› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Starsza elblążanka: "Takie wsparcie na pewno byłoby dobrym rozwiązaniem."

› bieżące ponad rok temu    26.07.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
Starsza elblążanka:

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że resort pracuje nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację najbiedniejszych emerytów. Jak wyglądałoby w praktyce wsparcie udzielane najuboższym seniorom? Dodatek miałby być wypłacany raz w roku i przysługiwałby jedynie przy emeryturze nie przekraczającej 1,5 tys. zł brutto.

Jak powiedziała minister aktualnie urzędnicy liczą koszty wprowadzenia tego typu rozwiązania, natomiast to, czy wejdzie ono w życie będzie wiadomo w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

(...) kiedy będziemy mieć to uzgodnione z ministrem finansów, z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim, kiedy będzie zatwierdzanie budżetu

- jak powiedziała.

Co myślą na ten temat starsi mieszkańcy naszego miasta? Pytanie, czy wsparcie tego typu byłoby dobrym rozwiązaniem i pozytywną zmianą zadaliśmy pani Marcie - elblążance, która od wielu lat pobiera świadczenie emerytalne, niestety niezbyt wysokie.

Tyle lat przepracowałam. Po wojnie było naprawdę ciężko. Dźwigać to wszystko z ruin. A teraz? Gdyby nie pomoc dzieci, wnuków, byłoby naprawdę ciężko żyć. Nie wiem, czy dałabym radę. Chyba nie. Nie wszystkie leki mam za darmo. Mam taki lek, który muszę brać, a jest bardzo drogi. A gdzie inne koszty? Utrzymanie się jest drogie. Za samo mieszkanie płacę ponad 400 zł czynszu. Takie wsparcie na pewno byłoby dobrym rozwiązaniem. Miałabym wtedy więcej swoich pieniądzy i nie musiałabym żebrać. Człowiek źle się czuje, gdy prosi o pieniądze.

Czy rząd robi coś, żeby emerytom żyło się lepiej? 1 marca 2017 roku podwyższono kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie emerytalne, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna wynoszą minimalnie 1 tys. zł brutto, świadczenie przedemerytalne - 1040 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł, dodatek kompensacyjny - 31,44 zł.

Kwota bazowa do obliczania emerytur od 1 marca 2017 roku wynosi 3 tys. 536 zł i 87 gr.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 0%  4
Już 500 + jest na kredyt !!! A teraz obiecują żałosne wsparcie emerytom. Żenada. Zbliżają się wybory i zaczyna się rozdawnictwo obietnic. Tylko szkoda że babcie dają się na to nabierać.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ plif
ponad rok temu ocena: 0%  3
Co miesiąc po 500,a nie raz na rok
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anty Starzec
ponad rok temu ocena: 0%  2
a dlaczego emerycie masz niską emeryturkę?bo zamiast pracowac-op......łes si,e,l4,rencinki,a teraz łapy wyciągają...........
odpowiedz oceń komentarz 0 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Julka
ponad rok temu ocena: 33% 1
.. też będziesz stary, i życzę ci taką emeryturę jaką ja mam, co przez całe życia zpierniczałam, a nie jak piszesz op....lałam się
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.