› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy wprowadzić warzywa i owoce?

› poradnik ponad rok temu    27.06.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Rozszerzanie diety niemowlaka: kiedy wprowadzić warzywa i owoce?

Wprowadzanie do diety maluszka posiłków uzupełniających powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17.i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka – warzywa i owoce to pierwsze, nowe posiłki w diecie maluszka. Rozszerzając dietę niemowlaka postępujmy zgodnie z zaleceniami ekspertów, które zawarte są w schemacie żywienia niemowląt.

Najważniejsza zasada przy rozszerzaniu diety niemowlaka

Podstawą żywienia dziecka, zgodnie z wytycznymi ekspertów, w pierwszym roku życia jest mleko mamy. Kobiecy pokarm jest najlepszy dla niemowlęcia, gdyż zawiera przeciwciała stymulujące układ odpornościowy, dostarcza także cennych składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i rozwoju maluszka. Jednak w życiu każdego niemowlaka przychodzi czas, gdy mleko mamy nie jest już w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii czy żelaza. Wtedy należy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka.

Kiedy przychodzi czas na owoce i warzywa w diecie dziecka?

Pojedyncze warzywa wprowadzamy do diety dziecka jako pierwsze, nie wcześnie niż w 17. tygodniu, ale nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Warto pamiętać, że rolą pierwszych posiłków uzupełniających nie jest zastąpienie mleka mamy. Na początku rozszerzania diety niemowlaka podajemy małe ilości nowych produktów (np. łyżeczkę), aby dziecko oswoiło się z nowym smakiem i nieznaną konsystencją. Z czasem przyjdzie odpowiedni moment na podanie całej porcji zupki czy obiadku. Jako pierwsze wprowadzaj do diety dziecka puree z marchewki czy brokułów, aby maluszek oswoił się z wytrawnym smakiem warzyw. Kolejno, w następnym kroku, gdy maluszek zna już marchewkę, ziemniaczki, szpinak, brokuły czy dynię przychodzi czas na pierwsze owoce. Podawaj je w małej ilości, obserwując reakcję dziecka. Możesz zacząć od jabłuszka, banana, śliwki czy gruszki.

Jeśli Twoje dziecko pozna już pierwsze warzywa i owoce, w kolejnych krokach możesz zwiększyć różnorodność produktów i podawać mu wielowarzywne zupki i obiadki oraz inne owoce, deserki czy przeciery skomponowane z kilku owoców.

Jakie warzywa i owoce wybierać dla maluszka?

W 1000 pierwszych dni życia dziecka organizm jest szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych. Dlatego warto podawać dziecku posiłki przystosowane do jego wieku (ze wskazaniem wiekowym na opakowaniu), o odpowiedniej wartości odżywczej i energetycznej. Bardzo ważna jest także jakość produktów użytych do przygotowania posiłków. Organizm maluszka nie jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami pochodzącymi z żywności. Dlatego wybieraj produkty i posiłki bezpieczne, z pewnych źródeł, przechodzące odpowiednie testy jakości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.