› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Rośliny przyjazne owadom zapylającym – jakie posadzić w ogrodzie lub na balkonie?

› poradnik ponad rok temu    21.05.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Rośliny przyjazne owadom zapylającym – jakie posadzić w ogrodzie lub na balkonie?

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, które zapylają ponad 80% roślin, w tym także kwiaty niezbędnych w diecie człowieka owoców i warzyw. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z masowym wymieraniem pszczół. Aby temu zapobiec, warto uprawiać kwiaty miododajne, zapewniające owadom zapylającym niezbędny pokarm oraz surowiec do wytwarzania miodu.

Najlepsze rośliny miododajne do ogrodu

Rośliny miododajne to rośliny pszczelarskie z wonnymi, wielobarwnymi kwiatami oraz nektarem, pyłkiem lub spadzią. Do najbardziej miododajnych roślin należy m.in. rzepak i lucerna, jednak trudno wyobrazić sobie te rośliny uprawiane w ogródkach.

Mając do dyspozycji większe przydomowe ogrody oraz rabaty, warto zdecydować się na krzewy lub drzewa miododajne. Są one bogatym źródłem pokarmu dla pszczół, a także prezentują się niezwykle pięknie i okazale. Wśród najbardziej przyjaznych pszczołom drzew i krzewów wyróżnić można m.in. lipy, klony, wierzby, berberysy i irgi, a także rośliny owocowe takie jak maliny, jeżyny, jabłonie, śliwy, grusze, borówki, wiśnie i czereśnie.

Niezwykłe ogrodowe aranżacje można stworzyć, wykorzystując także rośliny miododajne z rodziny pnączy. Są to rośliny wymagające podpory, dlatego doskonale sprawdzą się jako dekoracja elewacji domów, altanek czy filarów. Do najbardziej bogatych w nektar pnączy należy bluszcz pospolity, wiciokrzew i winobluszcz. Ponadto w ogrodzie można posadzić także produkujące nektar warzywa, takie jak dynie, pomidory, ogórki, cukinie czy fasolę.

Kwiaty dla pszczół na balkonie

O ile na przedmieściach czy wsiach sytuacja pszczół jest stosunkowo dobra, o tyle w miastach owadów zapylających jest coraz mniej. Dzieje się tak m.in. poprzez stale rozbudowywaną infrastrukturę, wysokie koszty utrzymania różnorodnej roślinności, a także zmniejszającą się ilość naturalnego pokarmu i kryjówek. Aby wspomóc owady zapylające w miastach, warto na swoich balkonach sadzić kwiaty miododajne. Wśród nich znaleźć można zarówno jedno- jak i wielosezonowe gatunki będące nie tylko doskonałą bazą pokarmową dla pszczół, ale także wspaniałą dekoracją.

Kwiaty dla pszczół, które świetnie sprawdzą się na miejskich balkonach to m.in.:

  • wrzosy
  • pelargonie
  • lobelie
  • jeżówki purpurowe
  • aksamitki
  • dalie
  • nasturcje
  • astry

Dobrym rozwiązaniem w warunkach miejskich może okazać się także uprawa różnego rodzaju ziół. Posadzone rośliny miododajne w skrzynkach czy donicach mogą pięknie ozdabiać barierki balkonów, a także być z powodzeniem wykorzystywane do przyprawiania potraw czy gotowania zdrowotnych naparów.

Wśród ziół przyjaznych pszczołom wymienić można m.in. lubczyk ogrodowy, szałwię lekarską, macierzankę tymianek, dziurawiec zwyczajny, miętę pieprzową, bazylię zwyczajną, czosnek szczypiorek, majeranek, kolendrę, lawendę czy szałwię.

To tylko niektóre z wielu roślin przyjaznych pszczołom. Ich lista jest znacznie dłuższa i rozbudowana, dlatego każdy z pewnością znajdzie na niej kwiaty miododajne i drzewa miododajne idealne dla siebie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.