› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

"Rodzina 500 plus" w Elblągu. Już drugi dzień przyjmowane są wnioski

› dzieci i rodzina ponad rok temu    2.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Marcin Mongiałło

Już drugi dzień Departament Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Elblągu przyjmuje wnioski, które umożliwią dalsze wypłacanie świadczenia "500+", a także świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych. Odwiedziliśmy siedzibę departamentu mieszącą się przu ul. Jaśminowej 11, aby na własne oczy przekonać się jak sprawnie funkcjonuje obsługa interesantów.

W Departamencie Świadczeń Rodzinnych byliśmy 2 sieprnia około godz. 13.30. Kilka czynnych okienek skutecznie zapobiegło tworzeniu się kolejek. Na obsługę oczekiwało zaledwie 5-6 osób. Wartym przypomnienia jest fakt, iż od 1 kwietnia 2016 r. wniosek o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" można złożyć przez Internet za pośrednictwem:

Zapytaliśmy dyrektor Departamentu Świadczeń Rodzinnych Marię Piór jak dużo osób złożyło wniosek w ciągu pierwszych dwóch dni od ponownego rozpoczęcia ich przyjmowania, tj. w dniach 1-2 sierpnia.  

Wczoraj wpłynęlo ok 350 wniosków, natomiast dzisiaj (2 sierpnia - przyp. red.) ta liczba będzie mniej więcej taka sama, być może nawet nieco większa. System działa bardzo sprawnie. Przepływy przez ZUS i inne kanały komunikacji działają bez żadnych zastrzeżeń. Nakład pracy przy poszczególnych wnioskach jest nieporównywalny. Wynika to z bardzo zróżnicowanej sytuacji życiowej wnioskodawców.

- poinformowała nas Maria Piór.

Dowiedzieliśmy się, że w Elblągu programem "Rodzina 500 plus" objętych jest około 7 000 rodzin (ok. 10 200 dzieci). W lipicu 2017 roku wypłacono dla świadczeniobiorców korzystających z tego programu 5 035 000. Wypłacono również 3 100 000 innych świadczeń (m.in.  z Funduszu Alimentacyjnego). Łącznie rozydponowano kwotę ok. 8 135 000 zł

Przypomnijmy, że wnioski są obecnie składane na stary okres zasiłkowy w starej, natomiast na nowy okres - w nowej formie.

Terminy przyjmowania wniosków ilustruje poniższa tabela.

Program Rodzina 500 plus – zmiany

W związku z realizacją programu Rodzina 500 plus pojawia się jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. 7 lipca Sejm RP przyjął ustawę, którą wprowadził zmiany mające na celu uszczelnienie systemu i ukrócenie wyłudzania świadczeń.

Na wstępie podkreślmy, że główne zasady przyznawania 500 Plus pozostaną bez zmian. W dalszym ciągu świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko, chyba że rodzice bądź opiekunowie spełnią kryteria dochodowe.

Pierwsza zmiana dotyczy przypadków, w których pracownicy, aby ominąć kryterium dochodowe, rozwiązywali umowę o pracę i z tym samym pracodawcą podpisywali nowy dokument, określając w nim niższą kwotę. Dzięki temu mogli starać się o świadczenie także na pierwsze dziecko. Ministerstwo wnioskowało w takim przpadku o zastosowanie trzymiesięcznego wyłączenia – jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu.

Druga zmiana dotyczy rodzin, które żyją razem w związku partnerskim czy konkubinacie. Dochodziło do sytuacji, w których osoby, celem zmieszczenia się w progu dochodowym, deklarowały samotne wychowywanie dziecka. Ministerstwo wnioskowało wprowadzenie wymogu ustalania alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica (nie dotyczy to przypadków, w których drugi rodzic nie żyje, ojciec nie jest znany lub powództwo o alimenty zostało oddalone). Przy składaniu wniosku rodziny samotnie wychowujące dzieci będą teraz musiały posiadać dokumenty dotyczące alimentów. Urzędnicy sprawdzą, czy rodzice zadbali o to, aby ustalić obowiązek alimentacyjny. Jeżeli będą mieli wątpliwości, czy wnioskujący faktycznie samotne wychowuje dziecko, mogą wezwać rodzica do złożenia wyjaśnień.

Trzecia zmiana dotyczy weryfikacji prawa do świadczenia pod kątem miejsca zamieszkania. Świadczenie przysługuje, jeżeli osoba wnioskująca o nie lub pobierająca je zamieszkuje na terytorium Polski przez okres, w którym ma je otrzymywać. Jeśli w tej kwestii urzędnicy będą mieli jakiekolwiek wątpliwości, mają prawo wezwać taką osobę do osobistego złożenia wyjaśnień w sprawie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.