Wybór szpitala przed porodem to wcale nie taka prosta sprawa. Wiele przyszłych mam odlicza dni do porodu i czuje się, jak przed podróżą w Himalaje. Sporządza listę niezbędnych rzeczy dla siebie, przygotowuje ubranka dla smyka, pieluszki, kosmetyki. Niekiedy jest tego, aż dwie torby. Pozostaje jeszcze wybór szpitala, w którym narodzi się dziecko. Aby poród przebiegał komfortowo i zgodnie z twoim wyobrażeniem, powinnaś zawczasu zebrać informacje o najbliższych placówkach szpitalnych, np. z Internetu, od znajomych, a także odpowiedzieć sobie na pytania: Czego potrzebuję? Na co mnie stać? Co jest najważniejsze? Chociaż wybór już teraz nie jest duży, nie dla wszystkich kobiet okazuje się być łatwym.
Obecnie w Elblągu istnieją dwa szpitale z oddziałem położniczym: Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Królewieckiej 146 i Szpital Miejski im. Jana Pawła II przy ul. Żeromskiego
Przeczytaj poniżej, co oferuje każdy z nich:
Wojewódzki Szpital Zespolony:
Na oddziale położniczym w Szpitalu Wojewódzkim funkcjonuje trakt porodowy z trzema stanowiskami oraz 1 pojedyncze sale porodowe. Dla rodzących dostępne są: worek sako, piłka, prysznic, krzesło, wanna, drabinki. Sala pojedyncza dostępna jest tylko dla porodów rodzinnych. W porodzie niskiego ryzyka zapis KTG jest prowadzony raz na jakiś czas, co 2-4 godz. Rodząca może pić, jeśli ma na to ochotę. W I okresie porodu rodząca może chodzić, brać prysznic lub kąpiel. Dla łagodzenia bólu są stosowane niefarmakologiczne metody, takie jak: masaż, muzyka, hydroterapia oraz farmakologiczne. Po podaniu zzo rodząca może się poruszać. II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Poród z osobą towarzyszącą możliwy we wszystkich salach. Jest tylko jeden warunek. Aby w porodzie mógł uczestniczyć ojciec, oboje są zobligowani do tego, by mieć ukończony kurs szkoły rodzenia w tym właśnie szpitalu. Osoba towarzysząca może być obecna w trakcie cesarskiego cięcia. Kontakt mamy z dzieckiem trwa zazwyczaj od 1 do 5 minut. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze na sali porodowej.
Szpital Wojewódzki ma niewątpliwie jeszcze jedną duża zaletę. Posiada oddział intensywnej opieki medycznej noworodka. Takiego oddziału nie ma żaden inny szpital w Elblągu, Nikt nie jest w stanie przewidzieć,jak potoczy się poród, a transport dla takiego małego dziecka może okazać się śmiertelny.
Ordynatorzy: położnictwa – Hanicenta Rzepa (od 2004r.); Położna oddziałowa - położnictwa – Teresa Warecka-Kaźmiczuk (od 1988r.);Przy oddziale działa szkoła rodzenia (ul. Królewiecka 146, Elbląg 82-300, osoba odpowiedzialna Teresa Warecka – Kuźmiczuk tel. kontaktowy 552 395 976).
Miejski Szpital im. Jana Pawła II
Przy Szpitalu Miejskim funkcjonuje zmodernizowany do standardów europejskich oddział ginekologiczno – położniczy. Wyposażone w pełen węzeł sanitarny pokoje dla pacjentek, klimatyzowana sala porodów i nowoczesny sprzęt. Na oddziale znajduje się m.in. klimatyzowana sala porodów rodzinnych, sala cięć cesarskich, a pokoje dla pacjentek są wyposażone w pełen węzeł sanitarny. Na oddziale znajduje się 19 łózek, w tym 15 połogowych, w salach jedno- i dwuosobowych.
Przy oddziale bezpłatna Szkoła Rodzenia ( Teresa Sawicka - położna dyplomowana-specjalistka tel.0-55-641-85-35, kom.0-507-068-508 ,Jadwiga Romanowska - położna dyplomowana, tel.0-55-641-45-54, kom.0-604-574-489
Informacja w jednym miejscu - www.gdzierodzic.info
Od jakiegoś czasu, w sieci działa wygodna wyszukiwarka Fundacji Rodzić po Ludzku GdzieRodzić.info. Na stronie znajduje się baza, w której ujęto 400 porodówek, również z Elbląga i naszego regionu. Tam też znajdują się opisy oddziałów położniczych wraz z nazwiskami lekarzy, którzy tam pracują. Kobiety także mają możliwość skomentowania danego szpitala. To poniekąd reklama dla placówki, ale i najbardziej zasłużona forma oceny, jaką może wystawić pacjentka.
Co ważne wyszukiwarka uwzględnia również obiektywną ocenę szpitala, czyli dane statystyczne, które sama placówka przedstawia - dotyczą m.in. liczby porodów, nacięć krocza, cesarskiego cięcia, znieczulenia. Niestety nie wszystkie placówki podały dane pozwalające porównać, jak wypadają np. pod względem ilości przeprowadzanych cesarskich cięć czy podawanych znieczuleń, na tle innych oddziałów w kraju. Szpitale deklarują jednak, że będą te informacje uzupełniać.
Zanim jednak podejmiemy decyzję, w którym szpitalu rodzić, warto jest wybrać się do każdej z placówek, obejrzeć sale porodowe i dowiedzieć się, jak przebiegają procedury (czyli jak wygląda przyjęcie na oddział, jakie dokumenty są konieczne, co ze sobą zabrać, z jakiego znieczulenia można skorzystać itp.). Najlepiej, jeśli przed planowaną wizytą, zadzwonimy na oddział i upewnimy się, czy istnieje taka możliwość.
Jednak kluczową rolę w tej materii mają niewątpliwie opinie innych kobiet, które rodziły w danym szpitalu. Trzeba pamiętać, że każda matka zwraca uwagę na inne aspekty. To, co dla jednej jest bardzo ważne, dla innej może okazać się mało istotne. I tak summa summarum, decyzja należy do nas.