› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Rekordowe zasiłki macierzyńskie dla rodziców, ale nie w Elblągu

› dzieci i rodzina 3 miesiące temu    5.06.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Rekordowe zasiłki macierzyńskie dla rodziców, ale nie w Elblągu fot. archiwum Elblag.net

18 tys. zł miesięcznie -  tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński dla mamy wypłacany w województwie warmińsko-mazurskim. Otrzymuje go, co miesiąc, klientka olsztyńskiego oddziału ZUS, w Elblągu to 9 tys.  584 zł i 68 gr. Najwyższy zasiłek macierzyński w kwocie 78 tys. zł wypłacany jest mieszkance Warszawy.

Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego z ZUS wynosi około 2,4 tys. zł. Jednak są mamy, które otrzymują kilka, a nawet kilkadziesiąt razy więcej. Z danych ZUS wynika, że najwyższy zasiłek macierzyński w kraju  w wysokości 78 577, 50 zł jest wypłacany mamie z Warszawy. Tak wysoka kwota jest odzwierciedleniem osiąganego wynagrodzenia. Roczne dochody warszawianki przekroczyły 781 tys. zł.

Na drugim miejscu pod względem wysokości jest zasiłek macierzyński, który otrzymuje klientka rybnickiego oddziału ZUS. Na jej konto wpływa miesięcznie 39 tys. zł. Również  w tym przypadku na wysokość zasiłku macierzyńskiego wpływ mają osiągane zarobki z tytułu umowy o pracę. 

Przypominamy, że zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie, po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni macierzyńskiego, gdy zdecydują się sprawować opiekę nad dzieckiem. Tata z Wrocławia, jest rekordzistą jeśli chodzi o wysokość otrzymanego zasiłku. Dostaje 21 108,21 zł co miesiąc. 

Jakie zarobki takie świadczenie
Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy.
W przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku. Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi miesięcznie kwoty 11 912,5 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Ile wynosi zasiłek
Zasada jest taka: za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego ( przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie ) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc. 
Najwyższe zasiłki macierzyńskie w Polsce (powyżej 20 tys. zł) 

1.    Warszawa - 78 577,50 zł
2.    Rybnik - 39 020,10 zł
3.    Poznań - 32 712 zł
4.    Chorzów - 22 990,91 zł
5.    Wrocław – 21 108,21 zł

Najwyższe kwoty zasiłków wypłacane przez warmińsko-mazurskie oddziały ZUS:
1.    Elbląg - 9 584,68 zł
2.    Olsztyn - 18 000zł

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.