› bieżące |
ponad rok temu
20.04.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Nie bez powodu mawia się, że ciąża to stan błogosławiony. Kiedy spodziewamy się dziecka, każdy tydzień i każdy miesiąc stanowi niezwykle fascynującą opowieść o nowym człowieku. Przełomowym momentem wydaje się być szósty miesiąc ciąży, który przypada od 23 do 27 tygodnia ciąży. Okres ten związany jest z coraz szybszym wzrostem maluszka w brzuchu mamy. Dziecko zaczyna powoli otwierać oczy, a dzięki rozwiniętym uszom - zaczyna również słyszeć swoje otoczenie. Momentami może też ćwiczyć siłę swoich maleńkich piąstek i nóżek, kopiąc jak oszalałe. U mamy, szósty miesiąc ciąży może przynieść delikatne znużenie, rozdrażnienie, a nawet i poirytowanie. Huśtawki nastrojów to naturalne zjawisko, które nie powinno niepokoić. W tym czasie coraz częściej mogą dokuczać także inne dolegliwości, jak: puchnięcia stóp, skurcze łydek, problemy z nietrzymaniem moczu. Co jeszcze dzieje się z ciałem kobiety w szóstym miesiącu ciąży, a także jak wygląda rozwój dziecka na tym etapie? O tym poniżej.
Szósty miesiąc ciąży to moment, kiedy większość kobiet zauważa kilka dodatkowych kilogramów na wadze. U niektórych jest to plus 4 kg, u innych plus 6kg. Bardziej krągłe stają się nie tylko biodra czy piersi. Coraz bardziej okrągły staje się też brzuch. Teraz w Twojej macicy znajduje się mniej więcej 0,5 litra płynu owodniowego, który chroni dziecko przed wstrząsami i wszelkimi urazami.
Zmiany hormonalne wywołane przez ciążę powodują bardziej intensywne rozszerzenie i zwiększenie kruchości naczyń krwionośnych. W rezultacie mocno ukrwione dziąsła stają się opuchnięte i nadwrażliwe, bolą w czasie szczotkowania i krwawią podczas nitkowania. W drugiej połowie szóstego miesiąca, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Zauważysz, że Twój oddech jest krótszy i płytszy. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się macica coraz bardziej uciska na przeponę, a ta z kolei na płuca. Nie ma więc powodów do paniki.
Organizm kobiety w tym czasie pracuje na przyspieszonych obrotach. Tempo przemiany materii wzrasta niemal o 20 procent. W efekcie tego, przyszła mama bardziej się poci i szybciej męczy. W organizmie zatrzymuje się woda, która powoduje puchnięcie nie tylko stóp, ale także łydek i dłoni. To normalny objaw. Jeśli obrzęki nie są duże i nie pojawiają się gwałtownie, nie ma powodów do niepokoju.
Bardzo męczącym problemem w szóstym miesiącu ciąży są zaparcia. Dlatego pod żadnym pozorem nie można teraz rezygnować ze spożywania dużych ilości warzyw i owoców. Do innych dolegliwości ciążowych tego okresu zalicza się: bóle w podbrzuszu, swędzenie powłok brzucha oraz rozstępy (na brzuchu, piersiach, pośladkach). Uporczywy świąd związany z rozciąganiem i napinaniem się skóry łatwo pokonać sięgając po odżywcze balsamy i kremy na rozstępy. Uwaga! W momencie, kiedy swędzi nie tylko brzuch, ale również stopy czy dłonie, należy skonsultować się z lekarzem. Mogą to być bowiem objawy choroby zwanej cholestazą.
U niektórych kobiet w tym czasie pojawiają się przebarwienia. Mogą one występować na różnych częściach ciała, choć najczęściej pojawiają się na twarzy. Pojawia się także ciemna, pionowa linia przechodząca przez środek brzucha - to tzw. kresa czarna. Ciemnieć mogą także brodawki sutkowe. Ma to związek ze zwiększoną produkcją barwnika - melaniny. Przebarwienia te ustąpią wkrótce po porodzie.
Rozwój dziecka na tym etapie jest dość charakterystyczny. O ile na początku miesiąca dzidziuś ma około 22 cm i waży zaledwie około 400 gramów, o tyle pod koniec miesiąca może mieć około 35cm i ważyć cały kilogram. Początkowo również skóra dziecka wygląda mało estetycznie, jakby było jej za dużo. Jest to wina zbyt małej ilości tkanki tłuszczowej. Jednakże z końcem szóstego miesiąca zaczyna się to zmieniać i maluszek staje się okrąglejszy. Jest także bardziej świadomy tego, co się z nim dzieje. Zaczyna widzieć, słyszeć i czuć. Chętnie się wierci, wywija koziołki i kopie. Rzadko kiedy jest w stanie wytrzymać w bezruchu dłużej niż 10 minut. Przez to, że na tym etapie rozwoju dziecko ma już dobrze rozwinięte mięśnie, jego ruchy stają się coraz bardziej skoordynowane. Lekarze mówią, że "pedałując" nóżkami i przyciskając je do ściany macicy, malec ćwiczy chodzenie. Również jego twarzyczka jest już bardziej ukształtowana i bardzo przypomina słodką buźkę niemowlaka.
W szóstym miesiącu ciąży szkielet dzidziusia intensywnie kostnieje, wytwarzają się wiązadła stawowe, rosną włosy i paznokcie, dojrzewają narządy wewnętrzne. Kręgosłup staje się mocniejszy i dobrze podtrzymuje ciałko dziecko. W szóstym miesiącu, również płuca dziecka zaczynają pracować intensywniej. Wytwarzają surfaktant, czyli substancję, która chroni przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych, a po urodzeniu pomaga w rozprężeniu się płuc i nabraniu powietrza.
Pod koniec szóstego miesiąca, fale mózgowe maluszka przypominają już fale u noworodka. Uwaga! W tym czasie stres u mamy ma szczególnie szkodliwy wpływ na tworzenie się sieci połączeń między komórkami mózgu. W przyszłości może to skutkować problemami natury psychicznej. Do ulubionych zajęć maluszka w tym czasie należy ssanie kciuka. Wzmacnia to mięśnie twarzy i przypuszczalnie działa uspokajająco, a według niektórych badaczy – daje dziecku zmysłową przyjemność.
Szósty miesiąc ciąży to także czas, kiedy dziecko magazynuje substancje potrzebne po urodzeniu: wapń, żelazo, białko. To czas, kiedy intensywnie pobiera te składniki z dostarczanego mu pokarmu, a jeśli ich brakuje – z organizmu mamy. Dlatego też bardzo często pod koniec drugiego trymestru, wyniki badań krwi ulegają pogorszeniu. W tym czasie możemy wyraźnie zaobserwować ubytek żelaza.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |