjną, papierową i jest tu ujednolicenie tego terminu

- powiedziała minister.

Elzbieta Rafalska zapowiedziała również, że już 1 sierpnia bieżącego roku na portalu Ministerstwa - Emp@tia - zostanie uruchomione zmodernizowane narzędzie do składania wniosków online. Będzie to dotyczyło wszystkich rodzajów świadczeń rodzinnych, świadczenia z funduszu alimentacyjnego  oraz świadczenia wychowawczego.

Minister zapowiedziała zwiększenie wydatków ze strony budżetu państwa na wspieranie rozwoju żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów z obecnych kwot, które wynoszą 151 mln zł do 500 mln zł. Z tej kwoty pół miliarda 250 mln ma pochodzić ze środków budżetu państwa, a drugie 250 mln z Funduszu Pracy. Z drugiej wymienionej powyżej sumy miałby być finansowany program wsparcia aktywizacji zawodowej osób, które są zmuszone do rezygnacji z pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do 3 lat i brakiem instytucji, z której mogliby oni skorzystać.

Poniżej zapis wideo wystąpienia minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 5
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sandra
ponad rok temu ocena: 0%  3
Wiele kobiet w tym momencie woli iść na urlop wychowawczy: http://urlopmacierzynski.waw.p... i dostawać 500+. Wiele matek nie zamierza zatrudniać opiekunki i pracować za najniższą krajową.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ hd
ponad rok temu ocena: 0%  2
Kiedy skończycie z tym pompowaniem patologii?
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna P.
ponad rok temu ocena: 78% 1
Ten program jest lepszy niż pieniądze miałyby zostać rozkradzione przez wąską klasę polityków. To o czym mówisz to jednak margines. Pieniądze z 500 plus pomagaja rodzinom opłacić korepetycje, jest zwiększony dostęp do kultury, sportu dla dzieci. Nie masz pojęcia co dzieje się w mniejszych miejsocowościach. Jest bieda zawiniona, ale większość biedy jest niezawiniona. Po prostu dużo ludzi ma znacznie gorszy start niż mieszkańcy wielkich miast. Wynika to choćby z miejsca, w którym się urodzili. Po twojej wypowiedzi widać, że brakuje ci znajomości tematu, ale także wyobraźni i empatii.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.