› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Refrakcyjna wymiana soczewki. Dla kogo? Wywiad z lekarzem.

› bieżące 5 miesięcy temu    28.08.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Refrakcyjna wymiana soczewki. Dla kogo? Wywiad z lekarzem.

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg umożliwiający całkowitą rezygnację z noszenia okularów czy soczewek nawet u osób z ogromną wadą wzroku. W Krakowie i w Warszawie wykonuje się takich zabiegów kilkadziesiąt rocznie jest to jedna z najbezpieczniejszych metod korekcji wzroku. Dlaczego warto wybrać refrakcyjną wymianę soczewki i dla kogo jest ten zabieg, opowie nam chirurg okulista doktor Urszula Szpakowicz z Vidium Medica.

Pani Doktor, dlaczego pacjenci decydują się na refrakcyjną wymianę soczewek?

Refrakcyjna wymiana soczewek to zabieg, który pozwala na znaczną poprawę jakości widzenia - niemal niezależnie od liczby dioptrii. Tę metodę wybierają wszystkie osoby, które zmęczone są korzystaniem z okularów lub soczewek kontaktowych, a także te, które ze względu na swoją wadę muszą zrezygnować z różnych aktywności, takich jak uprawianie ukochanej dyscypliny sportu czy praca na konkretnym stanowisku.

Czy nie lepiej zdecydować się na popularną laserową korekcję wzroku?

Wszystko zależy od indywidualnych możliwości i predyspozycji Pacjenta. Po pierwsze: nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu laserem. Zbyt duża wada, niewłaściwa budowa rogówki, starczowzroczność - to przeciwwskazania do metody korekcji laserowej, które kierują Pacjentów w stronę metody refrakcyjnej wymiany soczewek. Ma ona zresztą wiele plusów, a nie wiąże się z większym ryzykiem, niż terapia laserowa.

Kto odniesie największe korzyści z tego typu zabiegu?

Refrakcyjną wymianę soczewki, polecam pacjentom z wysokimi wadami wzroku, którzy chcą cieszyć się maksymalną swobodą widzenia na co dzień. To odpowiedź dla najbardziej wymagających pacjentów, domagających się zindywidualizowanego rozwiązania z zaawansowaną technologią, która uwzględni ich własne ściśle określone wymagania.

vidiummedica.pl

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Zabieg polega na usunięciu własnej soczewki Pacjenta i wszczepieniu implantu, dopasowanego do rozmiarów oka. Zabieg jest zbliżony do operacji zaćmy. Sztuczne soczewki wykonane są z najwyższej jakości, biokompatybilnego materiału, który jest doskonale przyjmowany przez organizm. Obecnie powikłania po tego typu zabiegach pojawiają się bardzo rzadko - w Vidium Medica przeprowadzamy kilkadziesiąt takich operacji każdego roku. Warto zaznaczyć, że zabieg przeprowadzany jest najpierw na jedno oko, a po upływie 7 dni na drugie.

Teraz pytanie, które zadaje sobie pewnie większość pacjentów: Czy zabieg jest bolesny? Czy w trakcie niego pacjent jest w pełni świadomy?

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Jednocześnie pacjent zachowuje świadomość i jest cały czas pod opieką lekarza.

Ile trwa taki zabieg?

Nie jest on długi - zazwyczaj kilkanaście minut.

Jak wygląda rekonwalescencja po tego typu zabiegu?

Ciężko powiedzieć jednoznacznie: każdy Pacjent przechodzi rekonwalescencje bardzo indywidualnie. Najważniejsze, co możemy zrobić, to słuchać wszystkich zaleceń lekarza: zarówno tych dotyczących przyjmowania odpowiednich leków, jak i podstawowych zasad zachowania pooperacyjnego w domu. Wszystkim pacjentom potrzebny jest również odpoczynek od pracy.

Czego powinniśmy unikać po zabiegu?

Przede wszystkim ostrego światła (konieczne będą okulary przeciwsłoneczne), intensywnego wysiłku fizycznego, schylania się i gwałtownych ruchów głową góra/dół. Nie należy też zbyt mocno mrużyć oczu ani ich pocierać. Unikamy za wszelką cenę dostania się do oczu wody czy ciała obcego, np. podczas kąpieli czy przebywania na wietrze. Dlatego m.in. przez 2 tygodnie po zabiegu niepolecane jest samodzielne mycie głowy, aby uniknąć i pochylenia, i dostania się wody do oczu.

Jaka jest cena za taki zabieg?

Mogę powiedzieć, jak to wygląda w naszym centrum okulistycznym, Vidium Medica - ceny zaczynają się od ok. 6 tysięcy złotych za jedno oko. Pakiet obejmuje nie tylko sam zabieg, ale i wszystkie konsultacje, materiały i lekarstwa oraz jedną wizytę kontrolną po zabiegu.

Jeśli ktoś jest zdecydowany na zabieg - jaki powinien być jego pierwszy krok?

Najlepiej udać się bezpośrednio na wizytę u lekarza w wybranej klinice, który zleci nam wykonanie badań, kwalifikacyjnych Od ich wyniku zależy, czy refrakcyjna wymiana soczewek to zabieg dla nas. Oprócz zaawansowanego badania okulistycznego konieczna będzie też podstawowa morfologia, układ krzepnięcia oraz EKG Następnie, po rozmowie z lekarzem i wyborze odpowiedniej soczewki, dostosowanej do naszych oczekiwań, wyznaczany jest termin wykonania zabiegu.

Dziękuję za rozmowę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.