› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Program Rodzina 500 plus. Od kiedy można składać wnioski?

› dzieci i rodzina ponad rok temu    18.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Program Rodzina 500 plus. Od kiedy można składać wnioski?

W dniu 1 października rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy dla rodzin korzystających ze świadczeń rodzinnych, m.in. 500 plus. Oznacza to, że jeśli osoby zainteresowane chcą dalej otrzymywać wsparcie muszą złożyć nowy wniosek. Ich przyjmowanie rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do końca września.

Członkowie rodzin, którzy zrobią to jeszcze w czasie wakacji będą mogli liczyć na to, że pieniądze otrzymają na konto jeszcze w październiku. Jeśli zdecydują się złożyć wniosek we wrześniu, to powinni przygotować się na późniejszą wypłatę świadczenia, przy czym nastąpi ona najpóźniej do 30 listopada 2017 (z wyrównaniem za październik).

W związku z realizacją programu Rodzina 500 plus pojawia się jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. 7 lipca Sejm RP przyjął ustawę, którą wprowadził zmiany mające na celu uszczelnienie systemu i ukrócenie wyłudzania świadczeń.

Na wstępie podkreślmy, że główne zasady przyznawania 500 Plus pozostaną bez zmian. W dalszym ciągu świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, chyba że rodzice bądź opiekunowie spełnią kryteria dochodowe.

Pierwsza zmiana dotyczy przypadków, w których pracownicy, aby ominąć kryterium dochodowe, rozwiązywali umowę o pracę i z tym samym pracodawcą podpisywali nowy dokument, określając w nim niższą kwotę. Dzięki temu mogli starać się o świadczenie także na pierwsze dziecko. Ministerstwo wnioskowało w takim przpadku o zastosowanie trzymiesięcznego wyłączenia – jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu.

Druga zmiana dotyczy rodzin, które żyją razem w związku partnerskim czy konkubinacie. Dochodziło do sytuacji, w których osoby, celem zmieszczenia się w progu dochodowym, deklarowały samotne wychowywanie dziecka. Ministerstwo wnioskowało wprowadzenie wymogu ustalania alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica (nie dotyczy to przypadków, w których drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone). Przy składaniu wniosku rodziny samotnie wychowujące dzieci będą teraz musiały posiadać dokumenty dotyczące alimentów. Urzędnicy sprawdzą, czy rodzice zadbali o to, aby ustalić obowiązek alimentacyjny. Jeżeli będą mieli wątpliwości, czy wnioskujący faktycznie samotne wychowuje dziecko, mogą wezwać rodzica do złożenia wyjaśnień.

Trzecia zmiana dotyczy weryfikacji prawa do świadczenia pod kątem miejsca zamieszkania. Świadczenie przysługuje, jeżeli osoba wnioskująca o nie lub pobierająca je zamieszkuje na terytorium Polski przez okres, w którym ma je otrzymywać. Jeśli w tej kwestii urzędnicy będą mieli jakiekolwiek wątpliwości, mają prawo wezwać taką osobę do osobistego złożenia wyjaśnień w sprawie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.