› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Sposoby na dolegliwości pierwszego trymestru ciąży

› poradnik ponad rok temu    20.10.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Sposoby na dolegliwości pierwszego trymestru ciąży

Pierwszy trymestr to trzynaście początkowych tygodni ciąży. W tym czasie organizm kobiety przechodzi prawdziwą rewolucję, a płód jest najbardziej wrażliwy na czynniki z zewnątrz. To również moment, w którym pojawia się najwięcej uciążliwych dla przyszłej mamy dolegliwości. Częste mdłości, zawroty i bóle głowy, wymioty oraz ogólne poczucie rozbicia to najczęstsze z nich. Na szczęście można sobie z nimi radzić.

Autorzy podręcznika dla przyszłych mam Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży zwracają uwagę na rolę diety w życiu przyszłej mamy. Według nich dzięki odpowiednio zbilansowanej diety można nie tylko złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, ale przede wszystkim można ich uniknąć. Podobnego zdania są również trenerzy fitness, którzy zachęcają przyszłe mamy do aktywności fizycznej i towarzyszącej jej zdrowej diecie. Według nich takie połączenie to gwarancja dobrego samopoczucia w czasie trwania całej ciąży.

Dieta a dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży pod redakcją mgr inż. Doroty Świątkowskiej, specjalistki do spraw żywienia człowieka, to publikacja, z którą powinna zapoznać się każda przyszła mama. Zawarte w niej artykuły to bowiem kompendium wiedzy, jakie ułatwi kobiecie ciężarnej radzenie sobie z trudnymi dolegliwościami w kolejnych trymestrach. Znajdą się tu również rady dla pań w 9. tygodniu ciąży (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/przebieg-ciazy/tydzien/9), czyli u schyłku pierwszego trymestru. To właśnie w tym czasie pojawiają się częste mdłości, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można im zapobiegać, ograniczając jedzenie potraw smażonych oraz picie kawy. Warto również unikać stosowania pikantnych i intensywnie pachnących przypraw. Sposobem na mdłości około 6-9. tygodnia ciąży jest również zrezygnowanie z picia w czasie posiłku. Zdecydowanie lepiej wypić szklankę wody czy słabej herbaty około pół godziny przed jedzeniem lub po nim. Warto dodać, że niewielkie porcje pomogą żołądkowi na szybkie poradzenie sobie z treściami pokarmowymi, co również pozwoli zniwelować mdłości. Autorzy Poradnika radzą również, by wyeliminować z diety produktu zawierające dużą ilość tłuszczu i cukru. Do codziennego jadłospisu warto natomiast włączyć herbatki imbirowe, które zmniejszają mdłości. Panie, które nie przepadają za takimi napojami, mogą również sięgnąć po naturalne kapsułki z imbirem. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży powinny dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o wzbogacenie diety witaminami i minerałami. Doskonale sprawdzi się więc woda mineralna, soki owocowe i warzywne (bez dodatku cukru) oraz warzywa takie jak: sałata, szpinak, kapusta pekińska czy brokuły, ponieważ zawierają kwas foliowy niezbędny przyszłym mamom.

Ćwiczenia w pierwszych tygodniach ciąży

Porady dla kobiet w ciąży przygotowują również trenerzy fitness, którzy w porozumieniu z lekarzami opracowują zestawy ćwiczeń najlepsze dla pań spodziewających się dziecka. Pierwszy trymestr ciąży, a szczególnie 3-9. tydzień ciąży to czas, kiedy warto wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha. Silne ciało doskonale poradzi sobie bowiem ze zmianami, które pojawią się w kolejnych miesiącach. Specjalny trening dla przyszłych mam opracowała m.in. Edyta Litwinkiuk - mama dwóch córeczek oraz doktorantka warszawskiego AWF. Jej Pregnicious Program to kompilacja dziesięciu prostych ćwiczeń wzmacniających, które przygotują organizm do zmian. Trening został opracowany tak, by można było wykonywać go w domu. Nie wymaga użycia żadnych sprzętów i specjalnego stroju. Do ćwiczeń wystarczy wygodne ubranie i mata lub koc. Każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką, a poszczególne pozycje wykonywać uważnie i w granicach swoich możliwości. Trzeba pamiętać, by nie ćwiczyć, gdy organizm mówi "dość". Ciąża to bowiem stan, w którym należy słuchać swojego ciała ze szczególną uwagą. Jeśli w czasie treningu pojawiają się niepokojące objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań sprawdzających kondycję mamy i dziecka.

Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży to problem większości przyszłych mam. Wielu z nich nie można uniknąć, jednak może sobie z nimi radzić. Pomocą będzie odpowiednio zbilansowana dieta, ukierunkowana na produktu niwelujące mdłości i dostarczające sporej dawki witamin i mikroelementów oraz ćwiczenia, które wzmocnią ciało i przygotują je na kolejne zmiany zachodzące w organizmie. Dzięki przestrzeganiu tych kilku podstawowych zasad ciąża będzie przyjemnością, a uciążliwe dolegliwości zejdą na dalszy plan.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.