› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Rak szyjki macicy – profilaktyka i leczenie. Rola radioterapii w kompleksowej terapii onkologicznej

› bieżące 2 miesiące temu    18.01.2023
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rak szyjki macicy – profilaktyka i leczenie. Rola radioterapii w kompleksowej terapii onkologicznej fot. elblag.net/archiwum

Jak podaje NFZ, według najnowszego raportu GUS, każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę - rak szyjki macicy. Połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia.

Ostatni tydzień stycznia to Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Inicjatywa ta ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet.

O profilaktyce i leczeniu raka szyjki macicy rozmawiamy z lek. Agnieszką Stefanowicz, specjalistą radioterapii onkologicznej z Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu.

Rak szyjki macicy jest jednym z tych nowotworów, które nie dają żadnych objawów. Rozwija się długo i bezboleśnie. Jak uchronić się przed rozwojem choroby?


Rak szyjki macicy w około 90% przypadków jest spowodowany wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. W związku z tym, jest jednym z nielicznych nowotworów złośliwych, w którym znana jest profilaktyka pierwotna w postaci szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa HPV. W wielu krajach europejskich szczepienie jest refundowane i zalecane dziewczętom przed inicjacją seksualną. W najbliższym czasie również w Polsce powinien rozpocząć się powszechny program szczepień przeciw HPV, zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej. Szczepienia dla nastolatek w wieku 11-13 lat mają być bezpłatne, aczkolwiek nieobowiązkowe. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, zmniejsza do kilku procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory HPV zależne, tj. rak kanału odbytu, rak regionu głowy i szyi oraz rak prącia. Zakażenie dotyczy bowiem także mężczyzn, którzy również mogą być jego nosicielami.

Polskie i światowe towarzystwa medyczne zalecają szczepienie dziewcząt i młodych kobiet w przedziałach wiekowych między 11 i 26 rokiem życia. Czy istnieje profilaktyka dla kobiet dojrzałych?


Jeżeli na szczepienie jest za późno ważna jest profilaktyka wtórna, czyli coroczne wykonywanie cytologii z tarczy i kanału szyjki macicy. Umożliwia ona wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy jest ona w ponad 95% wyleczalna za pomocą leczenia chirurgicznego.

Jak wygląda terapia onkologiczna w przypadku raka szyjki macicy?

Kluczowe znaczenie w wyborze metody leczenia ma przede wszystkim stadium zaawansowania nowotworu. Część kobiet, które poddawane są zabiegowi operacyjnemu, wymaga uzupełniającej radioterapii lub radiochemioterapii.

Kobiety z rozpoznanym rakiem szyjki macicy w stadium zaawansowania FIGO II-IVA nadal mają duże szanse na wyleczenie, gdyż rak szyjki macicy należy do nowotworów promienioczułych i promieniouleczalnych. W naszym Centrum Radioterapii i Usprawniania stosujemy nowoczesne, dynamiczne techniki radioterapii, tj. radioterapia z modulacją intensywności wiązki, techniki łukowe, które znacznie chronią zdrowe narządy otaczające szyjkę macicy i zmniejszają ryzyko skutków ubocznych. Pacjentki leczone są przez wielodyscyplinarny zespół złożony z ginekologów, onkologów klinicznych i specjalistów radioterapii onkologicznej przy współpracy z psychologiem klinicznym.

 

 

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.