› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Świąteczny budżet – jak go dobrze zaplanować?

› poradnik 11 miesięcy temu    19.11.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Świąteczny budżet – jak go dobrze zaplanować?

Święta Bożego Narodzenia są nie tylko czasem radosnym, spędzanym w gronie najbliższej rodziny, ale również kosztownym wydatkiem, który należy zaplanować z wyprzedzeniem. Kilka tygodni przed świętami warto sporządzić listę najważniejszych wydatków i na tej podstawie zaplanować budżet. Wśród najkosztowniejszych rzeczy, kupowanych z myślą o świętach można wymienić: prezenty, ubrania, dekoracje świąteczne, a także żywność.

Święta Bożego Narodzenia, a także wypadający tydzień później Sylwester, są dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie wydatki.

Święta Bożego Narodzenia – ile kosztują?

Koszt świąt Bożego Narodzenia uzależniony jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od: liczby zaproszonych osób, wystawności kolacji wigilijnej i obiadów świątecznych, zapotrzebowania na dekoracje świąteczne, a także od charakteru prezentów. Biorąc pod uwagę te czynniki, koszt świąt Bożego Narodzenia, może wynieść nawet klika tysięcy zł. Bardzo często święta te rujnują domowy budżet. W takiej sytuacji ratunkiem jest zaciągnięcie pożyczki, która zasilając rachunek bankowy, pozwoli na pokrycie części świątecznych wydatków.

Jak zaplanować świąteczny budżet?

Wydatki na święta Bożego Narodzenia warto zaplanować z co najmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Pozwoli to uniknąć gorączki przedświątecznej, a także zminimalizować stres, związany z zakupami na ostatnią chwilę. Na początku należy uwzględnić najważniejsze wydatki – na zakupy spożywcze. Osoby, które zdecydują się na zamówienie gotowych potraw wigilijnych, powinny odpowiednio wcześniej przejrzeć ofertę restauracji. W dalszej kolejności w świątecznym budżecie należy uwzględnić wydatki na: dekoracje świąteczne, prezenty oraz ubrania. Na każdą z tych grup warto przeznaczyć kwotę, która nie będzie przekraczała możliwości budżetu.

Jak ograniczyć świąteczne wydatki?

Podstawową zasadą w ograniczaniu świątecznych wydatków jest przestrzeganie uprzednio zaplanowanego budżetu. Oprócz tego warto zastanowić się nad tańszymi rozwiązaniami – z powodzeniem można oszczędzić na jedzeniu, np. zamiast zamawiać gotowe potrawy wigilijne w restauracji, można przygotować je samodzielnie. Świąteczne wydatki można ograniczyć również przez wykorzystanie dekoracji świątecznych z poprzedniego roku. Skutecznym sposobem na oszczędzanie na świętach jest kupowanie ozdób na wyprzedażach poświątecznych z myślą o przyszłym roku. Ponadto zamiast drogich i wyszukanych prezentów można kupić drobne upominki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.