› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Sejm zadecydował w przedmiocie projektu ustawy o dobrowolności szczepień (+ wideo)

› bieżące 11 miesięcy temu    4.10.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Sejm zadecydował w przedmiocie projektu ustawy o dobrowolności szczepień (+ wideo)

3 października (czwartek) w godzinach wieczornych odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 4 października (czwartek) w godzinach przedpołudniowych posłowie głosowali w przedmiocie obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Zadecydowali, że projektem zajmą się sejmowe komisje – zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Warto jednak zauwazyć, że projekt zakłada możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Mówili, odpuście. 
Mówili, i tak wam odrzucą. 
Mówili, nie macie szans. 
Mylili się. 
Wiara i miłość przenosi góry! 
Projekt ustawy o dobrowolność szczepień przechodzi do prac w połączonych komisjach zdrowia i rodziny. 
Głosami PiS, Kukiz'15 i posłów niezrzeszonych. 
Wbrew pogardzie posłów PO, Nowoczesnej PSL i UED. 
Dziękujemy za szacunek dla polskich rodzin! 
Za głosowało 252 posłów, przeciw 158. (2 wstrzymało się od głosu – przyp. red.).

– poinformowała bezpośrednio po sejmowym głosowaniu na swoim profilu społecznościowym Justyna Socha, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.

Projekt nie przewiduje likwidacji szczepień, stąd niezrozumiałe jest nazywanie autorów projektu „antyszczepionkowcami”. Postulat wielu rodziców, w szczególności tych, których dzieci zostały dotknięte powikłaniami poszczepiennymi, dotyczy jedynie wprowadzenia dobrowolności szczepień ochronnych

– podkreślała w przeprowadzonej niedawno rozmowie z dziennikarką „Naszego Dziennika” Justyna Socha. 

Autorzy projektu oraz osoby, które złozyły pod nim swój podpis pragną większego bezpieczeństwa poprzez konieczność informowania o możliwych powikłaniach i szczepionkach. Lekarz miałby pytać nie tylko o ogólny stan zdrowia, ale o alergię, astmę, choroby immunologiczne, neurologiczne oraz wcześniejsze powikłania poszczepienne nie tylko u szczepionej osoby, ale także u członków jej rodziny. Projekt wskazuje też, że między badaniem kwalifikacyjnym a szczepieniem nie mogłoby minąć więcej niż 24 godziny.

Jak tłumaczą autorzy projektu, nikt do teraz nie oszacował kosztów leczenia powikłań poszczepiennych, a mimo to twierdzi się, że szczepienia są bezpieczne i bilans korzyści uzasadnia ich dalsze wykonywanie. Projektodawcy akcentują hasło: „Jest ryzyko, musi byc wybór”, twierdząc, że skoro jest ryzyko, rodzice chcą mieć prawo wyboru tak jak w innych państwach.

Zasada dobrowolności szczepień jest obecnie czymś zupełnie normalnym. Szczepienia ochronne są dobrowolne w 20 krajach Europy, np. w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. Ta praktyka doskonale się sprawadza i nie powoduje zagrożenia zdrowia życia ludzi – nie ogłoszono w tych państwach epidemii chorób zakaźnych pomimo że przebywa tam dużo uchodźców, m.in. z krajów objętych działaniami wojennymi i borykających się z problemami sanitarnymi.

Rodzice w 20 państwach Europy mają wybór.

Obowiązek szczepień zniosły: Austria,Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luxemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania, a nawet Rosja. Obowiązek dotyczy głównie krajów byłego bloku wschodniego.

Nie byłoby wiec korzystniej wprowadzić obowiązku szczepień na terenie Niemiec?

– zapytano pod koniec 2017 roku Angelę Merkel, kanclerz Niemiec.

 To jest bardzo kontrowersyjne pytanie

– odpowiedziała.

W Niemczech z wielu dobrych powodów taki obowiązek nie został wprowadzony. Szanujemy prawo obywateli Niemiec do podejmowania takich decyzji we własnym zakresie

– zaakcentowała kanclerz.

Cele projektu ustawy Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP

 • głównym celem jest dobrowolność szczepień z której korzystają obywatele 20 państw europejskich – z ustawy zostaje usunięte słowo „obowiązkowe”
 • dokładny wywiad lekarski oraz pisemna informacja o ryzyku przed szczepieniem
 • dokładny wywiad lekarski po szczepieniu
 • możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych przez rodziców i nadzór sądowy nad rejestrem NOP
 •  możliwość zgłaszania uwag do zmian kalendarza szczepień.

Ogólnopolskie Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP działa od 2011 r. Znane jest m.in. z organizowania protestów przeciwko przymusowi szczepień. 11 lipca członkowie Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej STOP NOP złożyli w sejmie 121 296 podpisów poparcia dla projektu ustawy o dobrowolności szczepień . 

Zobacz: Obywatelski projekt ustawy przewidujący wprowadzenie zasady dobrowolności szczepień.

Zobacz: zapis wideo z debaty sejmowej w dniu 4 października (dzień głosowania nad projektem).

 

Zobacz wideo

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ enol
11 miesięcy temu 3
Co za ciemnogród... Witaj polio i gruźlico, witaj średniowiecze :) Dobrowolność jest ok, ale w tak beznadziejnie wyedukowanym na tym polu społeczeństwie już same te dwie choroby zasieją takie spustoszenie, że na znowu na akty zgonu wrócą suchoty - jako przyczyna śmierci :) Powodzenia :)
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ %$%$%$
11 miesięcy temu ocena: 100%  2
Nie chce niech nie szczepi , ale w wypadku potrzeby leczenia pokrywa koszty leczenia. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za własne czyny.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Antysemita
11 miesięcy temu ocena: 100%  1
https://youtu.be/d3ykgqBbCk4...
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.