› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Tajemnica sukcesu. Rozmowa z Beatą Stelmach, prezes GE na Polskę

› wywiady ponad rok temu    10.02.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
  fot. Marcin Mongiałło

Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie przyjechała do Elbląga na uroczystość odprawienia największej w kraju turbiny o mocy 900 megawatów do Elektrowni Opole. Zapytaliśmy panią prezes, m. in. o tajemnicę sukcesu biznesowego firmy, która istnieje od 125 lat, a w Polsce od 25 lat. Elbląska fabryka jest jednym z zakładów, obok potentatów w Warszawie i Wrocławiu.

GE Power jest firmą z tradycjami. Proszę uchylić rąbka tajemnicy jaki jest przepis na taki sukces?

Beata Stelmach: - O wszystkim decydują ludzie. Od ich kreatywności, reagowania na zmiany i nie zrażania się trudnościami zależy sukces. Istotnym aspektem działalności GE jest ambitny projekt wspierania kolejnego pokolenia inżynierów i innowatorów za pośrednictwem stypendiów i stażów oferowanych studentom ekonomii, zarządzania oraz kierunków inżynieryjnych i technologicznych.

Firma jest obecna w wielu krajach świata, zatrudnia 10 tysięcy pracowników. Jakimi są Polacy?

- Odpowiem, jak wiele osób odpowiada na takie pytanie, ale jest to prawda. Są wykształceni, kreatywni, mają wspaniałe pomysły, nie boją się nowych wyzwań i zmieniających się sytuacji.

Zawarcie porozumienia z Ministerstwem Rozwoju rozpoczęło jubileuszowy rok 25-lecia działalności GE Power w Polsce. Dlaczego podkreśla Pani, że jest to bardzo ważne?

- Sygnowanie dokumentu jest potwierdzeniem wspólnych dążeń polskiego rządu i GE zmierzających do wspierania rozwoju polskiej gospodarki, modernizowania przemysłu, realizowania bieżących i nowych inwestycji, wdrażania innowacyjnych technologii oraz wspierania polskiego rynku pracy. Głównym celem współpracy strategicznej jest zbudowanie trwałego i długofalowego partnerstwa pomiędzy rządem polskim a GE w obszarach zrównoważonej energetyki i lotnictwa.

Dlaczego podpisanie nastąpiło w Engineering Design Center (EDC)?

- Przypomnę powstało w 2000 roku jako wspólna inicjatywa GE i warszawskiego Instytutu Lotnictwa. Dziś EDC zatrudnia dwa tysiące polskich inżynierów, którzy ściśle współpracują z wieloma biznesami GE, w tym GE Aviation, GE Energy, jak również GE Oil & Gas i GE Rail. Utworzenie EDC jest świadectwem tego, że GE chce być silnie obecne na polskim rynku w charakterze inwestora i długofalowego partnera.

Jakie jeszcze zakłady są w Polsce? Ilu zatrudniają pracowników? Ile zainwestowaliście w te zakłady?

- GE Power mocno wpisała się w ekonomiczny krajobraz i silnie związała z polską gospodarką. Aktualnie GE zatrudnia w Polsce około 6500 osób. Do Grupy GE należą m. in.: trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) i trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln dolarów, a roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln dolarów.

Dziękuję za rozmowę

                                                                                                                                Rozmawiała: Grażyna Wosińska

 

Beata Stelmach karierę zawodową rozpoczęła w 1991 roku, wkrótce po rozpoczęciu przez Polskę transformacji gospodarczej. Była zaangażowana w tworzenie polskiego rynku kapitałowego, a następnie została zatrudniona w Biurze Inspekcji Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Przed przejściem do GE w 2013 roku, piastowała stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2011 pełniła funkcję Prezesa Zarządu w Stowarzyszeniu Emitentów Giełdowych (SEG), zasiadała także we władzach Europejskiego Stowarzyszenia Spółek Giełdowych.

Posiada dwa tytuły MBA uzyskane na INSEAD-Europe Campus we Francji oraz na University of Calgary w Kanadzie. Studiowała w Cheltenham & Gloucester College of Higher Education w Anglii, jest także absolwentką warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. W listopadzie 2013 roku Beata Stelmach została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie zagranicznej oraz za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności dyplomatycznej. Płynnie włada językiem angielskim i rosyjskim. Jest mężatką, ma jednego syna.

Źródło: ge.com

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.